ח"כ לפיד בהשקת השדולה לחיזוק יחסי ישראל והתפוצות: "אנחנו צריכים לחזור אחורה למתווה הכותל ולאשר אותו".

אתמול, שני 16.11.2020 התקיימה השקת השדולה ליחסי ישראל-יהדות ארצות הברית בכנסת בראשות  ח"כ מיקי לוי (יש עתיד) וח"כ קרן ברק (הליכוד)

נושא הדיון הראשון של השדולה היה השפעת תוצאות מערכת הבחירות לנשיאות ארצות הברית על חיזוק היחסים האסטרטגים בין ישראל ויהדות ארצות הברית.
חברי כנסת רבים השתתפו בהשקת השדולה ביניהם נכחו: השר במשרד הביטחון מיכאל ביטון (כחול לבן), ח"כ קטי קטרית (הליכוד),ח"כ אבי דיכטר (הליכוד), ח"כ מיכל שיר (הליכוד), ח"כ אנדריי קוזינוב (יש עתיד), ח"כ אורנה ברבביבאי (יש עתיד),ח"כ קארין אלהרר (יש עתיד), ח"כ עפר שלח (יש עתיד), ח"כ בועז טופורובסקי (יש עתיד), ח"כ דוד ביטן (הליכוד), ח"כ ניר ברקת (הליכוד), ח"כ יואב סגלוביץ (יש עתיד), ח"כ עוזי דיין (הליכוד), ח"כ יאיר לפיד (יש עתיד), ח"כ יוראי להב הרצנו (יש עתיד), ח"כ רם בן ברק (יש עתיד).

יו"ר השדולה ח"כ מיקי לוי (יש עתיד) פתח את דיון השדולה ואמר:

"ישראל הייתה ותישאר ביתו של כל יהודי בארץ ובעולם וככזאת חשוב לנו כנבחריה לחזק את הקשר האיתן בין מדינת ישראל לבין הקהילות היהודית בארצות הברית. הקשר הזה הוא קשר משפחתי ואסור לתת לממשל כזה או אחר להשפיע על טיבו. נמשיך לחזק את הקשר עם אחינו מעבר לים. אני רוצה להודות למשפחת רודרמן על היוזמה לקיים את הדיון הזה".

יו"ר השדולה ח"כ קרן ברק (הליכוד) אמרה:

"הקשר שקיים בין ישראל לארצות הברית הוא חזק ויציב. כך זה תמיד היה וכך זה תמיד יהיה בלי שום קשר למי מכהן כנשיא ארצות הברית. הקשר שלנו תמיד היה קרוב וייחודי עם הקהילות בארצות הברית. הכנסת הזו בעייני רק תחזק את הקשר עם ארצות הברית. אני מקווה שהקשר הזה ימשיך לאורך הדורות. יחד עם ארצות הברית הצלחנו לעשות שלום עם בחריין ולהעביר את שגרירות ארצות הברית לירושלים. מגפת הקורונה שהיא תקופה קשה לכולנו ובמיוחד לקהילות היהודיות בארצות הברית. אני אשמח לשמוע בשדולה הזו כיצד ניתן לעזור ולסייע לאותן קהילות. אין לי ספק שיחד נמשיך לחלום ולהשיג דברים מרשימים".

השר במשרד הביטחון מיכאל ביטון (כחול לבן):

"אני רוצה לברך את יוזמת הדיון בשדולה שירה רודמן ואת חברי הכנסת מיקי לוי וקרן ברק. יש פה בערך שמונה עשרה חברי כנסת סביב השולחן מה שאומר שזה נושא חשוב להרבה חברי כנסת במשכן הזה. אני רוצה להודות בהזדמנות הזאת לכל הפעילות  והיוזמות של משפחת רודמן במשך השנים. אני חושב שפוליטיקה יכולה להיות מסוכנת לשיתוף הפעולה בין ארצות הברית לישראל וכאן אנו טוענים שהשותפות שלנו עם הקהילות בארצות הברית היא מעבר לזהות הפוליטית שלנו. אנחנו מודים גם לרפובליקנים וגם לדמוקרטים שתומכים בישראל. הדבר השני שאני רוצה לומר כאן הוא שיש שש מיליון יהודים בארצות הברית וזה תמיד אותן זהות והגדרות של שש המיליון בישראל אבל עדין אנחנו כולנו יהודים וזה אתגר משותף שכולנו חולקים למרות הדעות השונות שלנו, אנחנו צריכים להרגיש מחויבים אחד לשני ועם אחריות לדור הבא של העם היהודי. יש לנו אתגר משותף נוסף של הביטחון הלאומי שלנו. יש לנו את אותם אתגרים במיוחד שצצו בתקופת הקורונה ואנחנו כולם חייבים לעבוד ביחד באתגרים האלה וזאת המשימה האסטרטגית העתידית שלנו להמשך".

