ח"כ מנסור עבאס בראיון בשפה הערבית: "עמדתנו אודות הלהט"ב מבוססת על השריעה האיסלאמית".

במהלך שבוע שעבר, התראיין יו"ר התנועה האיסלאמית ומפלגת רע"מ, ח"כ מנסור עבאס (הרשימה המשותפת) לאתר החדשות "כול אלערב" והתייחס לפרשת טחינת אלארז אשר פקדה את החברה הערבית בישראל.

כזכור, לפני כשלושה שבועות הכריזה חברת "טחינה אלארז" בהובלתה של גוליה זהר על כוונתה להשקיע חלק מרווחי החברה בהקמת קו חם ללהט"בים בערבית, בשיתוף האגודה למען הלהט"ב בישראל. בתגובה אז, יצא יו"ר הרשימה המשותפת, חה"כ איימן עודה נגד החרם והמחרימים אך בניגוד לחברתו למפלגה, חה"כ עאידה תומא סלימאן, חה"כ עודה לא התייחס במפורש לקהילת הלהט"ב ועורר את חמתם של חברי וחברות הקהילה הלהט"בית הערבית שהאשימו אותו בהדרתם מהשיח בניסיון להתחנף לגורמים קיצוניים בחברה.

נזכיר כי ההלכה האיסלאמית רואה בזהות להט"הית כעניין אסור בתכלית ובמדינות מוסלמיות שבהן נהוגה ההתכה השרעית, חברי וחברות הקהילה סובלים מרדיפה מצד השלטונות שנעה בין עונש מוות לעונשים פיזיים אחרים.

ח"כ מנסור עבאס אמר במהלך הריאיון כי החברה הערבית היא ברובה שמרנית ודתית שעמדת מפלגתו בנושא הלהט"בי נגזרת מהלך הרוח החברתי ומבוססת על השריעה (ההלכה) האיסלאמית, ואף מחייבת את שאר חברי הרשימה המאוחדת. לטענתו:

 

"עמדתנו בנוגע להומוסקסואליות נובעת מהשריעה האסלאמית שלנו ואינה נושא לאקטיביזם פוליטי או למחאות. התנועה האסלאמית פרסמה את עמדתה באופן ברור וחד משמעי והצהרתנו זו מייצגת את נציגי הרשימה הערבית המאוחדת על כל חבריה סגניה והעומד בראשה".

כמו כן, במהלך השבוע האחרון כתב עיתון 'הארץ' ניר גונטז' התקשר לח"כ סאמי אבו שחאדה (הרשימה המשותפת) בכדי לשמוע את עמדתו לגבי הסוגייה.

ח"כ סאמי אבו שחאדה התייחס לפרשה, וכאשר נשאל לגבי עמדתו בנושא, ענה:

"אני מכיר טוב את הסיפור, אנחנו החלטנו שכל מה שקרה פגע דווקא בסוגיה הזאת ולא קידם אותה לשום מקום טוב. עדיף למי שרוצה לשרת את הסוגיה הזאת לא לעסוק בזה עכשיו. הסוגיה היא דיון על חירויות של… של… בכלל, החירויות בחברה, ואני חושב שזה לא תרם. כל הדיון, והמקום שאליו הידרדר הדיון. לכן אנחנו מעדיפים לא לעסוק בזה עכשיו. אתה יכול לכתוב בגוגל סמי אבו שחאדה והומואים בחברה הערבית, או מה שבא לך, ותראה שאני נלחמתי על הדבר הזה ושילמתי עליו מחיר מאוד כבד. אני מסביר לך כדי שאתה תבין: הדיון בעניין הזה בזמן הזה לא תרם בכלל לכיוון של ליברליזם וזכויות אדם, וחירות האדם על גופו, ואני לא רוצה… התזמון, הטיימינג עכשיו, וכל העיסוק בו".
כתיבה ותחקיר: מוחמד זועבי