ח"כ מיכאלי בדיון על זוגות שאינם יכולים להתחתן בארץ: "חרפה שאנו מבקשים ממדינות זרות לפתור לנו בעיה דמוקרטית מהותית".

אתמול, שני 2.11.2020 התכנסה ועדת הפנים והגנת הסביבה של הכנסת בראשות ח"כ מיקי חיימוביץ (כחול לבן) לדיון בנושא: 'מתווה החתונות המתגבש בתקופת הקורונה תוך התעלמות מאלפי זוגות שאינם יכולים להתחתן'.

הוועדה דנה לגביי האפשרות של אפשור נישואים בקונסוליות אשר נמצאות בשטח מדינת ישראל כתחלופה עבור אלו אשר עקב משבר הקורונה, נמנעת מהן ומהם היכולת לטוס ולהתחתן בחו"ל.

בעקבות בקשת ועדת הפנים בדיון קודם בנושא, פנה משרד החוץ לכל השגרירויות הפועלות בישראל בשאלה אם יהיו מוכנים להשיא בשגרירות זוגות ישראלים. 34 שגרירויות השיבו כי יהיו מוכנות לכך בתנאי שאחד מבני הזוג הוא אזרח מדינתן. נורבגיה השיבה שתהיה מוכנה להשיא גם זוגות שאינם אזרחיה בשטח השגרירות בתל אביב. כעת, בעקבות משבר הקורונה נסגרו השמיים וניטלה מאותם זוגות האפשרות להינשא בחו"ל.

ח"כ אנדריי קוז'ינוב (יש עתיד) פתח את הדיון ואמר:

"אני מאוד משמח שנורבגיה יכולה לחתן ישראלים. מאז פרסום הנושא נראים מאות זוגות שרוצים בפתרון זה. בעוד ש1993 בג"צ הכיר בנישואים בשגרירויות, מכתב משרד החוץ מ1995 מנע את זה. אין שום מניעה משפטית למנוע את זה. זאת זכות יסוד בסיסית להתחתן במדינה, זה שאנחנו מוצאים פתרון פלסטר. מסתבר שגם טיפולי פוריות אי אפשר לעשות מבלי להתחתן, אי אפשר לאמץ מבלי להתחתן רשמית. בהינתן מצב המגיפה הנוכחי לא רואה סיבה לא לקיים את הפתרון בטח שיש אסמכתא מ199".

ח"כ יבגני סובה (ישראל ביתנו) טען:

"אני מודה לנורבגיה. אם ממשלת ישראל אינה מסוגלת ליצר פתרון, שתיתן לממשלה נורבגיה ליצר פתרון. היה ניסיון להביא את השר דרעי. אם את תוהה מדוע הוא לא פה, הוא מתבייש להסתכל בעיניים לזוגות הללו שמחכים לפתרונות. הם מפחדים ממך, הם מפחדים מאתנו, הם מפחדים מהזוגות שרוצים להתחתן במדינה שלהם. כחול לבן סוף סוף תגידו לממשלה הזאת תעשו משהו. זה לא פגיעה ברבנות, הרבנות הראשית בכל מקרה לא נוגעת באנשים הללו, שהרבנות הראשית מבחינתי תיפתח תיק נישואים, לא אכפת לי. תמצאו פתרון. פעם במאה שנה אפשר לעשות סוויץ' בראש ולמצוא פתרון מחוץ לקופסא. לא מבקש בואו תהפכו אותם ליהודים, אני אומר בואו תנו פתרון".

ח"כ יוראי להב הרצנו (יש עתיד) אמר:

"החיים נעצרו והקורונה לא תעלם בזמן הקרוב, יש להיערך לחיים לצד הקורונה. תפקיד המדינה זה לאפשר את המשך החיים, החתונות הן חלק מהן. היעדר חתונה עוצר טיפולי פוריות ועוד אספקטים בחיים. הקורונה לא הולכת להעלם בקרוב. הצבעים משתנים כצבעיי הקשת, זה משתנה כל שבועיים.  הסתייגתי שאזרחים ימצאו פתרונות זרים לבעיה שהמדינה צריכה לספק, היום אני מוריד את ההסתייגות הזאת, אנחנו צריכים פתרונות וזה פתרון שעונה על הצורך. ואם מדינות כמו דנמרק שוודיה או סקנדינביה יסכימו להצטרף לנורבגיה. ואם יכול להימצא פתרון אנחנו צריכים לאפשר את זה. לא יתכן שמדינות זרות יגידו בואו נפתור לכם את הבעיות ואנחנו אלו שנגיד שלא רק שלא נפתור לכם בעיות, אלא גם נמנע פתרונות מדינות אחרות. אני אומר בואו נאפשר למדינות זרות לאפשר את הפתרון הזה".

