ח"כ מרב מיכאלי על קריאות הרבנים לסרב לשירות בצה"ל בשל השירות המשותף: "הפגיעה היא לא רק בכבודן של נשים ובשוויון הפגיעה היא בצה"ל עצמו שזקוק לנשים"

חברות הכנסת מרב מיכאלי (המחנה הציוני) ושולי מועלם (הבית היהודי) התראיינו הבוקר (חמישי) לתכנית 'בוקר טוב ישראל' בגלי צה"ל על קריאת הרבנים לא להתגייס לצבא בעקבות מינויה של אישה לתפקיד מפקדת טייסת בחיל האוויר, בטענה שהמדובר בחלק ממגמה כללית של פגיעה בחיילים דתיים ביחידות מעורבות.  חברות הכנסת הביעו צער על אמירות אלו, אך בעוד ח"כ מיכאלי טענה להעדר תגובה ראויה מהקואליציה, ח"כ מועלם ביקשה להמשיך ולנסות להתחשב בחיילים הדתיים במסגרת השירות המשותף.

ש: יום  שבו מינויה של אישה למפקדת טייסת הופך ליוום שלא רק שרבנים קוראים בו לפיטורי הרמטכ"ל ולהשתמטות מצה"ל ולא מתביישים להגיד זאת מעל כל במה רעננה ואף לחזור על דבריהם בעוד עשרות ראיונות.

חברת הכנסת מרב מיכאלי: "מדהים. מדהים שאומרים את זה כמו שאומרים- יש נשים אז אל תתגייסו או הרמטכ"ל צריך ללכת הביתה כי הוא מאפשר מינויים כאלה. מה שמטריד אותי זה פחות מה אומרים הרבנים עצמם, אלא יותר השקט הגורף בקואליציה כשיש בצד השני… כשהרב אבינר אמר 'יש נשים בצה"ל אז אל תתגייסו' חלפה יממה והייתה דממה, היה צריך שהרב אליהו יגיד שהרמטכ"ל ילך הבייתה בשביל שראש הממשלה יגיד שהוא מגבה את הרמטכ"ל, אילו זה היה נשאר בקריאת הסרבנות של הרב אבינר שום דבר לא היה קורה. ההקלטה של הרב פרץ שהוא רב ראשי לצה"ל לשעבר היא מזעזעת, זה חצוף וזאת באמת יריקה בפרצוף מוסד שגדלת בו ושנתן לך את הכוח, לא ההלכתי אלא המוסדי להיות הסמכות. ממש יריקה בפרצוף.
מדאיג אותי ששרת המשפטים איילת שקד לא אמרה שום דבר, מדאיג אותי שהממשלה בגדול אתה יודע יפה מאוד כמה כשיש משהוא שנאמר שבעיניהם הוא שערוריה הם יודעים להתבטא. חוץ מאמירתו של ראש הממשלה שהוא מגבה את הרמטכל שהוא גאה במינוי של מפקדת הטייסת אבל לא שאי אפשר להגיד את זה שאם יש בנות אז לא משרתים, וזאת פגיעה עמוקה , הם לא מבינים שהפגיעה היא לא רק בכבודן של נשים ובשוויון הפגיעה היא בצה"ל משום שצה"ל זקוק לנשים שהן חלק בחברה שמשרת מאז קום המדינה, ויותר ויותר עושה תפקידים שצה"ל זקוק להם הוא הרי לא עושה טובה לנשים האלו. אחרי שצה"ל עמד על הרגליים האחוריות שלא לפתוח את קורס טייס לנשים והיה צריך שבית המשפט עליון יכריח אותו, היום אחוז עצום מהמצטיינים בקורס טיס הן מצטיינות. אותי מטרידה הממשלה הזאת שלה אין בעיה למכור בין השאר גם את הנשים בשביל לחמם את הכסא של השותפים הטבעיים שלהם ולהישאר במקום."

ש:אני מניח שאת רוצה לענות לחברת הכנסת מיכאלי בקשר לביקורת שלה על הקואליציה בנושא של אמירות הרבנים. 