ח"כ אבי דיכטר (הליכוד) אמר:

"שירה אני בטוח שאת זוכרת אפילו יותר ממני את המשלחת הראשונה של חברי הכנסת שבאה לבוסטון תחת השותפות של משפחת רודמן שאת הובלת. היינו שישה חברי כנסת עם מידע מאוד מועט על הקהילות היהודיות בארצות הברית. כשחזרנו מהמשלחת ידענו שזאת לא המשלחת האחרונה ואני שמח שהמיזם הזה ממשיך כי אנחנו הישראלים צריכים ללמוד רבות על אחינו ואחיותינו שבארצות הברית. יש לנו הרבה חוסר הסכמות בנושאים מסוימים אבל אנחנו תמיד זוכרים שאנחנו משפחה אחת".

ח"כ מיכל שיר (הליכוד):

"הקשר בין הקהילות היהודיות לישראל הוא בלתי ניתן לשבירה. במשך השנים עמדנו אחד לצד השני ואני מקווה שכך זה יימשך. אין לי ספק שהנושא הזה הוא חשוב לכולנו ואני מצפה להמשיך בהמשך להתדיין על הנושא החשוב הזה".

ח"כ ניר ברקת (הליכוד):

"אני רוצה להודות לחברי הכנסת שעשו את המובן מאליו ויזמו את השדולה הזו. אני רוצה גם להודות לקרן רודמן שאני מכיר כבר שנים רבות על התמיכה ולאהבה שלהם לעם היהודי. אני יכול להגיד כאש העיר ירושלים שלמדתי כמה במשותף יש לנו. לא סתם אומרים שלשני יהודים יש שלוש דעות זה נכון לא רק בכנסת אלא גם נכון כלפי היחסים שלנו עם הקהילות היהודיות. דבר אחד יש לזכור, האויבים שלנו לא מבדילים בינינו. כשאני מדבר עם חבריי האמריקאים אני מבין שהאנטישמים לא מפרידים בינינו והיכולת שלנו לעבוד ביחד כנגד האויבים שלנו היא חשובה יותר מחילוקי הדעות בינינו. הזמן הזה הוא הזדמנות לכולנו לעבוד ביחד. אני מאמין שהיהודים בארצות הברית מחויבים לקשר הזה ואנחנו חייבים להשקיע יותר זמן ואנרגיה כדי לוודא שהקשר הזה ימשיך ויתחזק".

יו"ר האופוזיציה ח"כ יאיר לפיד (יש עתיד):

"הרוב היהודי הוא דמוקרטי ומה שאנחנו צריכים עכשיו זה חידוש היחסים שלו עם השמרנים ועם הדמוקרטים. יש לי כמובן כבוד למהלכים אותם קידם נציג הרפובליקנים טרמאפ בהעברה של השגרירות לירושלים. יש לנו עכשיו הזדמנות ומחויבות לחדש את הקשר עם היהודים הדמוקרטים בארצות הברית שהם הרוב ואנחנו צריכים לעבוד על כך. אנחנו צריכים לחזור אחורה למתווה הכותל ולאשר אותו. הנושא הזה הוא חשוב ליהודי התפוצות ואנו חייבים לוודא שתהיה כאן הכרה ושוויון לזרמים השונים ביהדות".

