ח"כ ליצמן במכתב אל הנשיא: "המפלגות החרדיות והדתיות נפסלים ומושמצים על ידי פוליטיקאים ללא שום סיבה".

הבוקר, שני 11.11.2019 סגן שר הבריאות ח"כ יעקב ליצמן פנה במכתב אל נשיא המדינה ראובן ריבלין בעקבות שורת התבטאויות של יו"ר מפלגת ישראל ביתנו אביגדור ליברמן וח"כ יאיר לפיד נגד המגזר החרדי והדתי.

במכתב, מבקש ח"כ יעקב ליצמן מנשיא המדינה כי יקדיש את זמנו לאחד בין המגזרים, ולשנות את השיח הקיים.

סגן שר הבריאות ח"כ יעקב ליצמן כתב במכתב:

"פונה אני לכבודו בנושא אשר על ליבי מזה תקופה ארוכה, ואף העלתי זאת בפניך בפומבי. מערכות הבחירות האחרונות שנקלעה אליה מדינת ישראל ואזרחיה, גורמות לצערי הרב לקיטוב ופילוג, להפצת שיח שנאה שעלול חלילה להביא לקרע בעם. אם בכל תקופת בחירות התרגלנו לצערי לשמוע אמירות מקוממות, כעת אנו נחשפים לאמירות בוטות ביותר ובמיוחד של חברי הכנסת אביגדור ליברמן ויאיר לפיד, נגד ציבורים, מפלגות, ואוכלוסיות שמושמצות יום יום, שעה שעה. אני מרגיש שלא בנוח להעלות את דבריו של ח"כ ליברמן על גבי הכתב, אך אצטט כמה מהם בקצרה: 'אעצור את טירוף החרדים והמשיחיים', 'לא נשב בממשלה עם הסמוטריצ'ים', 'יש להיפטר מהגוש החרדי-משיחי', 'נקים ממשלה ליברלית בלי דרעי ליצמן וגפני' ועוד. מכובדי הנשיא, אחים אנחנו, בני עם אחד אנו, ועלינו לכבד האחד את האחר, לחשוב כיצד ניתן לאחד ולא חלילה לפלג, ובוודאי שלא לפסול להשמיץ ולהקניט את השני רק בגלל שיוכו הדתי או המגזרי. גם אם קיימים חילוקי דעות, אסור לנו להגיע לפסילת מגזרים שלמים ולפעול לנדותם מהציבוריות הישראלית. המפלגות החרדיות והדתיות מונות קרוב למיליון וחצי איש שנפסלים ומושמצים על ידי פוליטיקאים ללא שום סיבה, ולכן אני פונה אליך כבוד הנשיא, שמקדיש את זמנו ומרצו לאחד בין המגזרים ולקרב את הלבבות, שתפעל בכל כוחך עבור הנמכת הלהבות ושינוי השיח הקיים. אבקש ממך להעלות את הדברים בפני ח"כ אביגדור ליברמן במהלך פגישתכם המתוכננת לימים הקרובים".

במהלך השבוע שעבר כתב ח"כ יאיר לפיד מאמר בעיתון 'גלובוס' בו התייחס אל הציבור החרדי וכתב:

"הרבה יותר פשוט להגיד לציבור החרדי "הוא שונא אותנו!". אם מישהו שונא אותך, מה פתאום שתקשיב לו? טענת השנאה פוטרת את הנציגים החרדים מהצורך לענות, להביא טיעונים, להגן על עמדתם. אנשים אינם סלחניים לרעיון ששונאים אותם. התגובה המידית והבלתי נמנעת שלהם היא אחת: לשנוא בחזרה. שנאה היא היום הנשק הפופולרי ביותר בפוליטיקה הישראלית, וגם ברחוב הישראלי. נכון שפוליטיקה של פחד תמיד הייתה, אבל היום מדובר בגרסה משוכללת יותר. הטריק הוא לא להגיד שאתה שונא את היריב, אלא דווקא להיפך – לטעון שהוא זה ששונא אותך. הבעיה עם "אתה שונא אותי", היא לא שזה טיעון רע, אלא שזה טיעון טוב מדי. הוא אינו מאפשר את הדיון המידתי שכרוך בניהול מדינה. אם אנחנו מחולקים לשונאים ואלה ששונאים אותם, לאף אחד אסור לדלג מעל הגדר".

ח"כ יעקב אשר (יהדות התורה) הגיב על מאמרו של יאיר לפיד בעיתון וכתב:

"הסתערת על הציבור החרדי כדי לפגוע באורחות חייו ולשנותו. המניע היה כל כך בולט שהמסקנה פשוטה: אנחנו "לא באים לך 'טוב בעין'". שיח מזלזל ופוגעני, ולעיתים לא רק מולנו הפך הפך לדבר שבשגרה. הבטחת עתיד טוב למצביעיך וכשלת. "ריקי כהן מחדרה", מעמד הביניים והשכבות החלשות איבדו אמון בך. נראה כי אתה ממשיך לרכוב על גלי הפילוג והשיסוי. מול ההכרה שלנו בצורך להקשיב ואף להתווכח, גם על נושאים רגישים ביותר, תוך שאנחנו מציבים את האמת המבוססת על אמונתנו הפנימית שעליה אנו זוכים להערכה רבה, ניצבת גישתך המשסה, שאותה אתה מקצין בסיסמאות חלולות. מול רצוננו לשמור על סטטוס-קוו בכל שדרות החיים בנושאי דת ומדינה, אתה מעורר את הקיטוב והפילוג".