ח"כ מלינובסקי בדיון על בירורי יהדות : "או שאנחנו עושים את זה לכולם או שאנחנו לא עושים את זה לאף אחד".

היום, שלישי 30.6.2020 התקיים בועדת הפנים והגנת הסביבה של הכנסת בראשות ח"כ מיקי חיימוביץ' דיון בנושא :טענות בדבר בדיקות שמקיימת רשות האוכלוסין וההגירה לבחינת יהדותם של עולי ברית המועצות.

על פי בדיקה של עמותת עתים, תופעה זו מצטרפת למגמה הולכת וגוברת בשנים האחרונות, שבה גורמים בממסד הדתי ובגופים ציבוריים נוספים מערערים על יהדותם של עולים מבריה"מ וממדינות אחרות ומתקנים רישום של ילדי העולים מיהודים לחסרי דת אלא אם יוכיחו ההורים את יהדותם בעזרת סדרה של בדיקות פולשניות. בצוות המכון אספנו את מיטב ההתבטאויות מהדיון בוועדה:

לקראת הדיון, כתב ח"כ יואל רזבוזוב (יש עתיד) מיוזמי הדיון בוועדה:

"בימים האחרונים הגיעו אלי תלונות רבות של אזרחים אשר הוכרו מזמן כיהודים במדינת ישראל, בנוגע לדרישה שעלתה לפתע לגבי בירור יהדות של קרובי משפחתם מדרגה ראשונה. על כן אני מבקש לקבל הבהרות: אם מגיעה פנייה מאחת הרשויות הבאות: רבנות, נתיב, משרד הדתות, על ספק ביהדותו של אדם מסויים, האם ניתן להשליך את המידע/הוראה על בן משפחה? במידה וכן, באיזה צו או תקנה? על פי איזה צו/תקנה מעבירים מידע רגיש מרשות לרשות".

ח"כ אלעזר שטרן (יש עתיד- תל"ם):

"הסיפור הוא לא קשור ליוצאי חבר העמים. התרבות הזאת של בדיקת יהדות על מישהו. הילדים של כולנו מתחתנים כבר יחד. מבחינת זכויות האדם במדינת ישראל אני לא יכול לסבול שיש אנשי שיש עליהם סימן שאלה. לא יכול להיות שכשאתה הולך להירשם לנישואין אתה הולך על קצות האצבעות. גם בהלכה היהודית שאני מכיר יש מחלוקת על סוגיית הגיור. עצם המציאות הזאת שיסתובבו בינינו אזרחים שמישהו מעז לשים עליהם לשים סימן שאלה זה פגיעה בזכויות הכי בסיסיות לא של אזרח אלא של בנאדם".

יו"ר ישראל ביתנו ח"כ אביגדור ליברמן:

"יש פה פגיעה חמורה בזכויות הפרט. לא מבין איזה רשות משפטית אישרה את זה. טענת נציגי רשות האוכלוסין וההגירה שבחלק מהמקרים שינוי ברישום סעיף הלאום אצל ילדים שנולדו בארץ נעשה בהסכמת ההורים, מזכיר לי יותר מידי ארגונים שבהם מציעים הצעות שאי אפשר לסרב להן".

ח"כ יבגני סובה (ישראל ביתנו):

"לצערי, החוק הקיים מאפשר לפקיד במרשם האוכלוסין של משרד הפנים לחשוד באלפי אזרחים תמימים שעלו לישראל על פי חוק השבות ואף רשומים כיהודים ומסיבות לא ברורות התעורר חשש סביב יהדותם. יש לשנות את החוק ובכך לסיים את הפרקטיקה של הבדיקות לעולי בריה"מ לשעבר שנים רבות לאחר עלייתם לישראל".

ח"כ משה ארבל (ש"ס):

"ברכות על הדיון הזה. בשיחות שהתקיימו בינינו הו חברים מהבית הזה שניסו להניע אותך מקיום הדיון ואני אמרתי בצורה מאוד ברורה שהדיון הזה חייב להתקיים. אם אנחנו חפצי חיים אסור לנו לטאטא דברים מתחת לשטיח. התחקיר הזה הוא חשוב ודרמטי אני סבור שתהליכים כאלה חייבים להתגלות. האם שרים חרדים הנהיגו מדיניות אחרת מפלה ושונה? אם כן, הנושא הזה חייב לבוא ליד ביטוי פה בכנסת.. תפקידנו לפקח על עבודת הממשלה".

ח"כ קרן ברק (הליכוד):

"אני מברכת שבשולחן הזה נמצאים בו הרבה מאוד מסיעות הבית. אני רוצה להבין בכל הסיפור הזה. כשאני קיבלתי את החומרים לא האמנתי שזה קורה במדינה שלי. הנקודה הזאת של ילדים שהם נולדים ונמצאת להם רובריקה שלא קיימת בכלל שיש איזשהו פקיד שיושב וכותב את המילים האלה. כשזה הגיע אליי אמרתי בואו נדון פה ונראה איך אנחנו גורמים לו להימנע מלעשות את אותה טעות. אני חייבת להבין איפה הבעיה בתהליך. המצב הזה לא יכול להימשך".

ח"כ אלכס קושניר (ישראל ביתנו):

"התחקיר הזה אני חושב שהוא סממן קטן של כל הפרקטיקה והמגמה של הרדיפה האינסופית של העלייה מברית המועצות. בוא כולנו ביחד נלך ונוכיח את היהדות שלנו. לפי בדיקות דנ"א אין בעיה, נביא את התעודות ונעשה לכל עם ישראל בדיקה מחדש ונבין מי פה יהודי ומי לא. בוא נתחיל ללמוד לקבל אחד את השני, כולנו במידה שוות זכויות ולא יכול שיש פה ילדים שנולדו כאן להורים יהודים ופתאום נמצאים בהליך של בדיקה כזו או אחרת. אנחנו לא נתן את הלגיטימציה להשתמש בבריונות הזאת בחסות החוק".

ח"כ יוליה מלינובסקי (ישראל ביתנו):

"הפרקטיקה שאומרים לבנאדם תבוא נעשה לך בירור יהדות כאילו בהסכמה, אתם שמים את הילדים שלי בספק. או שאנחנו עושים את זה לכולם גם לדור שלישי או שאנחנו לא עושים את זה לאף אחד כי אחרת זה יוצר אפליה וגזענות זה פוגע ברגשות הציבור. זה מכניס ציבור שלם לפחד ואימה".\

עו"ד רינה נשר, רשות האוכלוסין, הגיבה לדברי חברי הכנסת ואמרה:

"על תחושת הפגיעה אין לי אלא להצטער. אנו לא מקיימים בדיקות מיוזמתנו. התחקיר התבסס על נתונים שהעברנו וכלל המון דברים אחרים. רוב הילדים שרשומים "בבירור" הם ילדי אזרחים ישראלים שחיים בחו"ל. לנציגויות אין מערך רישום אזרחים ולכן הרובריקה פתוחה. ילדים של עולי בריה"מ שבאותו סטטוס יש כ-60".

יו"ר הועדה ח"כ מיקי חיימוביץ' (כחול לבן) סיכמה את הדיון ואמרה:

"הוועדה דורשת ממשרד הפנים להעביר פילוח מדויק של המקרים שבהם האם רשומה כיהודייה והילדים לא. הוועדה קוראת לרשות ההגירה והאוכלוסין לוודא כי אין מגמה מכוונת נגד עולים מברה"מ ואין בדיקות יזומות ללא חשד כנגד ציבור זה. הראיות המשמשות לסירוב הרישום צריכות להיות חזקות וללא כל ספק קטן".