ח"כ מלינובסקי על תופעת בדיקת היהדות לישראלים יוצאי ברית המועצות: "מהסיפורים עולה ריח חריף של גזענות ואפליה כנגד העולים מבריה"מ"

בעקבות פנייה של חברי הכנסת יוליה מלינובסקי (ישראל ביתנו), ודב חנין (הרשימה המשותפת), קיימה היום יו"ר הוועדה לביקורת המדינה, ח"כ שלי יחימוביץ, בנושא פעולתה של רשות האוכלוסין וההגירה המטפלת בבקשות של אזרחי ישראל או של תושביה להעניק מעמד אזרחי לבני זוגם הזרים בשל איחוד משפחות.

להלן עיקרי הדברים:

ח"כ שלי יחימוביץ (המחנה הציוני):
לעתים מתרחשת 'תאונה' שכזו, כשאזרח ישראלי מתאהב באזרח זר ורוצה לחלוק איתו את חייו. אזרח ישראלי 'רגיל' המבקש להסדיר את מעמדו של בן זוג זר עושה זאת מול רשות האוכלוסין וההגירה, תהליך שאיננו חף מקשיים ומהמורות כשלעצמו. מדוע לא כל אזרחי ישראל? מדוע לא נבדוק מחדש את זכאותם ויהדותם של הורי ניצולי השואה, שעלו ארצה בשנת 1948 ו-1956?.

ח"כ יוליה מלינבוסקי (ישראל ביתנו):
אני לא ישנתי בלילה בגלל הדיון הזה.  אנחנו היום נמצאים בסיטואציה שמיליון איש, יוצאי ברית המועצות לשעבר הם חשודים כי עלו משנה מסוימת- 1989 אז הם חשודים. מהסיפורים עולה ריח חריף של גזענות ואפליה כנגד העולים מבריה"מ. לא ייתכן שכל העולים מבריה"מ לשעבר נאלצים להוכיח למשרד הפנים את יהדותם כל פעם מחדש. למה מיליון איש חשודים? למה זה קורה באופן גורף לעולים מברית המועצות לשעבר?.

ח"כ דב חנין (הרשימה המשותפת):
הדיון הזה מתקיים במסגרת יום זכויות האדם בכנסת, וחשוב שהוא מתקיים ביום הזה. יש 2 מעגלים לדיון הזה- המעגל של רשות האוכלוסיין, כל ההתנהלות של הרשות עם אנשים שצריכים לקבל ממנה שירות, ולא בטוח שהם מקבלים ממנה שירות. יש שורה ארוכה של סוגיות ברשות האוכלוסיין שצריך לטפל בהן. המעגל היותר ספציפי של הדיון הזה הוא מדאיג וקשה בפני עצמו, והוא הממשק שבין רשות האוכלוסיין ובין נתיב, התמונה שמתגלה לנגד עיננו היא מחרידה. הדבר הכי עצוב והכי מרגיז, זה שהאנשים שנתקלים בבעיות האלה חוששים לדבר עליהם. לנתיב אין זכות לפשפש אחר אזרחי ישראל, ולבדוק מיהו יהודי, ומי אינו יהודי. 

ח"כ סעיד אלחרומי (הרשימה המשותפת):
חמור מאוד שאזרח המבקש להתאחד עם בן זוג מפחד להגיש בקשה מתוך החשש להעמיד את עצמו בפני מבחן אזרחות. 

ח"כ אייל בן ראובן (המחנה הציוני):
פעילות רשות האוכלוסין היא בניגוד למגילת העצמאות. התוצאה היא שזוגות יתחתנו ויגורו במוסקבה. עוד אמר כי ברשות אין מדדים להצלחה וכישלון, אין נוהל הקובע תוך כמה זמן צריכה להינתן תשובה, זה ארגון חולה. צריך לעצור את החיטוט בחייהם של אזרחי מדינת ישראל.

ח"כ יואל רוזבוזוב (יש עתיד):
יש הנחייה ברורה של שר הפנים לחקור אזרחים. אנחנו מדברים על אנשים שחיים פה מעל עשרים שנים. מאלצים אותם להודות במשהו – הופכים אותם לאויבי העם. צריך לבטל את הנוהל הזה. התוצאה היא הפוכה, אנטי ישראלית ואנטי ציונית.

ח"כ אלעזר שטרן (יש עתיד):
ההחלטה נראית קטסטרופלית, למה שמים סימן שאלה על כל כך הרבה אזרחים. הכל בגלל שבן אדם אחד זייף פעם מסמכים?! תתפסו אותו תחקרו אותו. אל תשימו אוכלוסייה שלמה בסימן שאלה. הנזק הוא לא לעולים, העלייה מספיק חזקה – זה נזק למדינת ישראל.

ח"כ עודד פורר (ישראל ביתנו): לראשונה כששמעתי על התופעה, אתה לא מאמין שהמדינה בודקת אזרחים הנמצאים בארץ כבר עשרות שנים. זה פשוט לא נתפס" הוא הוסיף ואמר כי איננו מצליח למצוא שום סיבה אחרת לחפירה הזו באזרחים שעלו כדת מעבר לאפליה. הוא סיים ואמר כי את כל הבדיקה צריך לבצע בשלב בו אדם  מבקש להיכנס לארץ. ברגע שהוא קיבל את התעודה אי אפשר לבדוק שוב. זה לא סביר ולא הגיוני. דין ההנחיה להתבטל לאלתר.

 את הדיון חתמה ח"כ יחימוביץ באומרה שהיא    מביעה צער על כך שעל אף שהנוהל הבעייתי הוא לפתחה של המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, דינה זילבר, לא הוחלט להשעותו זמנית, אם כי לאשרו. מיד לאחר הדיון במשרד המשפטים ב-17.12.17, ושבכוונתה לכנס את הועדה לדיון המשך, בנוכחות נציגי משרד המשפטים, משרד הפנים ורשות האוכלוסין, וכמו כן הביעה תרעומת על כך שלדיון נשלחו נציגים זוטרים מטעם הרשויות הממשלתיות.