ח"כ מיכל וונש בנאום הבכורה: "מחוייבת אני לקידום ויצירה של הסדרים חדשים, בענייני דת ומדינה".

אתמול, שלישי 4.8.2020 ח"כ מיכל קוטלר וונש נאמה את נאום הבכורה שלה כחברת כנסת והתייחסה לסוגיות הדת והמדינה בישראל והצורך לקיים הסדרים חדשים ומכילים בנושא.

כזכור, עם כניסת החוק הנרווגי לתוקף, שרים וסגני שרים יוכלו להתפטר מהכנסת ולהכניס במקומם לכנסת את הבאים בתור ברשימה, לתקופה שבה מכהנים אותם שרים וסגני שרים בתפקידם בממשלה.

מיכל בת 49, נשואה ואם לארבעה, תושבת רעננה, עורכת דין ומגשרת, חוקרת אקדמית ופובליציסטית, התגייסה לצה"ל כחיילת בודדה. בין התפקידים שמילאה: מנהלת קשרי חוץ בינלאומיים, המרכז הבינתחומי הרצליה, מרצה בבית ספר לעבודה סוציאלית באוניברסיטת מקגיל, קנדה, רכזת ועדת הקודיפיקציה האזרחית במשרד המשפטים, עמיתת מחקר במכון למדיניות נגד טרור, המרכז הבינתחומי הרצליה, וחברת ועד מנהל ב'צו פיוס. בעבר עמדה בועד המנהל של צו פיוס המגשר בין דתיים לחילונים.

ח"כ מיכל וונשא קוטלר (כחול לבן) נאמה ואמרה:

"את ההשראה, המחויבות והתקווה אני שואבת מקהילות יהודיות ברחבי העולם הנרתמות להתמודד עם אתגרי השעה בנחישות ומהעולים החדשים והוותיקים מרחבי העולם הבוחרים לממש את חזון הנביאים למרות קשיי הגירה, קליטה והשתלבות. את ההשראה, המחויבות והתקווה אני שואבת מנשות ואנשי "מסדר הדר", המובילים את המאבק להשבת החללים והאזרחים, הדורש יציאה משבי קונספטואלי ומחשבתי, הממחיש את ההכרח לאתגור פרדיגמות ולהיפוך משוואות, המחויב, כצעד ראשון בונה אמון, למימוש ערכי הערבות ההדדית והרעות שעל בסיסם הוקמה וקיימת מדינת ישראל. זכות גדולה היא לשרת את מדינת ישראל ואת עם ישראל כחברת הכנסת. בשליחותי זו מחויבת אני להשתמש בידע, בכלים ובניסיון שבאמתחתי לקידום, מימוש והגנה של הערכים והנושאים שאליהם אני מחויבת: שלטון החוק, מינהל תקין ואכיפה שוויונית; לאתגור תפיסות שגויות, שבין היתר מחלישות את מעמדה של ישראל בזירה הבין-לאומית ובקרב על התודעה ונגד האנטישמיות; ליצירת תהליכי אמת ופיוס חיוניים שיזהו, יכירו וייתנו מזור לפצעים המדממים של החברה הישראלית ושישקמו את חוסנה; לדאגה למקומם ולשילובם של העולים, אלה שכבר כאן ואלה שיבואו בהמשך, ולחיילים הבודדים, שזכיתי להיות אחת מהם לפני שנים רבות; לחיפוש, קידום ויצירה של הסדרים חדשים, מכבדים ומכילים, בענייני דת ומדינה – יהודית ודמוקרטית – החיוניים לחידוש הברית בין כל אזרחי ישראל פנימה ועם אחיותינו ואחינו בתפוצות. אני מודה על הזכות, האמון והדרך שעשיתי עם שותפיי עד כה מכל חלקי בית זה. כולי תקווה שנשכיל למלא את שליחותנו יחד בכבוד הדדי לטובת כלל אזרחי מדינת ישראל ללא הבדלי דת, גזע או מין ולטובת העם היהודי כולו".