ח"כ ליברמן: "חוק הגיוס או בחירות חוזרות". ח"כ סמוטריץ': "בזכות החרדים יהודי בריה"מ נשארו מחוברים לעם היהודי"

יו"ר ישראל ביתנו, ח"כ אביגדור ליברמן בסדרת פוסטים בפייסבוק מבהיר כי לא יסכים לשינוי כלשהו בחוק הגיוס והתקפלות בפני המפלגות החרדיות, גם אם המחיר יהיה בחירות חוזרות. יו"ר האיחוד הלאומי בצלאל סמוטריץ' הגיב לדבריו בציוץ: "כדאי להזכיר לו שרק בזכות היהדות הדתית והחרדית הוא ויתר יהודי ברית המועצות נשארו מחוברים לעם היהודי".

במהלך סוף השבוע, כתב יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן מספר פוסטים המזהירים מפני הליכה לבחירות חוזרות במידה ולא יאושר חוק הגיוס במלואו במהלך הכנסת הקרובה, בסדרת פוסטים שפרסם בפייסבוק:

"מחיר היוהרה –  אם נצטרך ללכת לבחירות חוזרות זה אך ורק בגלל הליכוד, בגלל ניהול מו"מ קואליציוני כושל, ארוגנטי ורשלני. זה לא במקרה שעד לרגע זה לא נחתם שום הסכם עם אף מפלגה, ולא רק עם "ישראל ביתנו". זה לא במקרה שבפעם הראשונה מאז קום המדינה, מי שניצח בבחירות בצורה משכנעת לא מצליח להקים ממשלה. יצא לי לא פעם לנהל מו"מ קואליציונים, גם מטעם הליכוד וגם מול הליכוד, ואינני זוכר משהו שמתקרב למו"מ הנוכחי. למרות כל תמרור אזהרה אפשרי, מצד "ישראל ביתנו" ומצד השותפות האחרות, הליכוד התנהלה ביוהרה, בגישה הקלאסית של "יהיה בסדר". חוק הגיוס, לצערי הפך לסמל, בכל הנוגע לדת ומדינה, אבל הסמל הזה כולל בתוכו חרם צרכני על מפעל פיניציה בברכת האדמור מגור, גשר יהודית ודו"ח ועדת ניסים בנושא הגיור שהוכנס עמוק עמוק לתוך המקפיא. לכן ממשלת 60 תהיה ממשלה חרדית ולא ממשלה ימנית, שבמקום לדאוג למדינה יהודית תהפוך את ישראל למדינת הלכה. עצתי לראש הממשלה בנימין נתניהו, תפעיל לחץ על המפלגות החרדיות לעמוד בסיכום המקורי מהקדנציה הקודמת ולהשלים את חקיקת חוק הגיוס בקריאה שניה ושלישית באותו נוסח בדיוק כפי שעבר בקריאה ראשונה. בכל מקרה אנו לא נמליץ לנשיא המדינה על מועמד אחר מלבד נתניהו, ולכן האלטרנטיבה היחידה במידה והחוק לא יאושר היא בחירות חוזרות."

מאוחר יותר פרסם פוסט נוסף ובוא נכתב:

"בימים האחרונים צמרת הליכוד תוקפת את "ישראל ביתנו" בטענה שהיא מונעת הקמת ממשלת ימין. ברצוני להזכיר לכולם, שגם במערכת הבחירות וגם לאחר הבחירות אמרנו באופן ברור ופומבי, שנתמוך אך ורק בנתניהו כמועמד לראשות הממשלה, וכך גם המלצנו לנשיא המדינה. את כל הפניות שקיבלנו מגורמים כאלו ואחרים, ללכת במסלולים אחרים, דחינו על הסף. גם היום אנו אומרים באופן חד וברור שלא נמליץ על אף מועמד אחר לראשות הממשלה.
אבל ימין זה לא פולחן אישיות. ימין אלו ערכים. שירות צבאי תמיד היה ערך עליון בתפיסת העולם של המחנה הלאומי. בנקודה הזו, לפני הבחירות, תוך כדי הבחירות וגם אחרי הבחירות הבהרנו, חדשות לבקרים, שלא נזוז מילימטר אחד מהנוסח המקורי של חוק הגיוס, כפי שעבר בהצבעה בכנסת בקריאה ראשונה. לא הכנסנו עזים חדשות, לא הערמנו קשיים ולא הפתענו בשום דבר חדש. נוסח החוק תואם במלואו עם נציגי המפלגות החרדיות, ומלבד אחד, כולם הסכימו לו. לכן, לא מובן מדוע במקום להפעיל לחץ על המפלגות החרדיות, ועל אותו אחד באופן ספציפי, בוחרים בליכוד להשמיץ את "ישראל ביתנו".
אנו לא מנהלים מו"מ עם החרדים, אנו מנהלים מו"מ עם הליכוד. הדרישה שלנו היא שבהסכם בינינו יופיע סעיף, שחוק הגיוס בנוסח המקורי יעבור בקריאה שניה ושלישית. מצדנו הח"כים החרדים יכולים לצאת מן האולם בזמן ההצבעה בדיוק כפי שעשו בהצבעה בקריאה הראשונה, אבל כל שאר מרכיבי הקואליציה חייבים להתחייב לתמוך בנוסח המקורי. באותו הרגע שזה יוסדר תקום ממשלת ימין אמיתית ולא ממשלה חרדית. 
ב"ישראל ביתנו" מאמינים בעיקרון של "חיה ותן לחיות". אנחנו בעד מדינה יהודית ונגד מדינת הלכה. לכן, קבלו את הצעתנו. במידה ולא, נלך לבחירות חוזרות. העם יכריע אם הוא רוצה ממשלת ימין או ממשלת חרדים."

בתגובה לדבריו יו"ר האיחוד הלאומי וממנהיגי איחוד מפלגות הימין, ח"כ בצלאל סמוטריץ' תגובה לדבריו וכתב:

"רגע לפני שאביגדור ליברמן תופס את מקומו של יאיר לפיד בהובלת שיח שנאת החרדים האנטישמית, כדאי להזכיר לו שרק בזכות היהדות הדתית והחרדית הוא ויתר יהודי ברית המועצות נשארו מחוברים לעם היהודי, זכו לשוב לחיק היהדות ולארץ ישראל, והוא נמצא היום איפה שהוא נמצא. וגם… קצת מוזר לקבל מוסר על בדלנות של החרדים מהחברה הישראלית ממי שעומד בראש מפלגה בדלנית שכל זכות הקיום שלה היא שימור הבדלנות של העולים מרוסיה כבסיס מצביעים אלקטורלי. אם הוא כל כך בעד השתלבות בחברה הישראלית שיסגור את המפלגה הבדלנית שלו וישתלב המפלגה כללית."

בהמשך אף כתב: "בין שאלת גיוס החרדים למדינת הלכה אין כלום חוץ מפופוליזם. אם היית נאבק על נישואים אזרחיים, גיור וכ'ו עוד איך שהוא אפשר היה להבין את זה. אבל הטיפוס שלך על עץ וחוסר הנכונות לשנות שום פסיק דווקא בחוק הגיוס (כפי שמקובל בדיאלוג בין שותפים) לא נראה כמשהו ענייני. וככה לא מתנהל אדם ענייני שרוצה למצוא פתרונות לבעיות מורכבות ולהקים ממשלת ימין בראשותו של נתניהו כפי שכולנו התחייבנו לפני ואחרי הבחירות. יש לך שבת שלמה לנוח ולחשוב על הדברים ולבוא שבוע הבא בראש פתוח כדי להגיע להסכמות."