ח"כ לאה פדידה (המחנה הציוני) בעת סיור הוועדה לקידום מעמד האישה בבית שמש: "לא ייתכן שתמשיך ההדרה במרחב הציבורי והתרבותי כלפי נשים בבית שמש"

היום (א') התקיים סיור של הוועדה לקידום מעמד האישה בכנסת בראשותה של ח"כ עאידה תומא סלימאן (הרשימה המשותפת) בבית שמש, בעקבות הטענות על הדרת נשים מהמרחב הציבורי, בעקבות תלייתם של שלטי הדרה וצניעות המוצבים בפתח השכונות בהן מתגוררת אוכלוסיה חרדית בעיר. 

הסיור כאמור, גרר עימותים רבים בין חברות הכנסת המסיירות לתושבי המקום, שאף הביעו את כעסם על כך שחלק מחברות הכנסת מסיירות במקום ללא כיסוי ראש. נזכיר, כי ביום שישי האחרון, שיגר ח"כ ישראל אייכלר (יהדות התורה) מכתב בהול ליו"ר הכנסת ובו ביקש ממנו להתערב ולמנוע את הסיור. 

לפני כשבועיים פסק בית המשפט העליון כי תפקידה של עיריית בית שמש להסיר את השלטים. בשבוע שעבר הגיעו עובדי העירייה לשכונה בגיבוי משטרת בית שמש והסירה את השלטים אולם השלטים נתלו בשנית. ביום רביעי האחרון שבה העיריה והסירה את השלטים בחסות החשכה.

הנה כמה מן ההתבטאויות של חברות הכנסת שהתשתתפו בסיור:

יו"ר הוועדה ח"כ עאידה תומא סלימאן (הרשימה המשותפת):  "חשוב לי לומר שאנחנו לא כאן כדי להתריס או לעורר פרובוקציות. אם יהיו כאלה בדרך הן לא יהיו מצידנו. אנחנו כאן כי אנחנו עושות את המוטל עלינו, מגיעות למקומות בהם נשים הודיעו לנו שהן מרגישות מקופחות, שהן עוברות דיכוי והדרה.אם זו ההתנגדות שאנחנו ספגנו רק כי ביקשנו להגיע לסיור לימודי ממלכתי, אני רק יכולה לתאר לעצמי מה אתן עוברות כבר שנים. אנחנו כאן כדי שתדעו שאתן לא לבד".

ח"כ לאה פדידה (המחנה הציוני):  ״לא ייתכן שתמשיך ההדרה במרחב הציבורי והתרבותי כלפי נשים בבית שמש. מקומם עוד יותר, שהדבר נמשך לאחר הכרעת בג״צ שהורה להסיר את השלטים הפוגעניים.  זו תופעה פסולה ומגונה שנאבק בה ללא פשרות.״

ח"כ קסניה סבטולבה (המחנה הציוני): "עיריית בית שמש צריכה לעשות הרבה יותר כדי שכל תושבי ותושבות העיר יוכלו לחיות בשלום ולעבור בעיר בלי להיות חשופים להתנכלויות. העירייה חילקה 700 דו"חות, אך ממה ששמענו מתושבי ותושבות העיר ומהארגונים, אף אחד מהדו"חות לא שולם. לא מתבצעת אכיפה. ההדרה הפושעת ממנה סובלות נשות העיר, ונשים בכל מקום בישראל, חייבת להיפסק. בית שמש שייכת לכולם, ולאף איש אין זכות לנהוג אחרת. אל לנו להסתפק בדרישה הזאת. נפעל לשם כך. זהו תפקידנו כמחוקקות, וכבנות אדם. אני קוראת לעירייה לעשות יותר, ולשר הפנים להתערב בדחיפות".

ח"כ נחמן שי (המחנה הציוני) חבר הוועדה לקידום מעמד האשה הגיב לדרישתו של חבר כנסת ישראל אייכלר לבטל את הסיור של הוועדה לקידום מעמד האשה בבית שמש: "ח״כ אייכלר מוסיף חטא על פשע. לא רק שהדרת נשים היא מעשה מכוער ובעיני פלילי, הניסיון להדיר את ההדרה מן העין הציבורית רק מעצים ומחמיר זאת. הוועדה תבוא לבית שמש ולכל מקום שמדיר נשים ופוגע בחברה הישראלית כולה." ח"כ עליזה לביא (יש עתיד): "נוכחות מוגברת של חברות וחברי כמסת בעיר בית שמש. נגד ההפרדה וההפחדה, נגד הזילות בשלטון החוק ובפסיקות בית משפט. בעד חיים משותפים. נשים=תועבה, תחנת אוטובוס, בית שמש. ועוד אחת, ועוד אחת. אקס טריטוריה בה החוקים לא חלים והפסיקות לא נאכפות. היום זה בית שמש, מחר אצלכם בשכונה. לא נאפשר לקבוצה קיצונית להרוס כל סיכוי לחיים משותפים בעיר. "

ח"כ יעל כהן-פארן (המחנה הציוני): "המרחב הציבורי בישראל הוא של כולם ולאף קבוצה אין את הזכות ובטח שלא את הצידוק החוקי לכפות בו הגבלות על אזרחים או קבוצות אחרות. נמשיך לפעול בכל האמצעים למען ביטול דיכוי הנשים שמתרחש פה בעיר ובכלל בישראל. נמשיך להיות שופרן של הנשים שסובלות מהדרה ודיכוי ולא נרפה עד שכולם וכולן ירגישו ביטחון במרחב הציבורי. זוהי חובתנו. מעניין לראות שאף חבר כנסת מהקואליציה לא הגיע לסיור, הם עסוקים בהישרדות פוליטית ואילו אנחנו עסוקים בעשייה".