ח"כ לביא בדיון בנושא יום העגונה: " כל מי שמתיר עגונה אחת, כאילו בנה אחת מחורבות ירושלים"

בתאריך ה-26.2.2018, קיימה הוועדה לקידום מעמד האישה ושווין מגדרי דיון מיוחד בראשות ח"כ עליזה לביא (יש עתיד) לציון יום העגונה, בו דנו בסוגיות העגינות ופתרונות לה.

להלן עיקרי הדברים שנאמרו בוועדה:

ח"כ עליזה לביא (יש עתיד): אתמול פגשתי אישה שהייתה עגונה מזאת 5 שנים, אין לתאר את התנאים שהיא חוותה, אז אם המציאות משתנה, איך יכול להיות שההלכה לא מתכתבת עם המציאות שמשתנה. המספרים מדברים בעד עצמם, המשפט שאני מאמצת- כל מי שמתיר עגונה אחת, כאילו בנה אחת מחורבות ירושלים. עד כדי כך דמעות העשוקים והעשוקות. בשבוע שעבר ישבתי עם קבוצה של נשים משיקגו, ששאלו אותי אם לסייע לארגונים.
ישראל הפכה להיות עוגן לרבות מהנשים, לפני כמה שנים פונה אליי הרב הראשי מרוסיה, על מה קורה שם, ואיך יש דפוס של גברים שנוטשים נשים. והוא שואל אותי איך מדינת ישראל יכולה לבוא ולסייע. מצד אחד, כן לבוא ולראות איך, מצד שני אי אפשר להתעלם מהכללים הקיימים.
חסר אומץ הלכתי, כולנו ראינו עם פרשת העגונה מצפת. אנחנו יודעות שזה לא יהודי, ולא מוסרי, ושום תירוץ לא יכול לסגור את עומק הבושה, ראיתי דמעות העשוקות ואין להן מנחם. אז אנחנו פה נהיה לפה ולזעקה ולקול, בשיתוף פעולה של ארגוני השטח, המחוקק, והרגיששות של כל מי שנמצא בצמתים המרכזיים חייב להניב פירות. אני מחויבת להלכה, ואני רואה מה קורה יותר ויותר זוגות לא רוצים להתחתן ברבנות, יותר ויותר זוגות דתיים מעדיפים למצוא פתרונות אחרים, ולא לעבור דרך הרבנות, מציאות חיינו במדינת ישראל היא שכל הנשים במדינת ישראל הן עגונות בפוטנציה, ואת זה אנחנו רוצות לשנות.
ח"כ יהודה גליק הליכוד): אני אישית זוכר ב-1990 יצא לי להיות שליח לברית המועצות לשעבר, ולמצוא כל מיני סרבני גט, ולשחרר 3 עגונות, זה היה אירוע מאוד משמעותי עבורי. מה שאנחנו באמת צריכים לעשות זה ללחוץ על בחירות הוועדה למינוי דיינים, האם יישב בבית הדין הרבני, אדם שמבין שדיין הוא מישהו שמבין לנפש האדם. יכול להיות שצריך לקבוע זמן מקסימלי, שבו מתנהל תיק נישואין, צריך לקבוע לדבר הזה כללים. אלה הדברים שצריך לבקש מרבנות ראשית, ומבית דין גדול. ח"כ מרב בן ארי (כולנו): בשלב מסוים בדיון הוכרז שהבעל סרבן גט, באותו הרגע צריך להפסיק לו את הסיוע המשפטי.

ח"כ מרב מיכאלי (המחנה הציוני): זה לא מפתיע שרוב הציבור מתחתנת ברבנות, כי זאת הדרך שנתפסת כדרך המלך. חייב להיות כאן מרי אזרחי של לא לפחד משנתיים מאסר, כי בוא נראה אותם מכניסים לכלא אנשים על כך שהתחתנו מחוץ לרבנות. הרבנות הראשית היא קונספציה של כובש זר. מעולם לא היה דבר כזה ביהדות. 

ח"כ עליזה לביא (יש עתיד) בסיכום הדיון: הפתרונות קיימים, גם ההלכתיים. לא צריך לשרוף את המועדון, בתוך עמנו אנחנו חיים וחיות. להפוך אישה לעגונה זה לא יהודי ולא מוסרי, ואין שום מצווה שאומרת להגדיל את מספר העשוקות והעשוקים. לצערנו, האסכולה השמרנית השתטלה, הוועדה מבקשת מהארגונים המסייעים להמשיך ולפעול. כל המציל נפגש אחת כאילו הציל עולם מלא.
הוועדה תבקש לפנות למנכ"ל בית הדין הרבני החדש, ותבקש הבהרה על פסיקתו מהעבר, שלא להתיר גירושין.הוועדה גם תפנה לרבנים הראשיים, ותבקש לקבוע משך זמן מקסימלי לדיון בבקשה לגירושין.