ח"כ מירי רגב, בועדת הפנים: "התמונות האלה של ביוב זורם על הכותל הקטן- זוהי בושה וחרפה"

את הדברים אמרה ח"כ רגב בדיון שנערך הבוקר (24/11/14) בועדת הפנים והגנת הסביבה בנושא "הכותל הקטן". הדיון נערך בשל ההזנחה הרבה בו מצוי הכותל הקטן והמצב התברואתי הירוד בו, הזנחה זאת נוצרה בעקבות אי הבהירות בחוק לגבי האחראים לכותל הקטן- האם זה המשרד לשירותי דת, עיריית ירושלים או הקרן למורשת הכותל, ח"כ רגב הוסיפה כי "הקטן הוא מקום קדוש, אנחנו לא רוצים שיהודי יבוא ויתפלל שם וירגיש שהוא בבית שימוש. את המציאות צריך להגיד כמות שהיא. אני מבקשת מהיועץ המשפטי לממשלה שמתפקידו לפרש את החוק לא יאפשר לגורמים לפרש את החוק כמו שהם רוצים- שהוא יפרש את החוק ויקבע למי הזיקות ולמי יש אחריות לניהול הכותל הקטן, ואז נדע למי באים בטענות"

להלן עיקרי הדברים מהוועדה-

יו"ר הועדה, ח"כ מירי רגב:
"בושה איך אנחנו מטפלים במקומות הקדושים שלנו, כל הפסולת מהאסלה היא על הכותל הקטן- המקום הקדוש, בושה אפילו להגיד את זה, אני שואלת את עיריית ירושלים ומשרד הדתות, מי אחראי למחדל הזה?"

נציג עריית ירושלים:
"כרגע יורדים שם גשמים, הפננו את הנושא לחברת הגיחון שיטפלו בהקדם"

ח"כ מירי רגב:
"גם בכותל המערבי יורדים גשמים, למה המצב לא נראה כך?, עריית ירושלים לא עושה מספיק כדי לטפל בכותל הקטן, זה בושה שהכנסת צריכה לעשות כל כך הרבה דיונים בנושא הכותל הקטן

זה פשוט בושה- אנחנו יהודים, זה מקום קדוש.
פעם הבאה אני אבקש שיביאו לי את ראש העיר שיתן לי פה תשובות
מחרבנים על הכותל, קקי, בושה וחרפה למי שמתעסק במקומות הקדושים בישראל- אתם הולכים ליועץ המשפטי לממשלה- בושה"         

ח"כ דוד אזולאי:
"זה נראה לך הגיוני הפיצול הזה בין הכותל המערבי לכותל הקטן?
אני ראיתי את התמונות  הן מזעזעות, אבל צריך להכנס לעניין העקרוני,
יש את הקרן מורשת הכותל שמתחזקת את הכותל ויש את הרשות לשמירה על המקומות הקדושים שעד עכשיו היתה במשרד התיירות ועכשיו עוברת למשרד לשירותי דת- אני לא מבין איך יש חלוקה בין שני הגופים.
יש פה הגיון- הכותל הקטן נמצא בסמוך לכותל המערבי, לא נראה לי הגיוני שהקרן למורשת הכותל לא תתחזק גם את הכותל הקטן. גם עיריית ירושלים לא יכולה להתנער מאחריותה ברגע שיש תקלה של ביוב או כל דבר"

מירי רגב:
"אולי נביא את ראש עיריית תל אביב שילמד את ראש עיריית ירושלים איך לטפל בכותל הקטן" 

נציג משטרת ישראל:
"כבר שנה וחצי שאנחנו מנינו שוטר מיוחד לכותל הקטן עד שאחת הרשויות יקחו אחריות על כך"

ח"כ יעקב אשר:
"הפעולה של המשטרה מבורכת, המשטרה נמצאת במקום וזה טוב. צריך בינתיים להוציא מכתב ברור לעיריית ירושלים בעניין הניקוז- זה הדבר הקריטי, אחר כך נעסוק בסמכויות על הכותל"

ח"כ דוד צור:
"יש פה אחריות שיורית ברורה- עיריית ירושלים"

ח"כ מירי רגב:
"המצב של הכותל הקטן זהו פשוט בושה, ביוב זורם.
זוהי גם סכנה בטיחותית וביחוד ביזוי למקומות הקדושים, את סגן שר הדתות לא מעניין הכותל הקטן. צריך להגיד את האמת, אני מנהלת כאן כל כך הרבה דיונים ושר הדתות אפילו לא מגיע ולא פוצה פה.
אני אסכם ואגיד שהכותל הקטן הוא מקום קדוש, אנחנו לא רוצים שיהודי יבוא ויתפלל שם וירגיש שהוא בבית שימוש. את המציאות צריך להגיד כמות שהיא. אני מבקשת מהיועץ המשפטי לממשלה שמתפקידו לפרש את החוק לא יאפשר לגורמים לפרש את החוק כמו שהם רוצים- שהוא יפרש את החוק ויקבע למי הזיקות ולמי יש אחריות לניהול הכותל הקטן, ואז נדע למי באים בטענות,
אני מבקשת בנוסף שעיריית ירושלים שתיתן פתרון לביוב הזה, כמו שאתם מטפלים בכל רחוב אחר בירושלים, כמו שאתם מטפלים ברחביה.
 אני רוצה לחזק את המשטרה על ההתקדמות שלהם והעשיה בתחום הכותל הקטן"