ח"כ מארק בהקשת השדולה לעגונות ומסורבות גט: "אפשר למצוא פתרון מבלי לבטל את ההלכה היהודית בעניין".

היום, שלישי 27.10.2020 התכנסה בכנסת בפעם הראשונה השדולה למען נשים עגונות ומסורבות גט בראשות ח"כ הילה מארק (הליכוד). בין חברי השדולה, ח"כ מרב מיכאלי (העבודה), ח"כ תהלה פרידמן (כחול לבן) וח"כ מאי גולן (הליכוד).

ח"כ הילה מארק (הליכוד) פתחה את השקת השדולה ואמרה:

"במהלך השנים שלי בתור עורכת דין ייצגתי נשים רבות ומנגד ראיתי בני זוג שהחזיקו את הזוגיות של אותן נשים בשני ידיים והיו אדוני החופש והחרות שלהם. ראיתי כיצד הממסד מגלגל את אותן נשים לשנים של בחינות, וראיתי את האטימות והקיבעון. ראיתי את המערכת שותקת וחסרת אונים מול מקרים כאלה. החוק לא נותן מענה ולא יודע לפתור את המצוקה הזו של נשים עגונות ומסורבות גט. ראיתי איך המערכת פועלת ולכן עם כניסתי לכנסת הקמתי את השדולה לעמן נשים עגונות ומסורבות גט. כחלק מהשדולה אני משתפת פעולה עם ארגון מבוי סתום ויחד עם ארגונים נוספים המלווים את האישה בזמנים הכי קשים שלהן. הקמתי את השדולה במטרה לתת במה ולהשמיע את המצוקות של אותן נשים ומעל הכל להקים קואליציה חוצת מפלגות שתהיה מוכנה להביא לשינוי אמיתי. הרב עובדיה יוסף היה מפורצי הדרך בתחום, והפסיקה של הרב עובדיה בדיון הביאה פתרונות חדשים ופורצי דרך. אני מאמינה שניתן להביא בשורה לאותן נשים שסובלות סבל בל יתואר. על ידי שיתוף פעולה של הכח בבית הזה ניתן לפתור את הבעיה הזו מבלי לפגוע במקורות ההלכתיים. גם לי כאישה דתייה יש אמונה שלמה שאפשר למצוא פתרון מבלי לבטל את ההלכה היהודית בעניין. לכבוד אירוע ההשקה אני שמחה לבשר שהנחנו חברי השדולה ואני הצעת חוק אשר תיתן מענה ראשוני בנושא. לצערנו בתי הדין הרבניים מושכים את הזמן וההליך ומבקשים מבני הזוג להימנע מגירושים. בשורש הפרוצדורה הזו יש כוונה טובה אך בפועל התנהלות בתי הדין הינה סחבת. המשחק הזה משחק לאותם גברים שמבקשים לא לתת לנשים גט. הסיכוי של אותן נשים להקים משפחה חדשה הולך ופוחת. מדובר פה בדיני נפשות. הצעת החוק מבקשת למנוע סחבת משפטית בבתי הדין הרבני. על פי הצעת החוק בית הדין הרבני יהיה חייב לדון בפסיקה בזמן של עד חצי שעה"

ח"כ יוסף טייב (ש"ס) הגיע להשקת השדולה בכנסת ואמר:

"אני מיום כניסתי לכנסת פנתה אלי אישה עגונה ללשכתי. זו הפעם הראשונה בחיי שנחשפתי לסיפור כל כך קרוב. הרב עובדיה יוסף היה אבן בדרך בסיפור של פתירת המקרה של עגונות של חיילים במלחמת יום כיפור ועוד מקרים רבים של נשים שנשארו עגונות. ההסתכלות של הרבנות בתי הדין חברי כנסת ואנשי ציבור צריכים לאמץ את גישתו של הרב עובדיה יוסף בנושא. המטרה היא משותפת בסוף לכולנו וקיימים לדבר הזה פתרונות הלכתיים. החובה שלנו היא להביא את הפתרון ההלכתי ולקדם זאת בחקיקה".

ח"כ תהלה פרידמן (כחול לבן) נאמה גם ואמרה:

"שיש רצון יש דרך. אני לא רוצה להגיד שאין רצון אבל אולי הכאב לא כואב לנו מספיק ולכן אני רוצה להגיד תודה לארגונים שעוסקים בנושא הקשה הזה וזה אחריות שלנו לגמרי לפתור את זה. אין איזה שפן שאפשר להוציא מהכובע והמהלכים של השנים האחרונות יצרו אימפקט משמעותי זה לא פתרון רחב אבל יש משקל וחשיבות של יצירת אלטרנטיבות. אנחנו פה במסע משותף".