ח"כ לביא בדיון על המועצות הדתיות: "צריך לעשות שינוי, כי אם לא הקרקע תישמט תחת רגלינו"

ביום שני (30.1.17) התכנסה שדולת עם דת ומדינה בכנסת בראשות ח"כ עליזה לביא, אלעזר שטרן (יש עתיד) ויהודה גליק (ליכוד) לדון בנושא התנהלות המועצות הדתיות ובשיפור שרותי הדת בישראל.
בדיון השתתפו חברי כנסת, ראשי מועצות מרחבי הארץ, ראשי ונציגי רשויות מקומיות, ונציגים של ארגוני יהדות פלורליסטית וכולם ביקשו להעביר מסר אחד- אם לא יתוקנו דרך המינוי ואופן ההתנהלות של המועצות הדתיות, הציבור הרחב יצמצם משמעותית את צריכת שירותי הדת שלו.

הנה כמה מתוך הדברים שאמרו חברי הכנסת שהשתתפו בדיון:
ח"כ עליזה לביא
(יש עתיד): "מספר הצעירים שמשתמשים בשירותי הדת רק הולך ויורד לצערי, וזה מה שצריך לעמוד לנגד עינינו בכל הדיון הזה. אנחנו מקבלים תלונות רבות על היעדר סטנדרט אחיד במועצות, בעיות של מנהל תקין ושחיתות, בעיות של שקיפות, היעדר ייצוג הולם לנשים, סיאוב וניגודי עניינים במערך הכשרות ועוד. אנחנו לא אנחנו הורסים לעצמנו ומאבדים את הצביון היהודי. המועצות הדתיות של קום המדינה לא יכולות להיות המועצות הדתיות של שנת 2017 וצריך לראות איך מתקנים ומעדכנים אותם. אנחנו לא כאן כדי להאשים אלא כדי לתקן. המועצות הדתיות ושירותי דת שייכים לכולם. ואם אנחנו לא רוצים לכרות את הענף החשוב הזה, וחייבים כבר עכשיו לשלב ידיים, לעבוד יחד ולהוביל תיקון."
 
ח"כ אלעזר שטרן (יש עתיד): "פעם חשבנו שאם יהיו מועצות דתיות יהיו יותר שירותי דת. המצב לצערי הפוך- יש לא מעט מועצות דתיות לא מאוישות, דבר שמאפשר לשר להקים ועדות קרויות ולקבוע בעצמו את הנציגים. כאשר אנחנו לא מטפלים בזה היום, מחר יהיו לנו הרבה פחות קליינטים לשירותים הללו. אנחנו נמשיך "לבזבז" שעות בדיונים והעם בישראל יצביע ברגליים ויתרחק מהמועצות הדתיות אם לא נתחיל לפעול. מדינת ישראל בלי זהות יהודית לא תוכל לשרוד במזרח התיכון. אני מאמין שבמצב הקיים עדיף להעביר את המועצות למחלקות בתוך העיריות."
 
ח"כ יהודה גליק (ליכוד): "אנשים טובים יושבים סביב השולחן, שאכפת להם מהמועצות ומהיהדות. התלבטתי הרבה לפני שהצטרפתי לשדולה כי היום יש נטיה בציבור לעשות דמוניזציה ולתייג אנשים לפי תבניות ולא מקשיבים לתוכן. קרו הרבה דברים בעשרים שנה האחרונות, ועובדה שיש פה גם נשים סביב השולחן הזה, אבל חסרה כאן הנשמה בעשייה וחייבים להכניס שינוי. אנחנו צריכים שהמועצות הדתיות יהיו סמל ושאנשים ירצו להגיע למקום הזה, ובשביל זה צריך לדעת לקבל את הביקורת שמושמעת פה ולא להתעלם ממנה. יש לי רצון גדול שאנשים יוכלו לחוש הזדהות עם הדבר הזה."
 
סגן שר הביטחון אלי בן דהן (הבית היהודי):  "גם אין צורך שבכל מקום תהיה מועצה. את הכספים הללו ניתן לנתב למקומות אחרים בתו  מועצות שאין להן צורך בזה. הדרך היחידה להבריא את המועצות הדתיות זה לנתק את הפוליטיקה משירותי הדת ולבחור ראש מועצה דתית במכרז ולא כמינוי פוליטי. זו בדיוק המהפכה שהתחלתי בה ולצערי לא הושלמה בגלל שהממשלה התפרקה."