ח"כ כהנא בדיון על מצבן של המועצות הדתיות: "התפקיד של השדולה זה להאיר בזרקור את הסיטואציה המשברית של המועצות הדתיות".

הבוקר, רביעי 11.11.2020 התכנסה השדולה לשיפור שירותי הדת בראשות ח"כ מתן כהנא (ימינה) לדיון שני במספר, בנושא מצבן של המועצות הדתיות.

כזכור, בתחילת השבוע שעבר פקעה כהונתם של רוב מוחלט של הממונים על המועצות הדתיות. על פי החוק השר לשירותי דת והרשות המקומית צריכים למנות הרכב ל"מועצה דתית" בתוך שנה מהבחירות לרשות המקומית, חברי המועצה הדתית מייצגים את האוכלוסייה המקומית וקובעים את מדיניות הרשות בנושאי הדת.
אם בתוך שנה ממועד הבחירות לרשויות המקומיות לא מוקמת מועצה דתית נבחרת, החוק קובע כי את המועצה הדתית ינהל אדם שימונה על ידי השר לשירותי דת, ויפעל ללא מליאת מועצה.

לאחר הבחירות האחרונות לרשויות המקומיות הוכרזו בחירות לכנסת, ולאור מערכות הבחירות החוזרות ונשנות הוארכה כהונתם של כל העומדים בראשות המועצות הדתיות, נבחרים וממונים, עד חודש יוני 2020, בסוף חודש יוני האריך השר לשירותי דת שוב את כהונתם של הממונים עד סוף אוקטובר.
נכון לעכשיו החליט השר לשירותי דת יעקב אביטן (ש"ס) שלא להאריך את כהונתם של הממונים לתקופה נוספת ולכן פקעה כהונתם בתחילת השבוע.

השר לשירותי דת הרב אביטן יצא נגד הדיון בשדולה לשיפור שירותי הדת בנושא המועצות הדתיות ואמר:

"אין צורך בשדולות, לפעמים אדם בא לתקן ונמצא מקלקל המשרד עובד בגאון המשרד עובד בשקיפות נפלאה. המשרד עובד בהקמת מועצות דתיות בכל הארץ בהרכבים ופועל בכל התחומים. כולם יודעים להעריך את העבודה שאנחנו עושים במשרד. המשרד פועל בשקיפות לכל המגזרים, תנועת ש"ס היום היא תנועה שנותנת לכולם, היא כבר לא סקטוריאלית היא תנועה שמלכדת את כולם ואני אומר שכולם יכולים להיכנס תחת כנפיה, לא משנה כן כיפה, כיפה כזאת או בלי כיפה, ולכן אנחנו דואגים לכולם ואין צורך בשום שדולה, אנחנו מבינים את העבודה ויודעים לעשות אותה בצורה מכובדת מפוארת ולפעמים לא כדאי לאנשים לבוא ולחפש תיקונים שבסוף כל המשנה ידו על התחתונה ויכול אדם לפעמים בא לתקן ונמצא מקלקל. אנחנו הולכים וב"ה מקימים עוד הרכב ועוד הרכב למועצות הדתיות כדי להנגיש את שירותי הדת במאור פנים, בסבר פנים יפות, זה הדבר החשוב ביותר, מי שרוצה לבוא ולתת רעיונות, יכול לבוא לשבת איתי, אני מקבל את כולם. לתת עצות מהיציע זה תמיד קל".

במהלך השדולה, הועלה פתרון של העברת האחריות על המועצות הדתיות תחת הרשות המקומית. במסגרת פתרון זה, תיפתח מחלקה ברשויות המקומיות אשר תהיה אמונה על המועצה הדתית ותמונה על ידי מכרז לשירותי דת שייקבע על פי קריטריונים.

עוד דובר בשדולה על העובדה כי שירותי הדת הם שירותים לכלל האוכלוסייה והדבר צריך להעסיק לא רק את המפלגות הדתיות. כמו כן, יש לנתק את המועצות הדתיות מהאינטרסים הפוליטיים וכדאי שיעבור לאחריותן של הרשויות המקומיות.

בין הדוברים בשדולה ראש ארגון רבני צוהר הרב דוד סתיו, סגן השר לשירותי דת לשעבר חכ"ל אלי בן דהן, חכ"ל עליזה לביא, ומר חיים ביבאס ראש העיר מודיעין ויו"ר המרכז לשלטון המקומי.

