ח"כ מייקל אורן (כולנו): " אנחנו חייבים להגיע למצב שיש 10,000 יהודים לא אורתודוכסים שעולים לישראל מידי שנה, יש לנו אינטרס עליון בשמירת העם היהודי מחוץ לישראל".

היום שישי, 01.6.2018 פורסם בעיתון מקור ראשון כי ח"כ מייקל אורן (כולנו), הניח בפני ראש הממשלה בנימין נתניהו קווי מתאר לתוכנית חירום להאצת העלייה דווקא בקרב הקהילות המועדות להתבוללות.

ש: מדוע התוכנית מתמקדת דווקא ב-לא אורתודוכסים?

"משום שמי שעולה לארץ, מתיישב כאן, מתחתן ומקים משפחה, רוב הסיכויים שיהיו לו ילדים יהודים. זו גם השקעה שווה, מכיוון שהעולים וילדיהם יתרמו למשק הישראלי, במיסים ובשירות בצה"ל".

ש: אבל איך אפשר לגרום להם לעלות? הרי אם הם היו רוצים הם היו מגיעים כבר?

"רק דרך תמריצים. כשעברתי לגור בתל-אביב נתקלתי בצעירים יהודים אנגלוסקסים רבים שעלו לישראל בגלל החיים הטובים בתל אביב, לא בהכרח בגלל הציונות או הזהות היהודית. למה לא לתמרץ יהודים צעירים בעלי מקצועות שיעלו לכאן? זה כל הרעיון, זה אומנם יעלה מלא כסף, אבל זה יהיה שווה כל שקל".

ש: מה דעתך על התנועות הרפורמיות והקונסרבטיביות?

"התנועות האלו קבעו לעצמן יעד, לשמר את העם היהודי מספרית וערכית מול האתגר של המודרנה. לנוכח הנתונים שהתפרסמו על קצב ההתבוללות, אי אפשר להגיד שהיעד הזה הושג".

ש: האם הרעיון ריאלי?

"אם העלינו מיליון יהודים מברית המועצות לשעבר, ודאי שנצליח גם בזה. אנחנו חייבים להגיע למצב שיש 10,000 יהודים לא אורתודוכסים שעולים לישראל מידי שנה. אם ישראל מתייחסת ברצינות להגדרתה העצמאית כמדינת הלאום של העם היהודי, יש לנו אינטרס עליון בשמירת העם היהודי מחוץ לישראל. ראש הממשלה התעניין מאוד בהצעתי"