ח"כ מירב בן ארי (כולנו) על תקנון הצניעות שפירסמה עיריית מודיעין עילית: "הדברים החמורים האלו נכתבו לא במדינה רחוקה וחשוכה, אלא פה אצלנו בארץ"

עיריית מודיעין עילית שלחה לעובדיה תקנון צניעות מחמיר, המטיל שורה של הגבלות על נשים ועל עבודתן במקום ציבורי. כמה מהעובדים התלוננו כי נדרשו להביע את הסכמתם לתקנון ולחתום עליו, אך לדברי העירייה הוא אינו מחייב את העובדים. בין היתר מציין התקנון כי חל איסור על עובדים ועובדות להתבדח ביניהם או לשוחח על נושאים שאינם קשורים לתפקידם, איסור על ארוחות משותפות לשני המינים וכן הוראה כי בהסעה משותפת יישבו הגברים מלפנים והנשים מאחור.

לפי הפרסום באתר"הארץ", התקנון – "כללי הנהגה במקומות עבודה" – צורף לאחרונה למעטפה שבה קיבלו העובדים טפסי מס לשנת 2018, יחד עם הוראה כי יש לחתום עליו. מאוחר יותר שינתה העירייה את ההוראה, והודיעה לעובדים כי מטרת הטופס היא "להביא לידיעתם" את ההוראות, שחוברו לפני כמה שנים על ידי רבנים בכירים בציבור החרדי.

מספר חברות כנסת התבטאו בנושא לאחר פרסום הידיעה:
ח"כ מיכל רוזין (מרצ): "במודיעין עילית נשים שוות פחות. לפי התקנון של עיריית מודיעין עילית שפורסם ב"הארץ" צריך להפריד בין גברים לנשים. אסור להם לאכול יחד, אסור ליצור קשרים אחרי העבודה ואסור להתבדח זה עם זו.
את התפיסות החשוכות האלה כולנו מממנים. את עיריית מודיעין עלית, את הרבנים שמעזים להפחיד נשים מפני שירות בצבא ותרומה למדינה, את ההפרדה באקדמיה. ומי שותק? ראש ממשלת ישראל. אותו אחד שאמר ממש לא מזמן שהוא מחנך לכבד נשים, בוחר לכבד אותנו בשתיקתו. לא נשים מעניינות את נתניהו, אלא שרידותה של הקואליציה המשיחית שלו.
הדרת נשים לא עוצרת בגבולותיה של העיר או השכונה החרדית. השבוע הושחת עוד שלט שהציג אישה. לא במאה שערים, לא במודיעין עילית, אלא במושבה הגרמנית בירושלים, ובשכונה בה אני מתגוררת בפתח תקוה – שכונות חילוניות.
הדרת נשים היא תופעה מכוערת שמערערת על המקום של נשים בחברה, ומנסה לדחוק אותנו החוצה. כבר לא מדובר במקרים בודדים, אלא בתופעה הולכת ומתרחבת שמעמידה בסכנה את הדמוקרטיה בישראל, הפלורליזם והשוויון. זה כאן, בפתח דלתינו וצריך לשים לזה סוף."
ח"כ מירב בן ארי (כולנו):
״אסור לאכול יחד, בהסעה משותפת הנשים ישבו מאחור והגברים מלפנים, אסור לספר בדיחות או לדבר על נושאים שלא קשורים לתפקיד, אסור לשבת בשולחן אחד או להושיט דברים זה לזה , אסור להגיע עם בגד מהודר לעבודה ועל הבעלים לדרוש ולוודא שהנשים מקיימות את התקנות האלו.
הדברים החמורים האלו נכתבו לא במדינה רחוקה וחשוכה, אלא פה אצלנו בארץ, במודיעין עילית, בתקנון ששלחה העירייה לעובדיה, גברים ונשים כאחד. אני רוצה לנצל את המקום הזה ולקרוא לראש עיריית מודיעין עילית שאמנם רוב התושבים שלו חרדים אבל הוא החליט היום שהשנים שוות פחות. גברים ונשים עובדים ביחד גם אם הם דתיים וגם אם הם חרדים. הם יכולים לשבת אחד ליד השני באוטובוס והם יכולים להושיט דברים אחד לשני. זה משפט חשוך בעיני שמזכיר לי נשכחות מההיסטוריה שאני מעדיפה לשכוח."

לקריאת הכתבה המלאה באתר "הארץ", לחצו כאן.