ח"כ מיכאלי בריאיון לחדשות 'כיפה': "חשוב שמקומות בילוי ותרבות יהיו פתוחים בשבת אבל המסחר לא צריך להיות פתוח בשבת".

אתמול, שני 17.2.2020 התרייאנה ח"כ מכרב מיכאלי (העבודה-מרצ-גשר) לחדשות כיפה ודיברה על הציונות הדתית ועל אופי השבת במדינת ישראל.

ש: המפלגה שלכם הפיצה עלון מיוחד בבתי הכנסת של הציונות הדתית. האם גם אתם פונים לקהל הסרוג?

"נכון, אבל התגובה סביב זה הייתה מדהימה, כי מה פתאום אתם פונות ופונים לציונות הדתית ונכנסים לטריטוריה לא שלכם. אני פונה לבני ובנות אדם, אני מעוניינת לתקשר. כל אזרחי ואזרחיות מדינת ישראל – אם אם הן או הם לא הצביעו לי. כל כך הרבה שנים השמאל, מפלגת העבודה ואני באופן אישי עברנו דה-לגיטימציה משוגעת, אז היום אנחנו צריכים להזים את השקרים האלו ולהגיע לציבורים שעד עכשיו לא הגענו אליהם".

ש: אין לך אפילו לא אדם דתי אחד ברשימה. לא מצאתם דתי אחד שראוי להיות חלק מהרשימה שלכם?

"הברית בין מפלגת העבודה לציונות הדתית לאורך השנים הייתה חזקה מאוד. הייתה עלינו ביקורת גם סביב המיקום של עיסאווי פריג', שאין ייצוג הולם לאוכלוסייה הערבית, אבל כיום אני לא חושבת שציבור חובש הכיפה לסוגיו נמצא בתת ייצוג בכנסת מבחינה מספרית. כפמיניסטית וודאי שאני תומכת בייצוג. למשל, אני לא יכולה לשאת את זה שהמפלגות החרדיות לא מאפשרות התמודדות של נשים. זו חרפה דמוקרטית. אבל ייצוג זה לא חזות הכל, יש נשים שלא מייצגות את האינטרס הפמיניסטי כמו איילת שקד לדוגמא. אני חושבת שיש כיום הרבה אנשים מהציונות הדתית שהכיפה היא לא הדבר המרכזי שמאפיין אותם, ולא מרגישים שהייצוג הזה חסר להם. ולאלו אני פונה בקול גדול – יש לכם אפשרות לחיות בחופש דת כמו שאתם תופסים ותופסות את הזהות הדתית שלכם, אבל בכל תחומי החיים האחרים, אין לכם בעיה עם זה שאין מישהו אצלנו שחובש כיפה. אנחנו לא באים לאתגר את האמונות שלכם, אנחנו רק באות להוסיף על זה".

ש: למה שקד לא מייצגת את האישה הדתית-לאומית בעיניך?

"יש לי חברות דתיות ופמיניסטיות רבות, המהלך הפמיניסטי בתוך הציונות הדתית הוא עוצר נשימה בתעוזה, בהשראה, ביצירתיות ובעוצמה שלו. אני אומרת את זה בהתרגשות אמיתית. הרבה ממה שאני יודעת על הלכה הוא מחברותיי הפמיניסטיות, אבל שקד עושה את המהלך ההפוך.
בכל מקום שהן (הפמיניסטיות) יוצאות נגד רבנים, נגד איסורים, נגד ניצול לרעה של הכוח של הרבנים ונגד עיוות המשמעת ההלכתית, היא מגבה את הרבנים. היא הולכת איתם שלובת זרוע, היא רוחצת את ידם והם את ידה, ובעיקר עושה את האינטרס ההפוך מהאינטרס של הנשים שאותן היא מתיימרת לייצג".

ש: את מאמינה שמקומות בילוי צריכים להישאר פתוחים בשבת, כל היתר צריכים להישאר סגורים. איך תשמרו שבשבת לא הופכת להיות פריבילגיה של עשירים?

"אני מאמינה שצריך להיות יום מנוחה קולקטיבי והוא צריך להיות יום השבת, בתור המדינה של עם ישראל, אבל כאן מגיעה הנקודה של הפרדה בין דת ומדינה. אני חושבת ששבת הוא יום המנוחה, לא בגלל שזה מה שכתוב בעשרת הדיברות, אלא בגלל שזו התפיסה הסוציאל-דמוקרטית שלי ובגלל הזהות היהודית שלי. מה שיישאר פתוח הם כמובן מקומות חיוניים ומקומות בילוי ותרבות. זה מאוד חשוב בעיניי שהמקומות הללו יהיו פתוחים בשבת, כי יש רבים שאין להם זמן אחר ללכת למקומות בילוי בלבד בשבת, אבל המסחר לא צריך להיות פתוח בשבת".

לקריאת הריאיון המלא יש ללחוץ כאן