ח"כ מוטי יוגב נפגש עם קבוצת סטודנטים וסטודנטיות לרבנות מכל הזרמים, קונסרבטיבים רפורמים ועוד. מה אמר להם?

ח"כ מוטי יוגב ממפלגת הבית היהודי נפגש אמש (17.12) עם קבוצה של כ70 סטודנטים וסטודנטיות לרבנות מכל הזרמים ביהדות (קונסרבטיבים, רפורמים ועוד). לפני זמן לא רב, ביקר ראש מפלגתו שר החינוך נפתלי בנט בבי"ס קונסרבטיבי בחו"ל ולאחר שהתבטא באופן חיובי בחשבון הטוויטר שלו על המפגש, הוא ספג קיטונות של ביקורת מציבור בוחריו. גם ח"כ מוטי יוגב שמח להיפגש עם הקבוצה האמורה, על אף חילוקי הדעות העמוקים עליהם שוחחו במפגש.

"ברור שיש כאן מקום לכל יהודי, זה לא משנה מה הוא חושב. עיקר הבעיה היא הגיור ובעניין הזה צריך לשמור על הממלכתיות. בשורה תחתונה אני רוצה לשמור על העם היהודי. בעניין הזה, אני סופר אורתודוקס. אני לא בא לכפות על אף אחד, אני אומר את הדברים מתוך רצון להגן על שלמות עם ישראל."

קראו את תמלול השיחה המלא בידיעה

"ברור שיש כאן מקום לכל יהודי, זה לא משנה מה הוא חושב.
אני סבור שכשם שיש משטרה אחת וביטחון אחד, אנחנו מגבים את הגורם הממלכתי המרכזי. את הממשלה או שר כזה או אחר, את המשטרה והצבא.
אני סבור שעלול להיות סיכון בכל מה שקשור להמשך העם היהודי. אני לא בא לכפות על אף אחד, גם לא על הילדים שלי, הם קובעים לעצמם דרך חיים ועמדה מוסרית. אבל אני חושב שבצדדים הציבוריים, עוד יותר מנישואין וגירושין, בעיקר הבעיה היא הגיור. ובעניין הזה צריך לשמור על הממלכתיות.
כמו שאנחנו האורתודוקסים קיבלנו את הסטטוס קוו בחיפה, ויש אוטובוסים בשבת. הגיור הוא פשרה עבור הזרמים ביהדות. האוטובוסים בחיפה התקבלו בהסכמות ואם ישנו את זה, זה יהיה בהידברות.
רצינו שמשחקי כדורגל לא יהיו בשבת, כי רצינו לשחק. לא הצלחנו. אנחנו התפשרנו כאורתודוקסים. חלק הלכו לשחק וחלק לא.
בשורה תחתונה אני רוצה לשמור על העם היהודי. בעניין הזה, אני סופר אורתודוקס.
הרבנים הראשיים שנבחרו, לא הבית היהודי בחר. הבית היהודי התווכח בין יעקב אריאל לרב דוד סתיו. נבחרו אחרים.
אבל אני חושב שמרגע שנבחרו, אם אנחנו ננסה לעשות משהו אחר אז הרב של מגדל העמק או הרב של חיפה יגייר, אז בירושלים יגידו – לא! זו בעיה.
השאלה של נישואין היא יותר מורכבת. אני לא בטוח שאני יודע על רגל אחת לתת תשובה. היא דרך אגב יותר מורכבת בנושא של גיטין. הגשנו לפני שלוש שנים הצעה שיהיה פה מסלול מקביל. אפילו של עורכי דין שיתנו ב180 שקל לחתום התגרשם או התחתנתם.
אבל הבעיה היא בעיקר הגירושין. מהחשש שנמצא את עצמנו פה שני עמים במדינה.
בנושא זה זה יש חילוקי דעות מסוימים בבית היהודי, בנקודה הזאת של גיור וגירושין.
לגבי הנישואין – אני לא פוסק, אני לא רב. מתוך החשש לאחדות של עם ישראל. אני סבור שלמצב של רישום נישואים שאינם ברבנות צריך למצוא דרך לרישום. צריך פתרון לעניין הנישואים.
אני לא קובע לאף יהודי איך לחיות. כמעט בשום דבר. ההסדרים בתוך המדינה מנוהלים בצורה פוליטית אבל רק בדברים שהם מאוד אקוטיים לשלמות של עם ישראל.
אנחנו לא היחידים שמחזיקים בתפיסת העולם שהצגתי. אני מכבד גם דעות אחרות. ואנחנו אומרים את זה לא כדי לכפות על מישהו, אלא מתוך אחריות להגן על השלמות של עם ישראל. צריכים לעשות מאמצים ויש לי ביקורת על מאמצי הגיור. נעשו כבר הרבה שינויים בשנים האחרונות וצריך לעשות עוד. ואנחנו נהיה שם כדי שהיהדות תהיה דת שנאהבת על אנשים."

IMG_20151216_WA0050
IMG_20151216_WA0061
IMG_20151216_WA0047