ח"כ מירי רגב יו"ר ועדת הפנים והגנת הסביבה: "זה לא סוד שהרבנות הראשית מנותקת מהעם"

דברים אלו נאמרו היום (25.6) בדיון  שנערך בועדת הפנים והגנת הסביבה בו סקר סגן השר לשירותי דת ח"כ אלי בן דהן את הרפורמות הנעשות במשרדו בנושאי המועצות הדיות, דמי הקבורה ורבני הערים.

אחד הנושאים החשובים שעלו בדיון הוא משך כהונתם של רבני הערים. ראש עריית קריית מוצקין, חיים צורי סיפר כי בעירו ישנו רב המכהן כרב עיר שני, אשר אינו מגיע לעבודה ומתנהל אך ורק מהבית, כמו כן מסרב להגיע לטקסים של העריה, אך אי אפשר להדיחו משום שכהונת רב הינה עד יציאתו לפנסיה בגיל שבעים.
ח"כ רגב, קבעה כי יקבע דיון מיוחד לעניין רב זה.

כמו כן, יו"ר הועדה ח"כ מירי רגב טענה כי הכותל הקטן אינו מטופל כראוי בידי המשרד לשירותי דת, לדבריה "אומה שלא מכבדת את מסורותיה זה בעוכריה – הכותל הקטן הינו חלק מהכותל המערבי, והוא מקום קדוש ליהודים" ופנתה אל בן- דהן בשאלה "אני רוצה להבין מדוע אתה לא ממש את אחריותיך כלפי הכותל הקטן?"

להלן עיקרי הדברים:

סגן השר לשירותי דת אלי בן- דהן: "אתחיל בסקירה של האתגרים העומדים בפני המשרד לשירותי דת, כיום יש כ- 132 מועצות דתיות, ביניהם מועצות קטנות מאוד, שהקיף פעילותם מאוד גדול, אנחנו מאמינים שהדרך הנכונה היא לאחד בין המועצות הדתיות כדי לתת שירות טוב יותר כמועצה דתית גדולה. יש הסכמה עם משרד האוצר שהתקציב שיחסך ישומר לטובת הרחבת שירותי הדת שיוכלו לתת סל יותר רחב של שירותים. הממשלה אישרה את התוכנית הזאת ובמהלך שנה זאת עבדנו עם השלטון המקומי והכנו טיוטת הצעת חוק ואחנו מקווים שמשרד המשפטים יאשר את הנוסח.

מינוי ממונים מקצועיים במועצות המקומיות- אני רוצה לנתק את הפוליטיקה ממינוי המועצות הדתיות, ברגע שהתוכנית תתקבל ראש מועצה דתית יתקבל במכרז, לפי נסיון ויכולות מקצועיות והקדנציה תהיה כמו בשירות הציבורי.

יש שלושים ואחד ערים ומועצות איזוריות שהם, המצב הזה הוא לא טוב ואנחנו במשרד מנסים לבחון את הדרך בה נחייב את ראשי הרשויות להקים מועצות דתיות, עד שהתהליך יתבצע אנחנו נבצע הסדרה למתן שירותי דת בישובים בהן אין מועצות דתיות- מועצה דתית סמוכה תאמץ ותסייע בשירותי הדת למועצה השניה. המטרה היא שיוקמו בכל רשות מקומית שבה אין מועצה דתית, מועצה שכזאת.

פתיחת איזורי רישום לנישואין – זהו  חוק שעבר בכנסת, בישראל נרשמים לנישואין מעל 40,00 זוגות בשנה, החוק יאפשר לכל זוג לבחור את המקום שבה הוא רוצה להרשם לנישואין, ויאלץ את המועצות לתת שירותים בצורה טובה יותר כדי שלא יעזבו אותם ומי שמרוויח מזה הוא האזרח הקטן. אחנו רואים את השינוי דרך  לשכות שפתחו בערב ובימי שישי."

ח"כ אלעזר שטרן: "אני מברך על רעיון הפתיחה אבל מה עם פתיחה בנושא גיור וכשרות?"

