ח"כ מיקי זוהר מקדם הצעת החוק שמבקשת לסגור בתי עסק בשבת באופן גורף. בשיחות של אזרחים מודאגים עם ח"כ זוהר התברר: זוהר עצמו לא בטוח את מי ההצעה משרתת והאם היא עוזרת לציבור

ביום חמישי האחרון (18/12/15) נשלחו לח"כ מיקי מכלוף זוהר (הליכוד) הודעות סמס בהן עשרות אזרחים ואזרחיות ביקשו ממנו"עזוב לנו את השבת!".

בעוד שעות אחדות (יום א', 20/12/15) הצעת חוק "יום המנוחה השבועי" של ח"כ זוהר עולה לדיון בועדת שרים לענייני חקיקה. ישנה היתכנות גבוהה כי ההצעה תעבור משום ששרי "כולנו" הם היחידים שמתנגדים לה.

במידה וההצעה תעבור יתרחש שינוי דרמטי בסטטוס קוו. השינוי יוביל לאיסור גורף לפתיחת בתי עסק בשבת ולהפקעת הסמכות של הרשות המקומית למתן היתר (תוך הענקת סמכות מצומצמת לשר). מבחינה פרקטית מעט מאוד עסקים ייפתחו ורבים אחרים ייסגרו בשל החוק.

ח"כ זוהר ענה לכל ההודעות שנשלחו לו, ואנו מביאים לכם כאן לראשונה את תוכן השיחות. ניתן לכם לשפוט אילו מטיעוניו של ח"כ זוהר בעד החוק לגיטימיים, ומה מהם מטילים בספק את מידת היכרותו עם המצב בשטח.

בתחילה טוען ח"כ זוהר, כי מטרת ההצעה היא הגנה על העסקים הקטנים. לאחר מכן זוהר טוען כי המטרה היא מדינה יהודית. בהמשך הוא מבהיר כי לפעמים המכולות השכונתיות הן אלו שפוגעות בסופרים הגדולים. לבסוף מסתבר כי ההצעה נכתבה ללא מחקר מעמיק, בלי בירור של המצב בשטח ובלי גיבוי בנתונים. לח"כ זוהר עצמו לא ממש ברור את מי ההצעה משרתת.

השיחות מאלפות. חובת קריאה!

עשרות אזרחים מודאגים שלחו לח"כ מיקי זוהר סמסים עם הדרישה "עזוב לי את השבת!". ח"כ זוהר הגיב לכל המסמסים בשאלה אחת: "ומה עם בעלי העסקים הקטנים שרוצים לנוח בשבת?"
כאשר הבין ח"כ זוהר את רוח הדברים וכי האזרחים איתם הוא מתכתב איתנים בדעתם, הנוסח הורחב ל"בעל עסק קטן שרוצה לנוח בשבת אינו יכול לעשות זאת, לצערי זה הפך למסחר לא הוגן. החוק שלי לא משנה כלום בנוגע למקומות בילוי אלא מתייחס אך ורק למסחר".
אם כן, לטענתו, המוטיבציה המרכזית של החוק היא הגנה על העסקים הקטנים.

הנה חלק מהתגובות שענו לו ציבור האזרחים והאזרחיות על טענת ההגנה על העסקים הקטנים:

"אני בעל עסק קטן שהיום הכי רווחי שלי הוא יום השבת. יש אנשים ברחובות כי הם לא עובדים, ילדים באים עם ההורים למקומות בילוי ועוברים ליד החנות שלי וקונים את כל הסחורה היפה שלי. עיקר המסחר שלי מבוסס על קניה לא מתוכננת כי העסק שלי נמצא ליד מקום בילוי. אבל אני מאוד שמח לשמוע שיש מישהו שדואג לי ולשאר העסקים הקטנים בכנסת וסוגר אותי ביום שבו העסק שלי הכי מתפקד" – לכך ח"כ זוהר לא הגיב.

ההתכתבות שלפניכם/ן, מגלה שיש מוטיבציות נוספות להצעת החוק:

– "אבל מדוע בחקיקה ראשית? למה לפגוע בי כמי שבוחרת לעשות קניות בשבת והיא חילונית? מדינת ישראל אינה מדינת הלכה"

ח"כ זוהר: "אבל היא יהודית"

– "מדינה יהודית בה כל אדם בוחר איך לציין את יהדותו, חלק ישמרו שבת חלק יבלו ויקנו בה וזוהי גם חלק מחווית השבת היהודית שלה"

ח"כ זוהר: "צר לי אך אני לא מסכים."

– "האם לא מגיעה לי הזכות והיכולת לקנות בשבת?"

ח"כ זוהר: "בשבת נחים, יום אחד בשבוע. זה הרעיון היהודי".

בעמדה זו אין כל פסול. אך ח"כ זוהר טען כי מטרת ההצעה היא טובת העסקים הקטנים (אשר יתברר כי לא נעשה תיאום מולם), ניכר כי לא אלו הם נפי הדברים. מספר בעלי עסקים קטנים אף סימסו לח"כ זוהר וטענו כי ההצעה תפגע בהם.