ח"כ מרב מיכאלי (העבודה) אמרה:

"אני מעריכה את המאמצים למצוא פתרון כאן ועכשיו לאוכלוסייה שהייתה יוצאת אבל אני מתביישת. מדינת ישראל צריכה ללכת להתחנן למדינות זרות ולבקש לחתן אזרחים ואזרחיות שלנו בשגרירויות שלכן בשביל שנוכל לשכנע את המדינה שלנו פה, את הרבנות לאשר אותם. זה חרפה.  איך לא היית נבוכה להסביר את זה לנורבגיה? אנשיי משרד החוץ הם גיבורות וגיבורים ואיך שהן מצליחות ומצליחים לדבר, מגיע להן פרס ישראל. אבל מדהים שאנחנו דמוקרטיה שאין בה נשואים אזרחיים זה פגם מהותי. במקום שמשבר הקורונה יגרום לנו להבין שזה לא הגיוני ושאי אפשר להמשיך להתקיים, במקום זה משרד החוץ שלנו, אנחנו הולכות להתחנן למדינות זרות. זה הרגע לנישואים אזרחיים. אין מנוס מלהעביר נישואים אזרחיים בחוק. ותעבור הקורונה ומה יקרה? זוגות יחזרו לנסוע לחו"ל? יחזרו לשלם בשביל להתחתן ללא המשפחות שלהן? הרי המדינה בעצמה לא מכירה בנישואים הללו. אלא בג"צ שמנסים למנוע ממנו סמכויות הוא שהכשיר את זה. צריך לחוקק נישואים אזרחיים ולעשות זאת עכשיו".

יו"ר מרצ ח"כ ניצן הורוביץ אמר במהלך הדיון:

"יש מצב של עיוות יסודי במדינה שבה הזכות הבסיסית להקים משפחה נמנעת.  אני לא יודע את מספרים, לפחות מאות אלפים, לא מדבר על זרים. וזה בגלל המצב של דת ומדינה שיש לנו כאן. וחוסר יכולת של אנשים שאינם מוכרים על ידי קבוצות דתיות שונות להתחתן. מצאנו ופיתחנו פתרונות חלופיים, וזה הגיע להיקף של אלפי משפחות בשנה. חצי שנה לפחות וכנראה יותר, האופציה הזאת של חו"ל לא קיימת, אי אפשר לקיים אותה. לכן כל העמדת פנים הזאת ועצימת העיניים, זה כי יש את השסתום הזה של חו"ל. גם זה עכשיו לא מתקיים, סיר הלחץ מתפוצץ כי אין לאזרחים אופציה אחרת. אנחנו נדרשים לתת פתרון, אמרתי בדיון הקודם שאפשר לצאת מההסדר של ברית הזוגיות. יש משיכת זמן. היות ויש בעיה דרמטית, צריך לתת את הפתרון של רישום אזרחי במדינת ישראל. את השינוי בסטטוס קוו , הוא נעשה. יש רישום מבלי דת, זה ניתן, זה ישים. לא מתלהב מהאופציה הנורבגית".

יו"ר הוועדה ח"כ מיקי חיימוביץ' (כחול לבן) סיכמה את הדיון ואמרה:

"אני מודה לאנשי משרד החוץ על העבודה המאומצת שעשו לבקשתי בעקבות הדיון הקודם מול כלל השגרירויות הזרות בישראל מה שהוביל למציאת האופציה של קיום נישואין בשטח שגרירות נורבגיה. הוועדה מבקשת לקבל תוך חודש את עמדת משרד המשפטים ושר המשפטים לאפשרות שעלתה מבדיקת משרד החוץ – לערוך טקסי נישואין בתקופת הקורונה בשטח קונסוליות זרות וכן לעניין התוקף של אותו נוהל משנת 1995".

לקריאת פרוטוקול הוועדה יש ללחוץ כאן

לצפייה בוועדה יש ללחוץ כאן