חברת הכנסת שולי מועלם: "תראה אני חושבת שהיו תגובות. אני לא מסכימה עם מרב כמובן בעניין הזה- שאלת צהל היא לא קואליציה ואופוזיציה, דווקא את צהל לא הייתי מכניסה לשאלה הזו והיו כן תגובות של ראש הממשלה ושל נפתלי בנט, וגם של שרת המשפטים שאמרה דברים ברורים על המשמעות של גיוס לצה"ל ועל החשיבות בגיוס לצה"ל. אני חושבת שזה מיותר להכניס את הנושא הזה שהוא גם ככה מורכב וכואב לתוך שאלה של קואליציה ואופוזיציה." 

ש:כאשר את שומעת את הקריאה של הרב אליהו לרמטכל להתפטר ומצטרפים אליו רבנים כמו הרב אבינר שיוצאים נגד השירות המשותף ומנגד אמש יוצא מכתב רבנים בכירים בציונות הדתית שתומכים ברמטכ"ל, מה קורה פה?

חברת הכנסת שולי מועלם: "יש בתקופה האחרונה תחושה בקרב חלק מהציבור הדתי שהצבא עושה מהלכים שחלקם מקשים על חיילים דתיים- שאלת השירות ביחידות מעורבות היא שאלה גדולה בשבי לחיילים דתיים. מצד שני יש עידוד מאוד גדול של גיוס לצבא ולהתקדמות בצבא. זה לא סוד שלמרות האחוז הנמוך יותר בסוף קורס קצינים יותר מ40% הם ציונים-דתיים ויש כאלו שזועקים על זה 'גוועלד'. אני חושבת שדווקא על התפר הזה יוצאים חלק מהדברים- אני חושבת שאסור ואין מקום בכלל לאמירות של לא להתגייס אבל כן בהחלט אפשר לדבר על שירות משמעותי על שירות שמאפשר כמו שכתב רב דרוקמן אתמול, שירות שמאפשר שמירה על אורח חיים ועל אמונות. אני מרגישה שנעשה בשנה האחרונה תהליך מאוד גדול עם הצבא בכל מה שקשור לחיילים דתיים וליחידות מעורבות איפה אנחנו ביחס לדבר הזה ואיך אנחנו מאפשרים לכל חייל וחיילת למצוא את המקום המשמעותי בשבילם." 

להאזנה לראיון המלא באתר גלי צה"ל, לחצו כאן.

חברת הכנסת עליזה לביא (יש עתיד) הגיבה להתבטאויות הרבנים בעמוד הפייסבוק שלה, ואמרה: "בלי בושה – הרב אליהו קרא הבוקר ברדיו לפטר את הרמטכ"ל. הרב אבינר קבע שגברים לא צריכים להתגייס היכן שיש נשים ביחידה, וח"כ סמוטריץ' יצא במתקפה מבישה נגד מינוי מפקדת לטייסת. ואת מי הם תוקפים?
את הרמטכ"ל שמקדיש את חייו למען ביטחון ישראל. את הנשים פורצות הדרך המשתלבות בצה"ל בתפקידים משמעותיים, תורמות לצה"ל, לחברה ולביטחון ילדינו. והם גם תוקפים אותנו, ואת כל מה שמשותף ומחבר אותנו כחברה. את האתוס המשותף של צה"ל כצבא העם, שיש בו מקום מכבד ומאפשר לכלל הקבוצות: נשים, גברים, דתיים וחילונים.
מתקפת הקיצונים החרד"לים על צה"ל ומפקדיו היא חרפה שפוגעת בצה"ל ובמפקדיו, פוגעת בחוסן הלאומי, ופוגעת בד.נ.א של הציונות הדתית המושתתת על ערכי ההשתלבות והחיים המשותפים. והמתקפה הבוקר היא רק חלק ממאבק כולל של פלג קיצוני שלא מקבל את העובדה שהזמנים השתנו. אך הרכבת הזו כבר יצאה מזמן, וזו שירת הברבור של פלג קיצוני שמסרב להכיר בכך ששילוב נשים בצה"ל ובחברה זאת עובדה מוגמרת.
מברכת את ט', הטייסת הראשונה שהתמנתה למפקדת טייסת תעופה והראשונה לקבל דרגת סגן אלוף, ומחזקת את רא"ל אייזנקוט, רמטכ"ל מקצועי ומסור, שלמרות המורכבויות- פועל ברגישות ובאחריות לשמור על מעמדו של צה"ל כצבא העם, שיש בו מקום לכולם והוא מעל לכל מחלוקת."