ח"כ כהנא בריאיון ל'בחדרי חרדים': "הייתי שמח מאד להיות השר לשירותי דת בממשלה הבאה".

אתמול, שלישי 19.1.2021  התארח ח"כ מתן כהנא (ימינה) בתכנית 'שחור לבן' ב'ערוץ כנסת', והתראיין על ידי צמד המגישים משה גלסנר ועו"ד אבי בלום. במהלך הריאיון התייחס בין היתר ליחסי הציונות הדתית.

ש: למרות שהפוליטיקה והקורונה בימים האלה הם אחד, אז סמוטריץ' הוא מפלגת הציונות הדתית ומה אתם? גרסה חדשה לליכוד? גרסה משודרגת לתקווה חדשה? איזה מפלגה אתם?

"יש לי הרבה הערכה לסמוטריץ', אבל להגיד עליו שהוא הציונות הדתית זה כמעט לא רלוונטי. סמוטריץ' מייצג ציבור מאובחן וחושב בציונות הדתית – ציבור החרדל"ים, ואני אומר את זה באהבה, אבל זה הציבור שהוא מייצג. אנחנו הבית של הציונות הדתית, גם של האנשים התורניים, גם של המיינסטרים ושל מסורתיים – אנחנו בית של כל עם ישראל".

ש: אבל אתם לא מפלגה ציונית דתית, כי הרי יש גם את זאב אלקין אצל גדעון סער ואת יולי אדלשטיין מבחירי הליכוד שגם כן חובש כיפה סרוגה. אתם, כשהכרזתם על הימין החדש, במוצהר אמרתם שאתם רוצים להתנתק מהרבנים, ולכן סמוטריץ' אומר: אנחנו המפלגה הציונית דתית היחידה. ציונים דתיים יש בכל המפלגות, אבל כמפלגה – זה רק אנחנו.

"אני חושב שבקדנציה האחרונה, במיוחד שלי כחבר כנסת, הצלחתי להוכיח שגם במפלגה שהיא פתוחה לקהלים רחבים אפשר לקדם ברצינות את הערכים שחשובים לציונות הדתית. עשיתי את זה יחד עם סמוטריץ', ולכן מבאסת הפרידה שסמוטריץ' כפה עלינו, אבל בסוף אני הקמתי שדולה לשיפור שירותי הדת, הסתובבתי בישיבות ועודדתי את בחורי הישיבות של הציונות הדתית, ולהגיד שהם המפלגה של הציונות הדתית זה פשוט מצחיק".

ש: כשהייתם יחד הפסדתם בכל כך הרבה קרבות, ולא חסרות דוגמאות. למשל, נבחרו שני רבנים ראשיים חרדים כשאתם הייתם הקואליציה, אז מה תעשו כשאתם נפרדים עכשיו?

"אני הקמתי צוות בימינה שיעסוק בשינוי המצב, כך שפעם הבאה ב-2023 ייבחר רב ראשי ציוני למדינת ישראל. זה מגיע לציונות הדתית שמישהו שמאמין בערכיה, מגיע מבתי המדרש שלה ומאמין שמדינת ישראל היא אתחלתא דגאולה – יהיה רב ראשי בישראל. אני חושב שצריכים לעדכן את הגוף הבוחר של הרבנים הראשיים שכיום לא מייצג מספיק נכון את המצב במדינה. אני בימים הקרובים עומד לפרסם את התוכנית של ימינה לעניין שירותי הדת, אני הייתי שמח מאד להיות השר לשירותי דת בממשלה הבאה".

לקריאת הריאיון המלא יש ללחוץ כאן