ח"כ מקלב על העיסוק בנושא השבת במסגרת חוק הלאום: "חוק הלאום הוא לא המסלול שאני רוצה לפעול בו כי בסופו של דבר בימ"ש עליון יכול להפוך את הקערה על פיה"

בתאריך ה-30.10.2017 קיימה הוועדה המיוחדת בראשות ח"כ אמיר אוחנה (הליכוד) דיון בחוק הלאום של ח"כ אבי דיכטר (הליכוד), בנושא סעיף השבת בחוק. במהלך הדיון נאמרה ביקורת רבה על העיסוק בנושא השבת במסגרת חוק הלאום.

עיקרי הדברים שנאמרו בדיון:
ח"כ ניסן סלומינסקי (הבית היהודי):
נושא השבת הוא אחד הנושאים המובהקים שמייחדים את עם ישראל וזו הבשורה הגדולה שלו לעולם ולכן ראוי שכל נושא השבת בנוסף לחוק המפורט שאומר מה מותר ומה אסור יובא לביטוי ברור בחוק הלאום.

ח"כ אורי מקלב (יהדות התורה):
אני לא רוצה לשפר עמדות בחוק הלאום וגם לא לפגוע. חוק הלאום הוא לא המסלול שאני רוצה לפעול בו כי בסופו של דבר בימ"ש עליון יכול להפוך את הקערה על פיה ובמקום להרחיב את ההגדרה- יצמצם. מכיוון שבימ"ש מפליג בפרשנותו אני רוצה להתייעץ וייתכן שנשאיר את השבת כיום מנוחה.

ח"כ רויטל סויד (המחנה הציוני):
אם יש כאן ענייני נוסח המחלישים את הסטטוס קוו ואת ההסכמה החוקתית לפיה יש ימי מנוחה ויש המקבלים היתר ובחוק ייסוד נגרום לכך שננסח חוק שלא יחול על קבוצות מסוימות ונחליש את הקביעה החוקתית.

ח"כ יעל גרמן (יש עתיד):
נכון שיום השבת הוא יום מנוחה אבל זה לא אומר שאי אפשר לעבוד בו. פס"ד הנשיאה נאור במרכולים אמר 'חיה ותן לחיות'. זו תפיסת העולם של הרוב. לבוא דרך חוק כזה שיש עליו כ"כ הרבה אי הסכמות לקבוע מי יכול לעבוד ומי לא זו טעות.

ח"כ ציפי לבני (המחנה הציוני):
אני מאמינה בשבת אבל הנוסח יקשה בעתיד להגיע להסכמה רחבה על איך נראית השבת.

ח"כ רחל עזריה (כולנו):
הצעת החוק מגדירה מחדש את הסטטוס קוו ואנחנו נראה ניסיונות להפעיל סנקציות על אורח החיים המתנהל כיום ולכן יש לרכך את נושא השבת".

ח"כ אלעזר שטרן (יש עתיד):
צריך להסתפק במשפט שאומר שלשבת יש מעמד מיוחד. כשאתה מכניס את השבת על פי חוק אתה מכניס אותה למחלוקת. יש כאן הזדמנות להעלות את השבת בחוק יסוד ולא להזנות אותה.

ח"כ מסעוד גנאים (הרשימה המשותפת):
מנוחת המוסלמים תהיה בשישי והנוצרים בראשון וזה כורך שינויים רבים. אנחנו מתנגדים לחוק כי אני רוצה לחיות במדינה דמוקרטית שוויונית. מגילת העצמאות דיברה על מדינת העם היהודי והחוק הזה בא להחמיר בכך שהוא מכפיף אותה ליהדות.

ח"כ תמר זנדברג (מרצ):
"השבת נמצאת במוקד דיון פוליטי ערכי בחברה. הסטטוס קוו אינו הסדר חוקי ובטח לא חוקתי, שנבע מהבנות. זה מדגיש עד כמה הדיון שבאופיו צריך להיות גמיש וזו עדות נוספת למה זו לא העת ולא הדרך לעסוק בנושאים הללו".