ח"כ מיקי זוהר (הליכוד): "אני מסכים שהתחושה הרווחת בציבור שיש כפייה דתית היא באיזשהו מקום קצת מוצדקת, כי באמת אנחנו רואים הרבה מאוד חקיקה שהיא בצד של החרדים"

ביום חמישי האחרון (18.1.18) התארח חבר הכנסת מיקי זוהר (הליכוד) בתכניתם של אופירה אסייג ואייל ברקוביץ', ועסק בשאלת הכפייה הדתית- כן או לא, כפי שמשתקפת בין השאר בחוק המרכולים, בחוק השבת שניסה לקדם יחד עם חברי כנסת ממפלגות אחרות, ובנושא משחקי הכדורגל בשבת.

הנה חלקים מתוך הראיון:

"חוק המרכולים לא יסגור שום דבר, הוא נועד למנוע את הרחבת התופעה. עכשיו אני אסביר לכם למה הרחבת התופעה זה דבר בעייתי. יש בעל מכולת שהוא לא שומר שבת ונוסע לים לעשות על האש וזה מותר לו כמו כל בן אדם. הוא לא יכול לסגור את המכולת שלו כי אותו סופרמרקט שאתה דיברת עליו מקודם לקח לו את כל הפדיון ביום שישי וביום שבת והוא הגיע ביום ראשון לעבודה שלו ואף אחד לא בא לקנות. זה לא תחרות של עסקים"

ש: אתה מזגזג כי אתה בא ואומר שאתה רוצה לסגור את המרכולים והסופרים ושלא יהיה כדורגל בשבת, ועכשיו אתה יושב מולי ואומר לי שזה בכלל עניין של תחרות של עסקים, אז תגיד לי בעצמך אם זה כפייה דתית או לא כפייה דתית.
"אנחנו חולקים בעיה משותפת, שנינו לא פוליטיקלי קורקט אני אף פעם לא התייפייפתי. אני חד משמעית נגד כפייה דתית אבל אני גם נגד כפייה חילונית. בנושא הכדורגל העלית טענה מעניינת- לי כואב שרוב שחקני הכדורגל בישראל רוצים לנוח יום אחד ולא לשמור שבת, אל תתבלבל. רוצים לראות סרט או לנסוע לים וזה יום המנוחה של מדינת ישראל. אני לא מרחם על שחקני הכדורגל אבל גם להם מגעיה הזכות לנוח יום אחד בשבוע. וחוץ מזה מה לגבי 30% מהציבור בישראל שהוא לא יכול לראות כדורגל בשבת? הוא לא יכול לשחק כדורגל מראש כי הוא יודע שהוא יצטרך לשחק בשבת ולכן מראש הוא יבחר בתחומי ספורט אחרים- זה הפסד של 30% מהאוכלוסייה.

ש:אתה לא יכול להתכחש לזה שיש תחושה במדינה ואצל הציבור שיש כפייה מסויימת, שהדתיים מנסים להכתיב לחילונים- כדורגל זה סימפטום אחד, חוק המרכולים זה סימפטום שני.
"אני רוצה לעשות שנייה סדר בדברים. קודם כל אני מסכים איתכם שהתחושה הרווחת בציבור שיש כפייה דתית היא באיזשהו מקום קצת מוצדקת, כי באמת אנחנו רואים הרבה מאוד חקיקה שהיא בצד של החרדים ולא בצד שלנו של הליכוד שאנחנו מפלגה ליברלית ואנחנו בדרך כלל לא עוסקים בענייני דת ומדינה. ברור שיש כאן שיקולים קואליציוניים. דמיינו לכם שמחר בבוקר הליכוד רוצה להקים קואליציה עם חברות כך שלא יתערבו להם בנושאי ביטחון וכלכלה שהם הנושאים שמעניינים אותנו.

ש: אתה לא צריך להסביר אנחנו מבינים את ההסבר. ברור שזה הכל פוליטי. אבל האם אתה בעד או נגד כפייה דתית? למה אתה רוצה שלא יהיה כדורגל בשבת?
"ברור שנגד. יש הצעת חוק שאומרת שפנאי ובילוי כן, ומסחר לא. העמדה שלי בכדורגל מגיעה אך ורק בגלל שחקני הכדורגל. גם שחקני הכדורגל לא רוצים לשחק בשבת.  אף אחד לא מפריע לך לעשות מה שאתה רוצה. אנחנו שואפים שכמה שיותר אנשים יבלו וינוחו בשבת, אנחנו לא רוצים שתעבדו. למה אתה לא משבח אותנו, את הליכוד, שהחרגנו את תחנות הדלק שכן יעבדו בשבת?"

ש: אני לא משבח אותך כי אתה מזגזג. כי אתה אומר אני לא רוצה כפייה דתית אבל אני גם לא רוצה כדורגל בשבת. אני לא בעד כפייה דתית אבל אני לא רוצה מרכולים. אז תחליט.
"אנחנו חושבים על שיקולים סוציאליים, אני חייב להגיד את זה".