ח"כ מיקי זוהר, יו"ר הוועדה לצדק חלוקתי ולשוויון חברתי בדיון בנושא תחזוקת העירוב על ידי הרשויות המקומיות

בתאריך ה-25.7.2017 ערכה הועדה המיוחדת לצדק חלוקתי ולשוויון חברתי דיון בנושא תחזוקת העירוב על ידי מועצות מקומיות, סוגייה הנחשבת למשפיעה ביותר על אופן שמירת השבת של יהודים שומרי שבת. בסיום הדיון הצהיר ח"כ זוהר שהוועדה תיטול חלק פעיל בעבודה אל מול המשרד לשירותי דת והגופים הרלוונטים בנושא, והפציר במשרד לקחת אחראיות ישירה על הטיפול בנושא.

להלן לקט דברים מהדיון:
ח"כ מיקי זוהר (הליכוד):
אנחנו יודעים שהסוגייה של העירובין היא סוגייה מאוד חשובה בכל מה שקשור ליום השבת. הרי, שני שליש מאוכלוסיית ישראל ששומרת שבת, סוגיית העירובין חשובה לה. כשאני כל פעם טוען שהכפייה החילונית יותר נוראית מהכפייה הדתית, הנה דוגמא יפה, משפחה דתית שחייה בקרב הציבור חילוני לא יכולה לקיים את אורח חייה, כי המועצה המקומית לא מטפלת בעירוב. הטיפול בסוגייה צריך להיות באחראיות ישירה של המשרד לשירותי דת, ולא באופן עקיף דרך המועצות המקומיות.
הוועדה מברכת את השר על רצונו ומחויבותו להסדיר את הסוגייה, ותפנה אליו על מנת להסדיר את הנושא. הוועדה גם תפנה למשרד המשפטים לאפשר לעמותות מקמיות לפנות בנושא, ומבקשת מהמשרד לשירותי דת להעביר רשימה של מקומות רלוונטים, על מנת שהוועדה תפעל מול המשרד לשירותי דת, על מנת להסדיר את הנושא. הוועדה מבקשת מהמשרד לשירותי דת כמה ק"מ נותר על מנת להסדיר את סוגיית העירוב.

ח"כ מיכאל מלכיאלי (ש"ס):
הבעיה היא בהתנהלות משרד המשפטים שלא נענה לפנייה מעמותות. נקודה נוספת והיא חצי הכוס המלאה, כשהייתי במשרד הדתות הגשתי הצע"ח על הדבר הזה שעברה בטרומית, ותפתור את הבעיה, יש עליה כבר הסכמה.אתן דוגמא בחדרה לא היה עירוב, כי בא קבלן לא יהודי ולא יודע מה זה חוט עירוב, וחותך את זה, ואז צריך לתקן את זה.

נציג המשרד לשירותי דת:
עומדת לקום במשרד הדתות מחלקה בנושא חוק העירובין. הם נוגעים בסוגייה בכללי, נציג משרד הדתות מבקש שתצא קריאה מהוועדה שכל נושא העירובין והתקצוב שלו ייעבור דרך הרבנות הראשית.