ח"כ מירב בן-ארי:"חברי כנסת מכל הסיעות נוסעים ומבינים את החשיבות של תחבורה ציבורית"

ביום רביעי(6.7.16) נערך כנס מיוחד בכנסת תחת הכותרת "מחכות ומחכים לתחבורה ציבורית בשבת" ביוזמתה של חברת הכנסת תמר זנדברג ממרצ. נציגים רבים מארגוני יהדות פלורליסטית, כמו גם חברי כנסת מסיעות שונות נכחו באירוע ותמכו בקידום המהלך של יצירת מערך תחבורה ציבורית בשבת.

ביום רביעי(6.7.16) נערך בכנסת כנס "מחכות ומחכים לתחבורה ציבורית בשבת" שיזמה חברת הכנסת תמר זנדברג(מרצ). חברות וחברי כנסת רבים הגיעו כדי לתמוך במאבק החשוב של קידום הנושא.
הנה כמה מהדברים שאמרו חברי הכנסת במעמד הכנס:

חבר הכנסת מנואל טרכטנברג (המחנה הציוני): "העתירה הזאת היא דאגה לצביונה של החברה הישראלית. אני ועוד חברי כנסת מקדמים הצעת חוק על השבת שתנסה לעשות הסדרה כוללת של השבת כולל נושא התחבורה הציבורית. סיכויי ההצלחה נראים לא רעים בהינתן כמה שהנושא טעון. כל מי שאכפת לו לא מהאינטרס הצר של המגזר שלו אלא מהשבת ומהמכנה המשותף של החברה הישראלית, כולם שותפים. אנחנו מחוייבים לתהליך הזה ובלעדיו אני חושש שהחברה הישראלית תמשיך להיות אוסף של שבטים ולא אומה מאוחדת."
חבר הכנסת דב חנין(חדש)- "העדר תחבורה ציבורית בשבת זה עונש לאנשים שאין להם כסף, זה לא רק קשור לדת ומדינה. כמובן שזה קשור גם לדמוקרטיה, הרוב בישראל תומך בתחבורה בשבת. אם הדמוקרטיה עובדת והיא צריכה להביא את רצונו של הציבור אז משהו לא עובד וצריך לתקן את זה. כל ההסברים להסדר העגום של השבת הוא לא לוגי אלא רק היסטורי. כולם רצים למרכזי קניות אבל אי אפשר להגיע לים. האם המציאות של אנשים שעומדים בפקקים ברכב פרטי מכבדת את השבת? אנחנו נמצאים בתקופה של הזדמנות. אף אחד לא צריך לשים את כל יהבו על בית המשפט וצריך לתת גם פתרונות כמו הצעות חוק ולהמשיך להפעיל לחץ."
חברת הכנסת זהבה גלאון(מרצ)- "אין משהו שמקומם יותר את הציבור החילוני בישראל יותר מזה שאין לו איך להתנייד בשבת. למהלכים המשפטיים ולהתכנסויות הללו יש ערך מאוד גדול. התמיכה הגוברת והולכת גם בנישואים אזרחיים ומה שעולה מכך מראה שצריכה להיות קואליציה אחרת. אין מצב שזה יקרה בקואליציה הזאת. תמיד הציבורי החופשי מתפשר. איך נגיע למצב שאנחנו יכולים להעביר חוק כזה? לכן גם המהלך המשפטי חשוב מאוד".
חברת הכנסת מיכל רוזין(מרצ)- "יש פה פטרונות. ככל שיהיו פחות חוקים ופחות כפייה יותר אנשים יתחברו ליהדות שלהם. יש איזה פחד בקרב המתנגדים שיפרצו גבולות לא רצויים. כל אחד יכול לבחור את הדרך שבה הוא חי. יש פה זלזול באזרחי ואזרחיות מדינת ישראל וביכולת שלהם לבחור את האמונות שלהם."
חברת הכנסת מירב בן ארי(כולנו)- "אל תטעו, יש כל כך הרבה חכים גם בקואליציה ובאופוזיציה שתומכים. אין ספק שיש התנגדות עזה, וככל שאתה מנסה להסביר שבמציאות היום התחבורה הציבורית כבר קיימת ואנחנו רק רוצים לארגן, מתחילה בעיה. יש בתוך הסיעה שלנו תמיכה, זה עולה בצורה מסיבית מאוד בתקופה האחרונה. אני אופטימית. לפעמים אני שומעת שאומרים על חברי כנסת שהם לא יודעים מה זה תחבורה ציבורית . אני הרבה פעמים נוסעת בקו 5 או במונית שירות. אני רוצה להרגיע את הציבור- חברי כנסת מכל הסיעות נוסעים ומבינים את החשיבות של תחבורה ציבורית."
חבר הכנסת איתן כבל(המחנה הציוני): יש חשיבות גדולה שעצם השיח הזה מתקיים. יש דברים שאי אפשר לעצור אותם. היום אין תחבורה בשבת ואנחנו יודעים למה. יש גם פתרונות הלכתיים שאפשר להשתמש בהם. הבעיה לא נעוצה בהכרח בסטטוס קוו אלא במראית העין. כשאתה עושה את החשבון, זה לא דומה היום למה שהיה לפני עשרים שנה, יש התקדמות גדולה. אני אעשה את כל מה שנדרש כדי לקדם את העניין. אין שום מניעה שזה יקרה."

בכנס חולקו דפי רקע שהכין המכון בנושא חשיבות התחבורה הציבורית בשבת, אותם תוכלו לקרוא כאן.