ח"כ מלינובסקי בדיון בנושא השחתת מודעות על רקע מגדרי: "מתישהו הדבר הזה יכנס לתודעה שזה פלילי".

היום, שני 21.12.2020 התקיים בוועדה לקידום מעמד האישה ושוויון חברתי בראשות ח"כ עודד פורר (ישראל ביתנן) דיון בנושא השחתת מודעות על רקע מגדרי ביוזמת ח"כ יוליה מלינובסקי (ישראל ביתנו).

הדיון התקיים על רקע תערוכה הנמצאת בקריה הממשלתית בירושלים בה מופיעות תמונות של כדורגלניות אשר הושחתו.

יו"ר הוועדה ח"כ עודד פורר (ישראל ביתנו) פתח את הדיון ואמר:

"לאור אירוע בו לפני שבועיים הושחתו תמונותיהן של כדורגלניות שהוצבו בעיר ירושלים. לצערי אנחנו מוצאים את עצמנו פעם אחר פעם מתמודדים עם התופעה הפסולה הזאת, ולרשויות אין את הכלים להתמודד עם הנושא. בזמנו הגשנו סיעת ישראל ביתנו הצעת חוק בנושא והקואליציה הפילה את החוק. המצב הזה שבו מעלימים עין לא הולך להימשך. משרדי הממשלה לא מעוניינים בתיקוני חקיקה שהגישה ח"כ מלינובסקי אז תגישו אתם הממשלה שינוי חקיקה. אני ארצה לשמוע את משרד המשפטים, למה אתם לא מייצרים שינוי חקיקה בנושא?"

דניאל בלמס נציג משרד המשפטים אמר:

"משרד המפשטים רואה בחומרה את עניין השחתת מודעות ואנחנו סבורים שמה שצריך זה עניין של הגברת האכיפה בעניין הזה. יש כאן שלב קודם לפני החקיקה של ענישה".

ח"כ מרב מיכאלי (העבודה) טענה::

"אני רוצה שתנסו לדמיין את התחושה שפיזית מוחקים אותך. זה קורה כל הזמן. כאילו היחס הזה לנשים הן איזה יצר ומיניות מאיימת. פה יש לנו דוגמא של נשים שנמצאות בעמדה של כוח ומספיק שיש גוף של אישה ופרצוף של אישה בשלטי חוצות הן נמחקות. הדבר הזה של מחיקה של נשים מהמרחב הציבורי, המסר שאין לך זכות קיום במרחב הציבורי לא משנה אם כדוגמנית או כסמכות זה דבר בלתי נסבל שהוא יכול להתקיים במדינת ישראל. אנחנו יכולים לחוקק אבל האכיפה היא כושלת ואנחנו יודעים זאת. בעייני זאת אלימות כלפי נשים ממעלה ראשונה. אם זה מותר גם אלימות מותר. אנחנו צריכים לשקול את הסוג הזה על הרצף של אלימות נגד נשים גם במובנים של אכיפה וסנקציות שהן יותר יצירתיות. לא רק ברמה האישית אלא על קהילות שמאפשרות את הדבר הזה".

ח"כ יוליה מלינובסקי (ישראל ביתנו) אמרה:

"אני מופתעת לשמוע את דברי משרד המשפטים. בכנסת העשרים ניסיתי לקדם חוק על השחתת שלטים על רקע מגדרי. איילת שקד הייתה שרת המשפטים וניהלתי איתה משא ומתן ובסוף נאמר לי משפט על ידי יועץ בכיר של שר חרדי. נאמר לי שלציבור שלנו אין כסף לשלם קנסות. שרת המשפטים שהיא אחר כך בבחירות הייתה מאוד גאה שברשימה של ימינה יש הרבה נשים והנושא המגדרי תפס שם תאוצה, היא זאת שנתנה יד לכל הביזיון הזה. בכנסת העשרים החוק נפל אבל הוא נפל בהפרש של 55-59. במונחים של הכנסת זה כלום. כל הסיעות של הקואליציה שהיו אז היו נגד וכל הנשים שלהן הצביעו בעד. אני מאמינה שיש נושאים שבהן חברות הכנסת צריכות להתאחד. בכנסת 23 שוב פעם העלנו את הצעת החוק הזאת ואמרתי לא לקשם עונש מאסר אלא קנס כספי והחוק שוב פעם נפל. השחיתו כל שלט ושלט ולאף אחד לא אכפת. לפני כמה ימים ראיתי אבא עם בן משחית שלט של אישה על אוטובוס וגם בבחירות אנחנו רואים את זה. מתישהו הדבר הזה יכנס לתודעה שזה לא מכובד ופלילי ואנחנו נמשיך להילחם על זה. המפלגות החרדיות עמדו על הרגליים האחוריות כדי שהצעת החוק לא תעבור והם הפעילו לחץ אדיר בקואליציה. אנחנו נילחם שזה יעבור".

דימיטרי חימלבלום מדור חקירות במשטרה:

"זומנתי לדיון מעכשיו לעכשיו לצערי. יש עשרים וחמישה תיקים שנפתחו בנושא בשלוש שנים האחרונות מתוכם אחד נמצא בפרקליטות. כמשטרה אין לנו יכולת לפלח האם זה נעשה על רקע מגדרי או לא".

יו"ר הוועדה ח"כ עודד פורר (ישראל ביתנו) סיכם את הדיון ואמר:

"זאת שאלה שנוגעת לליבת החברה הישראלית. האם אנחנו חברה אלימה ומשחיטה או חברה פתוחה ופלורליסטית של חיה ותן לחיות. לא יכול להיות שמגדר שלם מודר משלטי החוצות. השחתת השלטים היא אלימות כלפי נשים וכך צריכה להיחקר. בהקשר הזה אני מבקש לקבל מהמשטרה את הנתונים המדוייקים על 25 תיקים שנחקרו החל מ2018, מה היא עילת סגירה התיק. במקביל הייתי מבקש לדעת כמה תלונות הוגשו במשטרה בנושא החל מ2018. האלמנט הראשון שצריך לקיים נגד הדבר הזה זה הסברה. חייב להיות קמפיין ופעילות הסברתית בעיקר באוזרים בהם אנחנו יודעים שיש בעיה. זו תופעה חברתית שצריך להילחם בה. הוועדה סבורה באופן ברור שמי שצריך לשלם את עלות התיקון של השחתת שלט זה הרשות המקומית שהאירוע קרה בשטחה. בנוסף העירייה יכולה לקבוע באמצעות חוקי עזר קנס על השחתת מודעה על רקע מגדרי. אני קורא לרשויות המקומיות להטיל קנסות כבדים על השחתת שלטים. לגבי התערוכה עצמה אנחנו נהפוך את התערוכה לתערוכה בוועדה שתוצג כאן בחודש הקרוב".

לצפייה בשידור הועדה יש ללחוץ כאן