ח"כ מיכל רוזין בשאלה לשרת התרבות והספורט מירי רגב: "מדוע ילדות מוצאות את עצמן כל השנה משחקות עם החברים שלהן, ומתאמנות איתם, אך יושבות על הספסל ומסתכלות על החברים שלהן בקבוצה משחקים בלעדיהן?

היום, שני 26.06.2018 במסגרת שעת שאלות לשרת התרבות והספורט, ח"כ מירי רגב (הליכוד) במהלך המליאה, שאלה ח"כ מיכל רוזין (מרצ) הנוהל שמונע מילדות, שחקניות קבוצות כדורסל, מלהשתתף בתחרויות ומשחקים מעורבים עם בנים כאשר יש טורנירים ארציים.

כזכור, בכתבה שפורסמה לפני כחודש בוואלה News פורסם כי לקראת משחק של קבוצת ילדים מאזור הדרום, מול קבוצה מהמגזר הדתי הודיעו מנהלי קבוצת הילדים בדרום כי בנות הקבוצה בגילאי 12-13 לא יורשו להשתתף, וייאלצו לעודד את הבנים מהיציע. יש לציין כי המשחק נערך בחסות איגוד הכדורסל הישראלי, ארגון רשמי המקבל תקציבים מהמדינה.

ח"כ מיכל רוזין (מרצ): "אני רוצה לשאול אותך על נוהל שכמובן לא התחיל עם זמנך אבל דווקא קיוויתי שבתפקידך את תצליחי לשנות אותו, וזה הנוהל שמונע מילדות, שחקניות קבוצות כדורסל, מלהשתתף בתחרויות ומשחקים מעורבים עם בנים כאשר יש טורנירים ארציים. לא רק זאת, ועוד, מחתימים את אותן ילדות ואת ההורים על טופס של איגוד הכדורסל, שזה הנוהל, וככה מוצאות עצמן ילדות שכל השנה משחקות עם החברים שלהן, מתאמנות איתם, מוצאות את עצמן יושבות על הספסל ומסתכלות על החברים שלהן בקבוצה משחקים בלעדיהן. התשובה של האיגוד היא עוד יותר באמת מכעיסה – שיגידו תודה, הם אומרים. שיגידו תודה הבנות שבכלל נותנים להן להיות חלק מקבוצות בנים. אולי, אם תמשיכו ככה במחאה, אז גם לא ניתן להן להיות חלק מקבוצות הבנים. בשנת 2018 הגיע הזמן שבנים ובנות יוכלו להשתתף יחד במשחקי כדורסל, כדורגל, כל אחד מסוגי הספורט שבהם הם יבחרו. אני חושבת שזה טוב לעודד את זה. באמת, להכניס להם רעיונות ודברים קיצוניים בגיל הזה, שיש ביניהם קודם כול הבדלים, אנחנו יודעים איך זה משפיע אחר כך על השוויון בין המינים ושיש פה יכול להיות איזשהו עניין של מיניות או משהו שלא קשור בכלל לספורט תמים ולחברה שבה הם משחקים ביחד כל השנה.  בעיניי זה פשוט לא נכון, זה לא טוב, מכניסים לילדים שלנו רעיונות פשוט מעוותים לראש במקום באמת לאפשר להם להתחרות בספורט בריא ביחד".

 

שרת התרבות והספורט ח"כ מירי רגב (הליכוד): "אין לי תשובה ספציפית לקבוצות מעורבות, אני שומעת כרגע לראשונה את תשובת האיגוד. אני יכולה להגיד לך שבתקופתי אני הגדלתי את התקציבים בכלל לאתנה, לכדורסל נשים וכדורגל נשים. לצערי, בכלל בענייני הכדורגל ותפיסות ספורטאיות, בתחומים לכאורה גבריים, גם התפיסות החברתיות הן מאוד מאוד מקובעות ואני משקיעה הרבה מאוד כסף גם בהסברה בקרב הורים ובקרב אגודות, בקרב קבוצות ובקרב האיגוד, לשכנע יותר ויותר נשים להיכנס לאותם ענפים שהם לכאורה ענפיים גבריים, מתוך רצון שיהיו לנו ספורטאיות וספורטאים טובים וגם נצליח להביא מדליות אולימפיות. אנחנו גם רוצים ואני מקדמת את הספורט העממי אבל בסופו של דבר אני רוצה גם שמדינת ישראל תתהדר בספורטאיות וספורטאים איכותיים. בעניין קבוצות מעורבות נשים וגברים בכדורסל, אני לא מכירה את הסוגיה הזאת. , אבל אני רוצה לתת לך תשובה שאני בודקת אותה. אז אני שומעת את זה ממך בפעם הראשונה, אני יודעת שיש רצון מאוד גדול באיגוד הכדורסל, בוודאי גם אצלנו, שנשים ייקחו יותר ויותר חלק, לא רק בתחומים האלה. את יודעת שאני הבאתי עכשיו לליגת מאמאנט וליגת כדורסל אימהות, כדורעף נשים, שאימהות ישחקו יותר וייקחו חלק בפעילויות גופניות משום שכשילדים רואים שהאימהות מתאמנות ויוצאות אחר הצהרים והולכות לתחרויות, הם גם רוצים להתעמל והם רוצים בעצם לחיות חיים שהם עם אורח בריא וספורטיבי. בשאלה הזאת של נשים וגברים באותן קבוצות שמשחקות איתם לאורך כל השנה אבל כשמגיעים לתחרויות הן לא חלק איתם, זה לא נשמע לי הגיוני אבל אני לא רוצה לתת תשובה בלי שאני בודקת אותה ולכן אני מבקשת לבדוק את זה ולחזור אלייך בתשובה, אם זה באופן אישי או על-פי הנהלים של הכנסת, אין לי מושג. זאת שעת שאלות ראשונה שלי אז לפי ההנחיות המקובלות".