ח"כ לפיד בכנס דת ומדינה: "לא אשב בממשלה שלא תתמוך בנישואים אזרחיים. כל חברי כחול לבן מחוייבים לכך כולל גנץ".

אתמול, רביעי 14.8.2019 התקיים כנס ראשי מפלגות, סביב הנושא של דת ומדינה ביוזמת ישראל חופשית והמכון הישראלי לדמוקרטיה.
במהלך הערב, ראיינה כתבת הכנסת של חדשות 12 דפנה ליאל את ח"כ יאיר לפיד, יו"ר המחנה הדמוקרטי ניצן הורוביץ, יו"ר מפלגת העבודה- גשר ח"כ עמיר פרץ ויו"ר מפלגת זהות משה פייגלין.

ח"כ יאיר לפיד (כחול לבן):

"לא אשב בממשלה שלא תתמוך בנישואים אזרחיים, או בממשלה שלא תבטל את חוק המרכולים. כל חברי הכנסת של כחול לבן מחויבים לכך ולמצע שלנו, כולל בני גנץ. כמובן שאנו גם בעד הצעת החוק של משרד הביטחון, ונתמוך בחוק במתכונתו הנוכחית בקריאה שנייה ושלישית. אין לי שום דבר נגד עולמה של תורה, אבל לא יכול להיות שרק תקציבי הישיבות יהיו מוגנים בזמן שמקצצים בחדרי מיון וכיתות לימוד".

יו"ר המחנה הדמוקרטי ניצן הורוביץ:

"אנחנו רוצים להיות בממשלה. הרבה יותר מידי זמן המחנה הפוליטי שלי לא ישב בממשלה. אני לא פוסל אף אחד, חוץ ממושחתים וגזענים. אינני שונא חרדים, אלא כפייה. הסטאטוס קוו שמדברים עליו כל הזמן הוא מושג מופרך, אין לו מעמד משפטי ופוליטי ולכן לא נכנס לממשלה שתשאיר את הסטאטוס קוו כפי שהוא. חופש דת וחופש מדת הם אבני בסיס בדמוקרטיה. אי אפשר לדבר על דמוקרטיה ישראלית בזמן שיש כפייה דתית כמו זו שקיימת היום עם סמוטריץ' שמכניס את הדת אפילו לענייני התחבורה ונתניהו שנותן לו גיבוי. שלא יגידו אבל הנה ראש הממשלה מינה שר משפטים מהקהילה בפעם הראשונה, הדבר הראשון שאמיר אוחנה עשה כשר משפטים היה לפגוע בבית משפט העליון. גם אני מהקהילה וגם לי יש בן זוג. אמיר אוחנה פוגע במי שנתן זכויות לקהילה הגאה ושבלעדיו לא היה לאמיר זכויות במדינה. בנוגע לאירוע בהפרדה בעפולה, בעייני החלטת בית המשפט המתירה לקיים אירוע בהפרדה מגדרית בעפולה היא החלטה עקומה. אין לעשות הפרדה במרחב הציבורי".

יו"ר מפלגת העבודה גשר ח"כ עמיר פרץ:

"אני לא חושב שצריך להחרים חרדים. בצלאל סמוטריץ' ונפתלי בנט הרבה יותר פסולים בעייני. לא מדובר באנשים שמובילים תפיסה דתית גרידא, אלא תפיסה לאומנית- דתית קיצונית, בלתי מתפשרת. בנוגע לתחבורה בשבת, בעייני כל עירייה צריכה לקבוע מה האופי אותו הקהילה שלה רוצה לאמץ בשבת. צריך להחזיר את הסמכויות לכך ממשרד הפנים לראשי הערים. ברוב העיריות יש מספיק נציגים חרדים אשר יגנו על כך".

יו"ר זהות משה פייגלין:

"המדינה צריכה לצאת מחייו הפרטיים של האזרח. לעומת זאת מבחינת מוסדות המדינה הדברים צריכים להישאר כפי שהם כך שימשיכו לבטא את זהותה היהודית. הסמכות היחידה שצריכה להישאר בידי הרבנות היא הגיור. היום הגיור נעשה בצורה בצורה מחמירה שפורצת הרבה מעבר להכרח הדרישה ההלכתית. צריך וניתן להקל בהליך הגיור במסגרת ההלכה. בהקשר לנושא הפונדקאות, אני בעד פונדקאות רק לבעלי נטייה רפואית, ולא מנטייה אידאולוגיית. נטייה מינית בעייני לא נחשבת בעיה רפואית. בנוגע לעניין התחבורה בשבת, אני חושב שהתחבורה לא צריכה להיות מסופקת על ידי המדינה לא בימי השבוע ולא בשבת. שכל קהילה תחליט אם היא רוצה לספסד זאת לעצמה.