ח"כ ליברמן: "יהודה המכבי ואבנר בן נר לא היו פחות טובים ממוזס ומפרוש. הליכוד בגד בכל ערכי הציונות"

דיוני התקציב ממשיכים לסעור סביב חוק הגיוס.
אמש אמר ח"כ אליעזר מוזס (יהדות התורה): "אתם רוצים אלפי גולגלות, כמו שדרש הצאר".
ח"כ אלעזר שטרן (יש עתיד) הגיב לדבריו ואמר :"תתבייש לך, מגביר שנאה שכמוך. לאן עוד תיקח את עולם התורה, משניא יהדות שכמוך." 

ח"כ מוזס התייחס בדבריו למכסת החרדים, תלמידי הישיבות, הנדרשים להתגייס בעוד שנתיים – לפי החוק שאושר בממשלה הקודמת. בין דבריו הוא קרא לח"כ שטרן "שונא חרדים שכמוך".

לפני דבריו אלו של מוזס, אמר ח"כ מיקי לוי  (ביחס לביטול העתידי של חוק הגיוס) :" שר הביטחון בעצמו לא מאמין לדבריו. הרי רק לפני שנה אותו שר ביטחון, ראש ממשלה ושאר חברי הליכוד, הצביעו בעד החוק שעכשיו מבטלים. איך הם מסוגלים להסתכל במראה ולהצביע עכשיו אחרת?".

ח"כ אביגדור ליברמן, יו"ר סיעת ישראל ביתנו, אמר בדיון: "ברור שמרכיבי הקואליציה לא מאמינים זה לזה, ולא סומכים זה על זה. המפלגות החרדיות יודעות עם מי יש להם עסק. הן לא מאמינות לראש הממשלה ולשר הביטחון ולכן דרשו מסמך התחייבות בנושא. אין פה עניין אנטי חרדי. להיפך. כל גדולי ישראל היו לוחמים. יהושע בן נון, יהודה המכבי, אבנר בן נר ואחרים. הם לא היו פחות טובים ממוזס ופורש. הליכוד בגד בכל הערכים של הציונות. לא פחות מזה. זו לא ציונות. זו לא המדינה שאנחנו רוצים לראות".

התיקון לחוק הגיוס עתיד לעלות היום להצבעה בקריאה ראשונה, והוא כולל דחיית יעדי הגיוס בשש שנים, וכן ביטול האפשרות להטלת סנקציות פליליות באופן אוטומטי על חרדים שלא מתגייסים. במקום יישום אוטומטי, הוחלט כי אם לא יעמדו החרדים בייעדי הגיוס, הסנקציות יעברו לסמכות שר הביטחון, והוא יחליט אם ליישמן. 
הטלת הסנקציות הנה אחד ההישגים הבולטים ביותר של מפלגת יש עתיד בקדנציה הקודמת. ההנחה החרדית היא כי שר הביטחון יעדיף שלא להפעיל אותן ולעצור אלפי בחורי ישיבה.

אתמול ה"מועצה העליונה של המנהיגים החרדיים החסידיים" הצביעה בעד התקציב,למרות שבתחילה התנתה את הצבעתה באישור התיקון לחוק הגיוס. עם זאת, לאחר שמזכיר הממשלה אביחי מנדבליט נועד עמם והגיש להם מכתב חתום בידי ראש הממשלה בנימין נתניהו, בו הוא מתחייב לאשר את התיקונים עד ליום רביעי הבא, הם נעתרו להצבעה. 

על מכתב ההתחייבות חתומים, מלבד נתניהו, גם שר האוצר משה כחלון, שר החינוך נפתלי בנט והשר לפיתוח הפריפריה, הנגב והגליל אריה דרעי. יו"ר ש"ס הצטרף כאמצעי נוסף לשכנע את מנהיגי החסידים כי התיקונים בחוק אכן יעברו.

מקור: אתר NRG