ח"כ לאה פדידה (המחנה הציוני) על דברי הרב לוינשטיין: "כנסת ישראל אמורה להגיד לו עד כאן"

ביום שלישי ה-20.2.2018 קיימה מליאת הכנסת דיון בהצעה לסדר של ח"כ לאה פדידה (המחנה הציוני) בנושא אמירותיו של הרב יגאלו לוינשטיין, מראשי המכינה הקדם-צבאית בעלי. המליאה החליטה להעביר את הנושא לדיון בוועדת החוץ והביטחון.

ח"כ לאה פדידה (המחנה הציוני): עד מתי נאפשר ליגאל לוינשטיין להתבטא בצורה פוגענית נגד קהילות שלמות? ביולי 2016 הוא כינה את חברי הקהילה הגאה "סוטים" ותקף את צה"ל בחוסר בושה. במרס 2017 הגדיל – ואמר שנשים לוחמות, זה הופך אותן ללא-חמות; ביטוי אומלל, אמירה מבזה, פגיעה מחפיצה ופוגענית. אבל זה הזמן שנגיד לרב לוינשטיין: לא עוד. ואף לאחרונה הוא טען שהלהט"בים – או: חד-מיניות הם עיוות מיני.

אני חושבת שכנסת ישראל אמורה להגיד לו: עד כאן, הרב לוינשטיין, חצית כל גבול, את הגבול הדק שבין חופש הביטוי להסתה. בוא לא נתבלבל, במכינה הקדם-צבאית אני בטוחה שיש אנשים בעלי ערכים, אבל אתה מנחיל ערכים שאף אדם במדינת ישראל לא אמור להעריך אותם, ובטח שמשלמי המיסים לא אמורים לשלם את זה. חברי הקהילה הגאה עכשיו זכו ממנו לתואר חדש – בעיה. ולא סתם בעיה, בעיה שצריך להדביר. תגידו לי אתם, איך נשמעות המילים האלה כשהן יוצאות מפיו של מחנך מכובד לכאורה? לי הן נשמעות כקריאה לפעולה, כהסתה, כהסתה ברורה. מה ביקשה הקהילה, מלבד לחיות בכבוד, בשוויון, זכות המגיעה לכל אדם, ובטח ובטח לכל אזרח במדינת ישראל. אל תטעו, אי-אפשר לאפשר לו, בשם חופש הביטוי, להתבטא כך, כי האמירות האלה הן אמירות פוגעות בכבוד האדם, והאמירות האלה פוגעות בדמוקרטיה וקוראות להסתה.

 אני קוראת לכם להצטרף, קואליציה ואופוזיציה, לגינוי נחרץ של דבריו של הרב לוינשטיין, לפני שיהיה מאוחר מדי. שירה בנקי שילמה את המחיר. אתה מוביל להסתה, אתה מוביל לקריאה לפעולה. חובה עלינו לתת לחברי הקהילה הגאה את היחס שלו הם ראויים – אזרחים, וזה אומר שיווי חובות וזכויות במדינת ישראל. אי-אפשר להתעלם מציבור כה גדול. ולך אני אומרת: שכחת את המשפט הכי חשוב בתורה, "ואהבת לרעך כמוך". אני מפצירה בך להפסיק את מילות ההסתה והגנאי, לכבד; ואני מפצירה ומבקשת מהמדינה ומכל חבר וחברת כנסת שעומדים כאן, ביום הזה, להפסיק את האמירות הפוגעות.

 
ח"כ איציק שמולי (המחנה הציוני): אני חושב שהדבר הנכון לעשות יהיה להתחיל לקדם את הצעות החוק, גם שלי וגם של אחרים כאן, למנוע שכר מאנשים כאלו, שבעצם יוצאים, גם נגד קבוצות בתוך החברה הישראלית, ובהקשרים אחרים – גם כנגד היותה של מדינת ישראל מדינה שהיא גם יהודית אבל בהחלט גם דמוקרטית.
אין דרך אחרת להתמודד עם האנשים האלה, שמביעים דעות שלא שונות מהדעות של האייטולות באירן. אני חושב שבסופו של דבר מה שמתדלק את המשך האמירות הללו זה השתיקה של הממשלה, שחייבים לשים לה סוף.