ח"כ מיכאלי אודות בחירתה לוועדה למינוי דיינים: "יש חשיבות אדירה לדמות הדיינים שחורצים גורלות".

במהלך סוף השבוע, חמישי 16.7.2020 התראיינה ח"כ מרב מיכאלי (העבודה) לאתר החדשות 'ויינט' לאחר שנבחרה לוועדה למינוי דיינים בבתי הדין הרבניים.

כזכור, ח"כ מרב מיכאלי נבחרה יחד עם  ח"כ ישראל אייכלר (יהדות התורה) תוך שהיא גברה על ח"כ איילת שקד (ימינה). ח"כ ישראל אייכלר זכה ל-83 קולות וח"כ מרב מיכאלי ל-66 קולוות.

ש: את חילונית, תל אביבית, שמאלנית, והולכת למנות דיינים – שזה עולם תורני, מסורתי. איך זה יעבוד?

"בתי הדין משרתים את כל האזרחים והאזרחיות היהודים במדינת ישראל. לא רק את החרדים והדתיים. כל אדם יהודי או אישה יהודייה שרוצה להתחתן או להתגרש צריך לעבור בבתי הדין הרבניים. הם קובעים כל מה שנוגע לגיור, והרבה מאוד דברים שנוגעים למעמד האישי של כל אחד ואחת. ככה שזה לא עניין דתי או חרדי פנימי. דווקא נקודת המבט של מי שלא שייכים לעולם הפנימי הזה היא כל כך נדרשת שם. דבר שני, זה שאני שמאל לא אומר שאין לי כבוד לאמונה של אחרות ואחרים".

ש: למה בחרת להגיש מועמדות לוועדה?

"אני עוסקת רבות בענייני דת ומדינה. דו"ח מכון על משמר הכנסת מדרג אותי במקום הראשון בעיסוק בעניינים אלו. זהות מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמקורטית חשובה מאוד בעיניי. יתרה מזו, אחת מליבות העיסוק שלי היא בענייני נישואין וגירושין. כל זמן שיש מונופול לרבנות הראשית ולבתי הדין וכל אזרחית ואזרח כפופים להם ונאלצים לעבור דרכם, מבחירה או לא, יש חשיבות אדירה לדמות הדיינים שחורצים גורלות".

ש: האם יש לך כיוון במינויים שאת מתכוונת לעשות? האם את נוטה לזרמים היותר ליברליים?

"אחד היתרונות שלי בוועדה זה שאני באה בלי שום מחויבויות סקטוריאליות. אני לא מחויבת לאף זרם, אני לא באה מהבית עם רשימה של דיינים או רבנים שאני מחויבת להם. להיפך, אני באה נקי לגמרי. אני מחפשת דיינים שרואים אנשים כבני ובנות אדם, לא משנה מה צבע העור שלהם, מאיזו מדינה הם הגיעו לישראל או מה מינם או מינן. אני מחפשת דיינים שיודעים לקרוא בהלכה שיש בה הכול – איך לאפשר ולא איך לאסור".

הבוקר, שני 20.7.2020 התראיינה ח"כ מרב מיכאלי לבני טיטלבוים ב'כאן מורשת' על הדברים שהיא מתכוונת לקדם בוועדה למוני דיינים.

ש: היית רוצה לראות דיינים רפורמים?

"זה לא רלוונטי כרגע. בלאו הכי הוועדה בוחרת תמיד בין אנשים שיש להם כשירות לדיינות. בעיני צריך להיות ייצוג לכל הזרמים ביהדות, גם צריך להיות ייצוג לנשים כמובן, אבל כל זה לא רלוונטי לוועדה כיוון שהחוק לא מאפשר את זה כרגע, ולא הוועדה יכולה לשנות את החוק".

ש: אם זה היה תלוי בך היית מחוקקת חוק שיאפשר דייניות נשים?

"אני מאמינה שלא צריך להיות מונופול לבתי הדין הרבניים, בא נזכור שהרבנות הראשית, רבנות שממונה על ידי שלטון, זה קונטקסט לא יהודי בעליל, זה חוק עותמאני שהתגלגל לחוק המנדט הבריטי, ואנחנו משום מה השארנו אותו על כנו. אלה דברים שצריך לדבר עליהם לא בסיסמאות, אבל במהות האם זה לא מובן מאליו ולא הגיוני שחצי אחד מהאוכלוסייה הוא באופן בלעדי ישפוט את שני החצאים של האוכלוסייה? משהו שכדאי לחשוב עליו. אבל לצורך העניין בוועדה זה בכלל לא עומד על הפרק ועדיין צריך בתוך הכלים שיש לנו לבחור את האנשים שישפטו הכי טוב את כלל עם ישראל".

ש: האם את עדיין מאמינה במה שכתבה בעיתון "הארץ" לפני כמה שנים ובו קראת לסגור את בית הדין הרבני?

 "אני מאמינה שלא צריך להיות מונופול לבתי הדין הרבניים, אני חושבת שצריך לכל אחד ואחת ללכת, כמו שיש היום הרבה שלא הולכים לבתי הדין הממלכתיים אלא לבתי דין פרטיים, כל אחד של העדה שלו".