ח"כ לבני: "אנחנו משפחה אחת, וכשאתם לא נותנים לחלק מהמשפחה להתפלל בתפילה אחת בכותל, אתם מפרקים את המשפחה".

בתאריך ה-3.7.2017 קיימה מליאת הכנסת דיון בשתי הצעות אי-אמון על רקע החלטות הממשלה בנושאי מתווה הכותל וחוק הגיור מן השבוע שעבר. שר התשתיות, יובל שטייניץ, הציג בצורה משולבת את תשובת הממשלה, להצעת אי האמון של סיעת המחנה הציוני: משלה שפוגעת בעם היהודי, שנומקה על ידי ח"כ ציפי לבני, וההצעה של סיעת מרצ: החלטת הממשלה לדחות את פשרת הכותל ולאשר את חוק הגיור, שנומקה על ידי ח"כ אילן גילאון.

להלן לקט התבטאויות:

ח"כ ציפי לבני (המחנה הציוני):
"מי שחוטף עכשיו אלו האחים והאחיות שלנו, אלא שחוטפים כי הם יהודים. אלה שעומדים נגד ה- BDS, ועושים את זה כי הם יהודים. לאלה הודיעה ממשלת ישראל שהם לא זכאים להתפלל בכותל כדרכם. מסתבר שלהיות יהודי שמאמין במדינה יהודית ודמוקרטית זה לחטוף כל פעם בוקס, אבל גם להיות יהודי במדינת העם היהודי זה לחטוף בוקס עמוק בבטן. אלה שעושים זאת נגד ה-BDS הודיעה ממשלת ישראל שהם לא יהודים מספיק, כדי לחלוק יחד איתנו את הכותל המערבי…היריקה הזאת בפניהם היא גם יריקה בפני רבבות ישראלים שהגיעו לכאן בחוק השבות, וזאת גם יריקה בפני ישראלים רבים שלא רק נולדו בישראל, אלא מרגישים יהודים, ומוסרים את נפשם בעד קיומה של המדינה היהודית, והם מרגישים מנותקים מהעם היהודי, בעקבות ההרגשה שיש יהדות קיצונית ומסתגרת, שאינה אוהבת האדם וליברלית, כפי שצריך שיהיה. אני מכבדת את החילונים, מסורתיים, חרדיים, ואני מצפה שאתם תכבדו אותנו. אנחנו משפחה אחת, וכשאתם לא נותנים לחלק מהמשפחה להתפלל בתפילה אחת בכותל, אתם מפרקים את המשפחה. אני יהודיה לא פחות מאף יהודי חרדי, או דתי, אבל אני לא יותר יהודיה משום רפורמי או קונסרבטיבי שחי בארה"ב ומתרגם את יהדותו כפי שהוא מרגיש. אני אומרת לראש הממשלה קבל החלטה, תפסיק לחכות לקבלת הכרעות מבג"ץ".

ח"כ אילן גילאון (מרצ):
"כל אחד יכול להזדהות עם הכותל שלו, כדרכו. לכן, אני לא מבין איך הכותל הזה שהוא סמל מורשת, הפך למונופול של הזרם האורתודקסי. למה לעשות את זה? למה הממשלה הזאת תמיד צריכה להראות שהיא יותר חשוכה, ויותר מפרידה. מדוע? הגיור, אני הייתי הולך על חוק הגיור הציבורי. מה הייתה הסכנה הגדולה ריבונו של עולם, אנחנו כעם שיש לו מורשת של מכניסי אורחים, שאנחנו בהיסטוריה הקצרה שלנו נתדפקנו על כל נמל ונמל ולא קיבלנו תשובה, יכול להיות שחוק השבות צריך להרחיב אותו עוד קצת. עם כולם הסתכסכנו חוץ מהציבור היהודי. אני לא מסתובב הרבה בעולם, אבל פעם אחת הייתי בארה"ב, עם השר אקוניס, ונפגשנו עם סטודנטים מאוניברסיטת ברנדייס, והם אמרו אנחנו כבר לא מובן מאליו, השר אקוניס השתגע. לכן, תסתכל את מי שולחים להרגיע את הנושא הזה, השר בנט. אחרי שהוא סיים לשכנע את ילדי כיתה ג' על בית המקדש, ואחרי ששיכנע את ילדי כיתה ה' להטיח עורלות של תנינים על הקיר, הוא הולך להרגיע את הרפורמים והאורתודקסים. חבל על הזמן, הממשלה הזאת כבר גומרת את כל יהבה על לסכסך אותנו עם יהדות ארה"ב".

ח"כ יובל שטייניץ (הליכוד):
"אני חייב להודיע שאני גאה לעמוד פה בשם הממשלה, למרות שהצבעתי נגד. אין ספק שמדינת ישראל וממשלת ישראל מכירה בערך של העם היהודי ויהדות התפוצות. החוקים הוקפאו, ולא בוטלו בהבינו של רה"מ את גודל התגובה, הוא הטיל במקביל על השר צחי הנגבי, על מזכיר הממשלה צחי ברוורמן לתאם דיונים ומאמצים בדיאלוג כדי להגיע לפתרון בסוגיית מתווה הכותל, פתרון שכולם בע"ה יוכלו לחיות איתו בשלום. במדינת ישראל הוקם בהמלצת הפרופסור יעקב נאמן לפני מספר שנים מערך גיור . לסיכום אני בהחלט מבין לליבם של חלק מחברי הכנסת שדיברו פה, ואני חייב לומר שגם אני מודאג, כאשר אני רואה את פרץ הרגשות והפגיעות של חלק מבני עמנו, וכולנו יהודים, וכולנו עם אחד כבר 3500 שנים, בין אם אנחנו בישראל, ובין אם אנחנו בצפון ואמריקה ואירופה, ובין אם אנחנו חרדים, דתיים, קונסרבטיבים, או רפורמים, כולנו עם אחד. ברור שעם אחד הוא לא מקשה אחת".