ח"כ מרב מיכאלי: "למי נראה הגיוני שמועצה שמורכבת מגברים בלבד תחליט איך יראה המעמד האינטימי והפרטי ביותר של כל אשה שטובלת במקווה?"

כך התבטאה חברת הכנסת בעמוד הפייסבוק שלה, לאחר אישור "חוק המקוואות" במליאה.
חברות וחברי כנסת רבים נוספים הגיבו על החוק, הנה מה שאמרו

ח"כ עליזה לביא: 
"גפני נגד בג"צ. גפני נגד מנהג ישראל. גפני נגד נשים. אין לי דרך אחרת לומר זאת.
לפני כחודש, בפסיקה תקדימית ופורצת דרך קבע בג"צ בצורה מפורשת: המקוואות הם רכוש הציבור.

מליאת הכנסת אישרה כעת בקריאה טרומית את ההצעה האומללה של ח"כ גפני שתעקוף את החלטת בג"צ ותפגע באופן חסר תקדים בנשים בישראל.

חברי הכנסת החרדים עודם משוכנעים כי המקוואות הם רכוש פרטי של העולם החרדי. בעוד איש כמובן אינו מבקש מהם לשנות את אורחות חייהם, דעתם אינם סובלת את הרעיון שישנם מנהגים ביהדות זולת אלו הנהוגים בקהילתם. רצונן של אלפי נשים לקיים מנהג זה כדרכן, או חלילה לזכות למעט פרטיות בסיטואציה כה אינטימית, פשוט אינה מעניינת אותם. זו איננה יהדות, זו פגיעה בערכיה הבסיסיים ביותר.

גפני לא לבד. גם הח"כים מהבית היהודי מצטרפים לגישה הבדלנית והמסתגרת הזו. למרבה הצער, גם חברתי, חה"כ שולי מועלם, מצאה לנכון להיות האישה היחידה שחתומה על החרפה הזאת, שפוגעת בקהל גדול של נשים, בהן כמובן גם מקהל מצביעיה.

ביום ראשון הקרוב תעלה הצעת חוק נגדית שלי בוועדת שרים לענייני חקיקה, שבאה לאפשר לנשים לטבול כמנהגן, להפסיק את הכפייה הפוגענית הזו ולמנוע פגיעה בצנעת הפרט של האישה הטובלת. אז מהבית היהודי אין למה לצפות. האחריות כולה מונחת כעת על כתפיה של מפלגת "כולנו" והעומד בראשה, השר משה כחלון שהתחייבו למנוע כל פגיעה בהחלטותיו ובמעמדו של בית המשפט העליון. נראה אתכם."

ח"כ זהבה גלאון, במהלך ההצבעה על החוק:

"זו הצעה בלתי חוקתית, עוקפת בג"ץ. זה שאתם מצליחים להפחיד את הקואליציה אתם לא מפחידים אותנו."

וגם – "לא המקוואות מעניינות אתכם- אתם מנהלים קרב בריונים סחטני על קיומה של הממשלה נגד 'האנשים האלה' שכיניתם. יש להם שם- רפורמים וקונסרבטיבים."

אחרי ההצבעה כתבה כי "עכשיו עבר במליאה חוק המקוואות המפלה והבזיוני שבא לעקוף את בגצ, על זה בדיוק המציאו את הביטוי "טובל ושרץ בידו".

ח"כ שלי יחימוביץ' צייצה בטוויטר:

"סטירת מציאות כואבת. חוק המקוואות, מליאה, שר הדתות דוד אזולאי, אדם טוב שאני מעריכה, במשפט נורא: 'לא ניתן לכם להתאים את הדת לשוויון ולקדמה!' "

ח"כ אלעזר שטרן:

"טובל ושרץ בידו
***
היום עבר בקריאה טרומית בכנסת "חוק המקוואות" שכל מטרתו היא לזרוע פירוד בעם, להמשיך את המגמה של הרחקת היהודים מהיהדות ולהציג את הרפורמים והקונסרבטיביים כסרח עודף של העם היהודי. על הדרך החוק פוגע בכל אותן נשים דתיות שלא מעוניינות לעבור תחקור נוקב בבואם למקווה, את רבבות הנשים שמקפידות על ההלכה אבל מבקשות לקיימה כדרכן ואת רצונן הלגיטימי של נשים לטבול תוך שמירה על פרטיותן (ללא בלנית).

זהו המשך של מדיניות הקואליציה הזו, שבמקום לחבק את כל הזרמים ביהדות ולקרב את יהדות ארצות הברית, עושה הכל בכדי להבהיר להם שמדינת ישראל אינה ביתם. במקום להתייחס אל הרפורמים והקונסרבטיביים כאחים לכל דבר ולהתמודד יחד איתם עם תופעת ההתבוללות הקשה חלק מהאורתודוקסיה הישראלית (שאני שייך לה) מתמידה בדחייתם מזה שנים.

