ח"כ מוטי יוגב במהלך כנס 'בוחרים תפוצות': "אני בעד שתהיה רחבה בחלקה הדרומית יותר. הרחבות המסורתיות לכותל שיישארו כפי שהרבנות החליטה".

אתמול, ראשון 17.3.2019  קיימו מכון גשר למנהיגות, בית התפוצות ומשרד התפוצות כנס 'בוחרים תפוצות 2019' בנושא יחסי ישראל תפוצות. במהלך הכנס התארחו מספר נציגים מהמפלגות השונות אשר שוחחו על הנושא.

ח"כ מוטי יוגב (איחוד מפלגות הימין): "אני בעד שתהיה אותה רחבה שקיימת, עזרת ישראל, בחלקו הדרומי יותר. אישית, נכחתי בבת מצווה של בת משפחה של אשתי שם, שרצתה לעלות לתורה. כך היה. זה מה ששימח את הבת-מצווה. מבחינתי, העיקר שיהיה חיבור לעם היהודי, מה שנקרא 'שמאל דוחה וימין מקרבת'. הרחבות המסורתיות של הכותל? לפי מה שנקבע על ידי הרבנות הראשית.

"בתקופת היותם של הרב אברהם שפירא והרב מרדכי אליהו רבנים ראשיים. באתי לרב שפירא בשאלה, האם לשלב רפורמים בבני עקיבא – הוא לא ראה בזה בעיה. התשובה שלו הפתיעה אותי, "לעולם תהא שמאל דוחה וימין מקרבת". העליתי אותה להנהלה הארצית אך לצערי נדחיתי. אמירת הקירוב הזו הייתה בפנים מאירות ובכך שהוא רואה שצריך לקרב".

ניר ברקת: "כל הקונפליקטים שאפשר לחשוב עליהם נמצאים בעיר ירושלים. כראש עיר פעלתי בייצור סטאטוס קוו שההגדרה שלי אליו זה לקיים פשרות כדי לחיות יחד. הסטאטוס קוו זה שהכותל מערבי הוא המקום הקדוש ביותר לעם היהודי ומאז ומתמיד נשלט על ידי האורתודוכסיה. כאשר באות נשות הכותל ורוצות לשנות את הסטטוס קוו, אני מתנגד אליה. אני תמכתי במתווה שהציע ראש הממשלה והוא עדין תקוע. אני מאמין שהמתווה שהונח על שולחן הממשלה הוא הפתרון הטוב ביותר. מבחינתי יש להתכנס למתווה דומה ולאשר אותו וזה עדיף מאשר בג"צ".

יו"ר מרצ ח"כ תמר זנדברג: "זכות הפולחן היא זכות אדם. אני הצטרפתי לנשות הכותל כמאבק פמיניסטי ופלורליסטי לא כמאבק דתי. הר הבית מצד שני הוא לב ליבו של סכסוך אתני שאני מאלה שמבקשים לפתור אותו. אני מנסה להניח פתרון פוליטי שיאפשר חופש פולחן בעיר ירושלים כך שתהיה גישה חופשית לכל המקומות הקדושים בעיר".

יצחק פינדרוס: "ארצות הברית לא מוטרדים איפה 100 נשות הכותל מתפללות. רוב האוכלוסייה בארצות הברית לא מעוניינות במשבר של הכותל. התנועה הרפורמית מעצימים את המשבר הזה באופן טבעי היות וזהו ויכוח אידיאלוגי על מהי היהדות. כיף לייצג מפלגה כמו יהדות התורה שלא משתנה כבר 70 שנה".

קרוליין גליק: "גדלתי בקהילה הקונסרבטיבית בשיקאגו והיום אני אורתודכסית. לפני מספר שנים הבית כנסת שבו גדלתי הפנה את הגב בזמן עופרת יצוקה, והמשפחה שלי עזבה את בית הכנסת בעקבות כך לאחר 45 שנה בבית הכנסת. הנטישה של הציונות היא ניסיון בעייני כושל ומכשיל להתמודד עם תופעה אחרת של התבוללות ונשירה של חברים מהתנועות הרפורמיות והקונסרבטיביות, במיוחד בקרב הצעירים שגדלו במשפחות הללו.  הדרך האמיתית לקרב את יהודי ארה"ב היא להסביר להם מה הלך הרוח במדינה בלי לפחד ולגמגם".