 סגן השר בן- דהן: "אתה מעקב את פתיחת איזורי הגיור, ופתיחת איזורי כשרות- אני מתנגד וחושב שזאת הצעה לא נכונה.

אמשיך, חיזוק התשתית הניהולית המועצות הדתיות- סיימנו מכרז למחשוב המועצות הדתיות וקישור בין כל המועצות הדתיות והדרכה של נותני שירות במועצות הדתיות, הדבר ישנה לחלוטין את צורת העבודה והיעילות במועצות הדתיות.

הסדרת תחום הקבורה- שנים רבות לא נעשה בנושא הזה סדר, אנחנו הולכים להביא הצעת חוק שתסדיר את הנושא, יש כשש מאות גופי קבורה שצריך לפקח עליה.

רבני ערים- כיום רב עיר נבחר ע"י שר הדתות בפרסום ברשומות, אם יש רב עיר אחד ורוצים ליצר רב עיר שני צריך עיר גדולה והחלטה של חברי מועצת העיר שהעיר מעוניינת במינוי רב עיר שני. יש ועדת בחירות שמורכבת מדיינים, רבני ערים, נציגי העירייה, ונציג המשרד לשירותי דת. משך הכהונה שלרב היא עד הגיעו לגיל שבעים.

הכותל הקטן- אני באופן אישי אשמח לקבל את האחריות לטיפול בכותל הקטן, כיום הקרן למורשת הכותל היא אחראית לכותל הקטן ובעצם משרד רוה"צ. אני אשמח שהועדה תבקש העברה למשרד שלנו."

נציג משרד המשפטים: "בחוק הסמכות היא בידי השר לשירותי דת"

ח"כ אלעזר שטרן: "מה שמפריע לי זה הדברים שאני לא מבין, איפה נעצר ההגיון של ההתיעלות של הנגשת השירותים, אני חושב שהמערכת לשירותי הדת לא קירבה אנשים ליהדות..אני מודה לך שהיטבת לתאר את מעמדם בישראל כאשר השוות אותם לרשות המיסים- שתי שירותים שהיהודים מאוד אוהבים.
אני שאלתי באמת אם הדברים הם כ"כ חשובים, איך זה שבעיר כמו ירושלים אין רב ראשי במשך כאחד עשר שנים. ואם רב עיר זאת משרה כ"כ חשובה איך שרי דתות יכולים לחיות בלי רב בבירה?"

ראש עריית ק. מוצקין, חיים צורי: "לנו יש שני רבני ערים- אחד שפעיל ועובד ואחד שמסרב לשבת במועצה הדתית ויושב בבית, מאז שהתחילו להקריא את יזכור לחללי צה"ל הוא קם והלך."

יו"ר הועדה, ח"כ מירי רגב: "אנחנו נתקן את הדבר בחקיקה- ונקיים דיון נקודתי על ק. מוצקין.
לא יכול להיות שראשי ערים נמצאים שבויים בידי רב שנשאר שם 200 שנה,
זאת סוגיה רוחבית בכמה ערים, זה חוק שאני אעביר אותו במושב הזה"

ח"כ זבולון כלפה:  למה על שופטים כן ורבנים לא?

ח"כ דוד אזולאי : לצערי הרב תקציבי המועצות הדתיות הולך על משכורות ופנסיות ורק 10% על פעולות. ועם זאת אין אזרח בישראל שלא זוכה היום לשירותי דת.
אני רוצה לדבר על שכר רבני השכונות והבלניות: הם מקבלים שכר מינימום,
הגיע הזמן המדינה תוזיל את מכיריה קבורה הרוויה כדי לעודד קבורה זאת."

ח"כ זבולון כלפה: "אני רוצה לדבר על רבני קהילות- זאת חוליה משמעותית, צריך לתמוך בהם ולהכשיר אותם
בנושא הכותל הקטן הגיע הזמן להסיר את החרפה מעל המקום הזה ולהחליט מי אחראי."

ח"כ משה גפני: "המערכת לשירותי דת היא שחייבת תיקון, מתברר היום שיש תעריפים לא הגיוניים לשירותי הקבורה. אני מקווה שכמו שעשינו שינוי בתעריף המקוואות כך יהיה גם בנושא הקבורה."