ח"כ משה גפני בדיון ועדת החוקה על יישומו של חוק צוהר: "צריך לסגור גם את צוהר וגם את שארית ישראל "

הדיון בוועדת חוק, חוקה ומשפט עסק במעקב אחר יישומו של חוק לתיקון פקודת הנישואין והגירושין – פתיחת אזורי רישום לנישואין. 

הדיון נפתח בפירוט נציג הרבנות הראשית הרב רלב"ג, אשר סיפר כי לפי הידוע לו אין התניידות גדולה של זוגות בין האזורים השונים של בתי הדין הרבניים. לא הוצגו נתונים בפני חברי הכנסת. לטענתו ההתניידות הגדולה יותר נרשמה באזור הרישום חוף השרון שחתם על 1300 חוזי נישואין בשנה מאז כניסת החוק לתוקף לעומת 80 חוזים בשנה לפני כניסת החוק לתוקף. 
בהמשך דבריו אמר כי כעת המערכת הממוחשבת שהרבנות יוצרת בעקבות הוראות החוק עדיין אינה פעילה ויעלה פורמט ניסיוני בעוד מספר חודשים. מערכת זו היא האמורה לאשר את רווקותו של אדם ולכן כרגע כל אדם אשר מעונייןת ברישום לנישואין עדיין צריךה להגיע למשרד הרבנות האזורי בו הוא או היא רשוםה. 
בשלב זה החלו התייחסויות חברי הכנסת.

בידיעה – מובאים עקרי דברי חברי הכנסת ומצורף הפרוטוקול המלא מהועדה.

להלן עיקרי דבריהם של חברי הכנסת בוועדה:

ח"כ עליזה לביא: "נישואים במדינת ישראל הם נושא עיקרי וחשוב. אני באה בכדי לחזק את רבנות הראשית. אתם מרחיקים את הדור הצעיר מהדת" וכדוגמה הביאה מקרה קרוב: "ביתי התחתנה ברבנות" כך סיפרה ח"כ לביא "וכשהיא חזרה מהרבנות היא חזרה בוכה, בגלל הביורוקרטיה המייאשת שנאלצה לעבור שם".

ח"כ משה גפני: "צריך לפטר את הרב הזה, הוא כשל בתפקידו, כמו כל פקיד בכל משרד ממשלתי צריך לפטר אותו".

ח"כ עליזה לביא: "זהו אינו עניין ביורוקרטי, זהו גם לא עניין אישי או חד פעמי,נושא תעודת רווקות הוא הנושא שבו נמצאת כרגע המצוקה המרכזית. הנושא הזה מבטל לגמרי את העבודה הזו שעשינו. אנחנו לא מדברים על נושא הלכתי, הקשר בין מקום מגוריו להוצאת תעודת רווקות אינו הלכתי. אם היה איזשהו מקום הלכתי בדברים אז הייתי לומדת על כך."

ח"כ משה גפני: "בכל משרד ממשלתי ישנן בעיות ביורוקרטיה." טען גפני בתגובה לדברי לביא, והמשיך בהתייחסותו ליישום החוק: "מבחינתי יש דבר חמור שאין לתאר אותו בשום מקום אחר. אני פניתי בשאילתה כלפי העובדה שרבני צוהר רושמים לנישואין בחיפה מחוץ למוסדות הרבנות. כל מקום אחר היו שולחים אותם לכלא. אתם סוטים מהדרך! תכף רק אנחנו נגיד הלל ביום העצמאות. יש פה גנבה ועבירה על החוק, אני אפנה ליועץ המשפטי לממשלה. את צוהר צריך לסגור, גם את שארית ישראל צריך לסגור. אסור לאפשר רישום נישואין מחוץ לרבנות. את (לח"כ לביא) תסגרי את צוהר?" לביא בתגובה: "אם יינתן השירות הראוי…"

בהמשך התייחס ח"כ רועי פולקמן : "העניין כאן הוא שיפור שירות . שני דברים: האחד אתם לא עומדים ביעדים שהוצבו בחוק. אני אשמח ליתר את צוהר – תייתרו את צוהר, הדרך היא לא לבטל אותם– הדרך היא לייתר אותם. לפי מה שאני יודע הכספים בצוהר עוברים למועצה הדתית כדין.
העניין השני לגבי מערכות המחשב. אם כל הכבוד זה לא צריך לקחת שנתיים. אפשר גם להקים את זה בחצי שנה. המלצתי ליו"ר הועדה בוא נגדיר שבעוד חצי שנה המערכת עובדת. ונקבע דיון מעקב בעוד חצי שנה ונעקוב גם על שאלוני שביעות רצון על השירות ועל תקינות המערכת".

ח"כ יואל רזבוזוב: "האמירה שהמערכת עוד לא עובדת זה ניסיון למסמס את החוק. אם היו רוצים לקדם את זה היו עושים את זה ממזמן". רזבוזוב התייחס גם לתשלום הנלקח ממקבלי שירותי הנישואין ברבנות: "אני לא מכיר אף משרד ממשלתי שלוקח 700 ₪ על השירותים שהוא מספק. ומעבר לזה לקבל שירות שהוא על הפנים. זו גנבה. במדינה שלנו זה לא דבר שצריך להיות".

ח"כ יעל גרמן: "אנחנו לא מדברים בפרוצדורות, אנחנו מדברים על משהו הרבה יותר גדול. אנחנו מדברים על כך שיש כאלו שמקרבים אל הדת ויש כאלו שמרחיקים מהדת. וצוהר קמו כי יש כאלו שלא רצו להנשא אצל רפורמים קונסרבטיבים ורישום בחול. צוהר קמה בשביל מי שרצה להתחתן ברבנות. דווקא מי שרוצה לקרב אל הדת. דווקא אתם שוודאי לא רוצים את ברית הזוגיות. צריכים להבין שהחוק הזה בא להקל. רבני צוהר הם לא פחות יהודים. אני בעד להקל. ובן השאר אמרתם בעצמכם שבחוק המקורי היה מדובר על רישום רווקות. אתם היום מנסים לבטל את ההישג שנעשה. ע"י הדרישה למערת הממוחשבת ועל ידי תעודת הרווקות".

לקראת סוף הדיון ח"כ אורי מקלב מסיעת יהדות התורה ביקש להבהיר כי לדעתו "ההבדל בין צוהר לשארית ישראל הוא ששארית ישראל לא עוברים על החוק. כל הטפסים וכל הבדיקות ששארית עושים נחתמים סוף ע"י הרבנות".