ח"כ מיקי זוהר בדיון על תקצוב בתי ספר שאינם משתייכים לרשתות החינוך הגדולות:"80 אלף ילדים נקברים על ידי משרד החינוך"

הוועדה לשוויון חברתי וצדק חלוקתי בראשותו של ח"כ מיקי זוהר (הליכוד) התכנסה אתמול (רביעי) לדיון דחוף, על מנת לבחון את "אי השוויון במדיניות התקצוב ובתנאי השכר במוסדות החינוך הלא רשמיים במגזרים השונים" – בעקבות דו"ח מיוחד שהוכן לקראת הדיון על ידי מרכז המחקר והמידע של הכנסת ממנו עולה כי מדיניות משרד החינוך בתקצוב בתי הספר היסודיים בישראל, אינה שוויונית ומפלה באופן חלוקתו ובכך תורמת את חלקה להגדלת הפערים בחברה הישראלית בין תלמידים מבוססים לתלמידים עניים.

בדיון השתתפו חברי כנסת ממגוון סיעות. הנה כמה מן הדברים שנארמו במסגרת הוועדה:

יו"ר הוועדה ח"כ מיקי זוהר (הליכוד): "הוועדה מזועזעת מהעובדה שבחברה מתוקנת תלמידים מזרמים חלשים ביותר בחברה – מקבלים 60% פחות מהממוצע. הזוי שמוסדות שאינם משתייכים לרשתות החינוך הגדולות, מתוקצבים בשיעור 40%-60% מתקציב הבסיס של מוסד חינוך רשמי. זה דבר שגוי בבסיסו שמאפשר לבתי ספר אליטיסטים לגבות סכומים מופרזים בשכר הלימוד מהמשפחות האמידות הנמצאות עפ"י חלוקה זו, בקטגוריה 'בעשירון 3 של מדד הטיפוח' לעומת בתי ספר חרדים העומדים על עשירון 6 עפ"י מדד זה".

ח"כ יוסף ג'בארין (הרשימה המשותפת): "המצב כיום יוצר פערים אדירים. אני למדתי במוכר שאינו רשמי. השכר מתגלגל לפתחם של ההורים כאשר טענות משרד החינוך על שוני בלימודי הליבה וסלקטיביות של בחירת תלמידים הם רק תירוץ למה לא לתת תקציב זהה לזה של הרשמי. זה בלתי נתפס, למה להעניש את הילדים בפערים כאלו? בתי הספר מסכימים להורדה בתקציב ל-75% ובפועל הפער הוא בלתי נתפס והם מקבלים רק 40 אחוז! אי אפשר לקבל את המשכו של המצב הזה".

ח"כ אורי מקלב (יהדות התורה): "הגישה לכל הנושא צריכה להשתנות. אנו דנים האם יש אפליה בתקצוב. אין שום סיבה שילדי הלא רשמי יקבלו 75 אחוז. הגישה הזאת של ענישה למי שלומד במוכר שאינו רשמי שהוא נרדף, איומה. שר החינוך הקודם אמר אני אסגור את הלא רשמי. הם לומדים שם בגלל תפיסת חיים שונה, הם חייבים את זה כי זאת דרך החיים הרגילה שלהם. במוסדות הללו עומדים בדרישות הפדגוגיות והפיזיות"

ח"כ מסעוד גנאים (הרשימה המשותפת): "אנחנו רוצים שכל התלמידים מכל המגזרים יקבלו את מה שמגיע להם. החינוך הוא התקווה בסוף להתגבר על כל הפערים בחברה. בתי הספר הכנסייתיים ניהלו מאבק צודק אבל מגיע תקציב זהה לכולם. אם זה כרוך בחוק כולנו נשלב ידיים שיעשה צדק עם כולם".

ח"כ יעקב אשר (יהדות התורה):"כולם יודעים שאין כפל מבצעים אבל משרד החינוך נוקט בכפל ענישה. מענישים ב-75 אחוז. אחר כך המדינה מתפתחת יש רפורמות ויש גם כפל עונשים. בציבור החרדי אין סלקטיביות – אין מפואר או לא מפואר. הענשתם אותנו? למה שלא נהיה בכל הרפורמות החדשות! זה עוול של שנים וצריך שיפתרו אותו. קחו אותנו למאה אחוז ואל תתנו בונוסים".