חוק המקוואות נועד להרחיק את הרפורמים והקונסרבטיביים ממדינת ישראל. חברי 'הבית היהודי' וחברי הכנסת החרדים, שקידמו את החוק, יודעים היטב שמי המקווה מטהרים גם טמאי מתים. לצערי הם סבורים שהרפורמים והקונסרבטיביים, או כל מי שלא מקבל את סמכותה של הרבנות, הם גרועים מאלה.

אלו שהצביעו בעד החוק טובלים ושרץ בידם – הם שוחים במימיה העכורים של הקואליציה הזאת בו בזמן שהם תורמים לפירוד והפצת שנאה. החוק הזה, וחברי הקואליציה שהצביעו היום עבורו יודעים, כמו כל יתר שחוקי ההסתה וההפליה ייחסם בסופו של דבר על ידי היועץ המשפטי לממשלה ובית המשפט העליון. אבל הם את שלהם כבר הרוויחו – עוד סיבוב של הרחקת היהדות.

אנחנו נמשיך להיאבק למען יהדות שפויה יותר ולחבק את הקרובים ואת הרחוקים. נמשיך ולנסות להפוך את היהדות לעוגן מקרב ומחבר ולא מפריד ומרחיק."

ח"כ רחל עזריה:

" 'כל נבדק/ת זכאי/ת לאדם נוסף בעת הבדיקה'.

מכירים את השלט הזה? הוא ממוקם לפני כל חדר במרפאה.
בעשורים האחרונים מבינים יותר ויותר שצריך לכבד את הפרטיות של החולים ולא לייצר מצבים מביכים או לא נעימים. לכן מותר להביא איתך אדם נוסף, ולכן הרופא או רופאה תמיד יוצאים מהחדר כשאת מתפשטת, ואומרים לך להתכסות ולהתארגן ואז נכנסים לבדוק רק את מה שצריך לבדוק. אלו הכללים. כי החויה היא מספיק חשופה ומורכבת, לא צריך יותר מזה.

יש מקום אחד, המקוה, שבו התהליך הוא הפוך.

בניגוד לעבר, הבלניות כיום מקבלות הנחיות להיות קשוחות עם כל אישה, לשאול שאלות לגבי מידת הניקיון של האישה, לבדוק נשים באופן אישי ופיזי כשהטובלת צריכה לעמוד ערומה לגמרי מולה, לא לאפשר לאף אחת לטבול בלי הבלנית, ומי שלא מוכנה לשתוק ודורשת לטבול אחרת, מסתכנת בכך שיביאו לה משטרה. בחיי.

ומה שמדהים הוא שלאורך ההיסטוריה כל הטבילה היתה הרבה יותר מכבדת ורכה מאשר היום. הבנתם את זה? בעוד שברפואה סוף סוף מתייחסים אל הגוף שלנו בכבוד, ולא מחייבים אותנו להחשף אם זה לא הכרחי, דווקא במקוה הסיפור הוא הפוך.

ועכשיו חה''כ גפני וח"כים נוספים מיהדות התורה, ש"ס, והבית היהודי הלכו עוד צעד אחד והרבה יותר רחוק בהצעת חוק שעולה מחר. מועצת הרבנות הראשית, 16 גברים יחליטו לכל אחת איך לטבול לפי ההלכה היבשה. הם יגדירו כללים וכולנו נשמע להם. לא המסורת שלנו תגדיר, לא כל אחת והסיפור האישי המורכב שלה.

מה זה אומר?

שאת לא יכולה לטבול לסגולה ללידה קלה ולפריון. זה יהיה לא חוקי.

את נשואה לאיש קבע ופוסקים לך שאת יכולה לטבול בזמן אחר? כעת לא תוכלי זה לא חוקי.

אם את לא מרגישה בנוח עם בלנית שצופה, ועד עכשיו נתנו לך לטבול לבד, עכשיו הבלנית לא תעזוב את החדר. זה לא יהיה חוקי.

אם המסורת של אמא שלך וסבתא שלך וסבתא רבא שלך היא קצת שונה ממה שיחליטו 16 הגברים במועצת הרבנות הראשית, אז הטבילה שלך תהיה לא חוקית.

ומה זה אומר שזה לא חוק? זוכרת את המשטרה?

תעזבו אותנו בשקט, תנו לטבול בשקט. תנו לנו קרדיט על דורות של נשים לאורך ההיסטוריה שטבלו לפי מנהגן. אל תכנסו לתוך התחום הפרטי שלנו אל מול הקב''ה. אל תתערבו לנו באיך שאנחנו טובלות.

זה פשוט לא עניינכם."

ח"כ מרב מיכאלי שיתפה את הסטטוס של ח"כ עזריה, וכתבה בעצמה:

"כמה ימים נמשך המחזור שלך? וכמה ימים כבר אין לך דימום? את בטוחה? כדאי שתתחילי להתאמן בלספור כי החוק החדש שהקואליציה מתכוונת להעביר היום יאפשר לגברים ודיינים בלבד לקבוע לכל אחת איך מתי כמה ולמה היא יכולה – או לא יכולה – לטבול במקווה. למי נראה הגיוני שמועצה שמורכבת מגברים בלבד תחליט איך יראה המעמד האינטימי והפרטי ביותר של כל אשה שטובלת במקווה?"