ח"כ רם בן ברק (יש עתיד):

"הקשר שלנו עם יהודי ארצות הברית היא ברית חשובה ולא ניתנת לפירוק. בעניין הזה אני רוצה להגיד שבריתות מחזיקות מעמד שהן מחזיקות באותן ערכים. הברית שלנו עם האמריקאים והיהודים בארצות הברית מתבססת על כך שאנו חולקים את אותם ערכים של זכויות אדם וערכים ליברלים. ההסכם בינינו הוא לא הסכם צר שיכול להתפרק בכל שנייה. בשנים האחרונות התערערו הערכים האלה איתם ביססנו את הברית עם יהודי ארצות הברית. אני מאוד מקווה שנחזור לאותם ערכים שיחזרו את הברית הזו".

ח"כ עפר שלח (יש עתיד):

"במהלך השנים האחרונות היחסים בין יהודי התפוצות לישראל הפכו ארסיים בעייני זאת בגידה במשמעות של ישראל מול העם היהודי. אנחנו צריכים להבין את השינויים שקרו בפוליטיקה הישראלית ולחזור אחורה בזמן ולדבר על ההחלטות שנעשו והאידיאלוגיות שמקודמות בעייני הדת והמדינה בישראל. בעייני צריך להבין שלסוגיה הזו יש השפעה על יהודי התפוצות והם צריכים להיות שותפים להחלטות שנעשות בישראל בתחום הזה של דת ומדינה. הדבר הזה יחזיר אותנו חזרה ליחסים טובים עם התפוצות".

ח"כ מיכל קוטלר וונש (כחול לבן):

"העניין של מחויבות ומה שמשך אותי לעסוק בתחום הזה הוא ההכרה שזהו זמן חד פעמי והיסטורי בהקשר של היחסים הין ישראל לתפוצות. יש פה הזדמנות חד פעמית ואחריות שבאה עם זה. אני חושבת שהפוקוס צריך להיות על הערכים המשותפים שאנחנו חולקים ולוודא שהמחויבות הולכת לעשייה משותפת. בזמן זה אנחנו צריכים לדבר ולברר מה הם הערכים המשותפים שלנו".

ח"כ עוזי דיין (הליכוד):

"למרות היותי מאוד ישראל אני מגדיר את עצמי קודם כל יהודי ואז ישראלי. מה שברצוני לומר הוא שמה שאתם עושים כאן בשדולה הזאת הוא חשוב. כאשר שירתתי בתפקידים בצבא ובמשרד הביטחון, למדתי על הקהילות היהודיות ברחבי התפוצות. אני רוצה להזכיר שישראל היא לא רק מדינת דמוקרטית אלא מדינת העם היהודי ובהקשר הזה, בגלל שאנחנו נהיה בעתיד הקהילה הגדולה ביותר של העם היהודי אנחנו נצטרך למצוא דרך בה אנחנו לא נפרדים מהיהודים שכן נשארו בארצות הברית".

נציגת קרן רודמן, שירה רודרמן אמרה:

"אני מאוד שמחה להיות כאן אתכם ולהקשיב לדבריו של השר מיכאל ביטון ואני שמחה לדעת שאתם אלה שמייצגים את המדינה שלנו. צופים בנו היום מאות אנשי בארצות הברית וזוהי העדות לכך שהקשר עם ישראל חשוב להם. אנחנו חושבים שצריך לעורר מודעות לחיזוק הקשר בין ישראל לבין התפוצות והשדולה הזו הוקמה לשם כך. הבחירה לעשות את השדולה הזאת בכנסת זאת פלטפורמה חשובה ושיתוף פעולה עם נבחרי ונבחרות הציבור הישראלי. אנו במשפחת רודמן מאמינים ומבינים כי הקהילות היהודיות וישראל צריכים ללכת יד ביד ולא רק בשעות מצוקה. אנחנו העם היהודי רוצים את הקשר הזה עם אחינו שמעבר לים וחשים אחריות לקשר הזה. השדולה הזאת מגיעה בזמן קורונה ואחרי בחירות מותחות בארצות הברית. זהו זמן משמעותי וחד פעמי. אירועים משמעותיים שקרו לאחרונה כמו הרצח בפיטסבורג והפטירה של הרב זקס רק מראים שאנו חולקים את אותם הערכים. לכולנו יש מטרה משותפת".