בעלת עסק קטן נוספת: "מה עם עסקים שפתוחים 24 שעות? או קניונים שפתוחים כל יום עד 10 בלילה? הם גם צריכים לסגור בגלל העסקים הקטנים? כבעלת עסק קטן יש רשימה של עשרות חוקים ותקנות שיעזרו לנו לפני שסוגרים את כל העיר לשבת".

ניכר כי ח"כ זוהר בעצמו לא בטוח במי הוא תומך ולטובת מי ההצעה. האם היא מגנה על העסקים הקטנים או הגדולים?

– "בתור תושבת באר שבע אני יכולה לומר לך בוודאות שהמכולת הקטנה ליד הבית שלי מרוויחה טוב בשבת, בעיקר בגלל שהסופר הגדול שנמצא לידה סגור".

ח"כ זוהר: "תתפלאי, אבל זה לא פייר כלפי הסופר".

– "אז אתה רוצה לעזור לרשתות הגדולול או לעסקים הקטנים? תבחר, כי אם אתה רוצה לקדם את השיוויוניות – לסגור את כולם זו לא הדרך".

האם ח"כ מיקי זוהר ביצע מחקר לפני שיזם את הצעת החוק? האם התייעץ עם בעלי העסקים הקטנים?

– "המדינה היא לא אזור אחד. אתה מתכוון לשנות את מדיניות הממשלה להאצלת סמכויות על הרשויות המקומיות? כל רשות עם הרצונות שלה. גם עסקים בישובים לא יהודים צריכים לסגור בשבת? עוד דבר, מהו ההפסד הכלכלי להכנסות המדינה מהמהלך שלך? עדיין לא נתת לי מידע כמותי על כמות העסקים שממסכימים איתך."

ח"כ זוהר: "החוק שלי לא משנה כלום בנוגע למקומות בילוי אלא מתייחס אך ורק למסחר."

– "אבל בוא תענה רגע על השאלה (שאני שואל אותה בפעם השלישית): כמה אחוז מבעלי העסקים הקטנים בעד המהלך הזה?"

ח"כ זוהר: "להערכתי 95%"

– "תוכל בבקשה לשלוח לי לינק למסמך בו האחוז הזה מפורט?"

ח"כ זוהר: "אין בידי."

– "אז על סמך מה ההערכות שלך?"

ח"כ זוהר: "שלי, של ארגון לה"ב ושל כל ארגוני העסקים הקטנים הקיימים במדינה."

– "תוכל לשלוח לי לינק?"

ח"כ זוהר: "אין לי."

– "אז לשלוח לי במייל את הקובץ עצמו?"

ח"כ זוהר: "איזה קובץ?"

– "המוכיח תמיכה של 95% מבעלי העסקים בהצעת החוק שלך. או שאולי אין לך תמיכה כזו נרחבת בעצם ואתה סתם אומר?"

ח"כ זוהר: "תבדוק."

– "אתה זה שמגיש את הצעת החוק ואתה אומר לי לחפש את הנתון הזה. אשמח ברשותך לקבל העתק או קישור לתמיכה בהצעת החוק הזאת שעפ"י טענתך מייצגת רוב מוחלט של בעלי העסקים הקטנים. האם זו הצעה פופוליסטית או שזו סתם הצעת חוק אשר מיטיבה עם ציבור קטן והתבססה על מחקר פשטני ולא מעמיק?"

ולכך, ח"כ זוהר ענה בפשטות "לא."

אחת המתכתבות לא ויתרה לח"כ זוהר והמשיכה לדון איתו על הסוגיה. כאשר דרשה לברר את מי הוא משרת בחוק, מי תומך בההצעה ועל סמך איזה נתונים היא גובשה, ח"כ זוהר ענה:"נשמה, מיצינו":

– "לא מצאתי תמיכה מארגון לה"ב ולא מאף ארגון אחר, אנא הצג את מי אתה משרת בחוק הזה ומי תומך בו".

ח"כ זוהר: "בע"ה"

– "תמו התשובות הרציניות? איפה השקיפות?"

ח"כ זוהר: "נשמה, מצינו".

היריעה קצרה מלהכיל את כל השיחות שח"כ מיקי זוהר ניהל עם האזרחים והאזרחיות. מצד אחד, יש לציינו לשבח על המאמץ להגיב לכל עשרות המודאגים. מאידך, ניכר היה שח"כ זוהר לא מגיש את ההצעה על סמך מחקר מעמיק או על סמך צורך שעולה בברור מן הציבור, ובעיקר – שלו עצמו לא ברורה מטרת ההצעה.

עוד שעות אחדות עולה הצעת החוק לדיון בוועדת השרים לענייני חקיקה. ככל הנראה, ההצעת תעבור היום בועדת שרים משום שהיחידים שמתנגדים לה הם שרי "כולנו".

להצעת החוק המלאה – לחצו כאן