ראש השדולה ח"כ מתן כהנא (ימינה) פתח את הדיון ואמר:

"הנושא הזה של מועצמות דתיות הוא נושא עם הרבה אנרגיות. מראש שהקמתי את השדולה אמרנו שזה הנושאים שיום אחד נגיע אליהם. הכנס הראשון היה בנושא כשרות ולפני שבוע קרה מה שקרה והחלטנו לעשות כנס חירום בנושא המועצות הדתיות. בפועל ברור לגמרי שהסיטואציה הנוכחית היא סיטואציה משברית. כרגע אין לי הצעה לפתרון אני רוצה לשמוע את הדוברים ואז לקחת שבועיים ולגבש הצעה. התפקיד של השדולה זה להאיר בזרקור את הסיטואציה המשברית של המועצות הדתיות. מההתרשמות שלי, השר אביטן רוצה לעשות טוב. זה לא שדולה שנלחמת בשר לשירותי דת. השר רוצה לעשות הסדרה של הדבר הזה ורוצה לפעול ברוח החוק ולתת ייצוג למועצות המקומיות".

ח"כ תהלה פרידמן (כחול לבן) דיברה על שלוש אופציות למתן מענה למשבר הנוכחי ואמרה:

"היו פריצות דרך בעבר כמו בנושא נשים במועצות דתיות ויש לי כמה הצעות קונקרטיות. יש כיום רשויות מקומיות כמו מודיעין ואילת שאין בהם מועצה דתית אלא יש מחלקה בכל העיריה. למה הן יכולות והשאר לא? כל העניין הוא שהן רשויות חדשות יותר ויש בזה משהו לא צודק. למה רשות חדשה יכולה לנהל כך את שירותי הדת ואחרות לא? צריך לאפשר בחוק אבל לא לחייב לאפשר בחוק לרשות שרוצה לעשות את זה להכניס את שירותי הדת לתוך מחלקה ברשות המקומית. אני חושבת שלכתחילה זו הדרך הנכונה. הגיוון החברתי בחברה הישראלית מאפשר לנו לכך שהרשות המקומית תתמודד בצורה אפקטיבית יותר עם שירותי הדת מהרמה הארצית ששם מעורבים כבר אינטרסים פוליטיים כאלה ואחרים. יש עוד אופציה שנייה שאומרת להטיל וטו שנקבע בחוק תשעים יום למנות מועצה דתית רב עיר וראש רשות. אם יהיה תאריך בדד ליין כל אחד ייקח ברצינות את התהליך. הצעה פרקטית אחרונה מדברת על תהליך מינוי רב העיר. האם רב העיר כפוף למרותה של הרשות המקומית? אני חושבת שצריך לחשוב על זה מחדש. יש לנו כמה רשויות מקומיות שרב העיר הוא של הרשות המקומית שמגיע מתוך הקהילה וקשור אליה. במידה והוא לא הגיע מתוך העיר ולא קשור אליה אפשר להעסיק אותו דרך חברה חיצונית"

ראש ארגון רבני צהר הרב דוד סתיו אמר:

"אין שום סיבה שעירייה שמנהלת תקציבים ומערכות חינוך לא תנהל את מערך הדת. לא יכול להיות שזה יהיה בגחמתו של ראש המועצה האם הוא רוצה לשפץ מקווה או לא. כמו שיש חוק בריאות ממלכתי, צריך חוק שירותי דת ממלכתי צריך שיהיה מספר מינימום למקומות דת בהתאם למספר התושבים. אני חושב ששירותי הדת צריכים להיתפס כשירותים לכלל הציבור ולא לציבור הדתי בלבד. הטרמינולוגיה והתוכן של מחלקות הדת צריך להשתנות.  צריכה להיות מחלקה אשר עונה על הצרכים הדתיים של החברה אך לאו דווקא לציבור הדתי".

ראש השדולה ח"כ מתן כהנא (ימינה) סיכם את הדיון ואמר:

"ברור לכולנו שהפרוצדורה הקיימת היא הזויה לחלוטין. תפיסת העולם שלי היא שהשלטון המרכזי והממשלה תשחרר ותיתן יותר לערים ולמועצות המקומיות הם יודעים את העבודה בצורה טובה. בהיבט הפוליטי ייתכן שלא נוכל לקדם את העניין בכנסת הזאת ולכן צריך פתרון ביניים. אני רוצה שנעזור לשר לשירותי דת יעקב אביטן לתת לו רוח גבית לפתרון הבעיה הזאת".