ח"כ כהנא במכתב לח"כ סמוטריץ' בעקבות הקמת מפלגה חדשה בראשותו: "אני לא מייצג את הציונות הדתית?".

במהלך סוף השבוע, שבת 9.1.2021 פרסם ח"כ מתן כהנא (ימינה) מכתב פומבי בעמוד הפייסבוק שלו המופנה אל ח"כ בצלאל סמוטריץ' בקריאה לרוץ יחד במפלגה משותפת של הציונות הדתית.

כזכור, במהלך שבוע שעבר ח"כ בצלאל סמוטריץ' פרסם הצהרה בשידור חי והכריז על הקמת מפלגה חדשה בראשותו לתנועת הציונות הדתית.

ח"כ מתן כהנא (ימינה) כותב:

"מכתב גלוי לבצלאל סמוטריץ' בצלאל ידידי, אתה יודע היטב מה אני חושב עליך ועד כמה אני מעריך אותך. אם יש לך עדיין איזה שהוא ספק, תקשיב לאחד מעשרות הראיונות בהם נשאלתי לגביך. אני פוליטיקאי צעיר. עדיין אומר אמת בראיונות… תוכל לשמוע אותי חוזר פעם אחר פעם על כמה שאני מעריך אותך (נראה לי שאפילו פעם אחת התפלק 'מעריץ'…), עד כמה אנחנו מסכימים על כל-כך הרבה דברים, על היעילות שלך כפרלמנטר וכשר בממשלה, ועל עד כמה אנחנו עובדים בהרמוניה ביחד.
לא מתחרט על אף מילה.

קיוויתי שלעולם לא נגיע למאבק הכה מיותר הזה "מי יותר מייצג את הציונות הדתית".  ההרמוניה בה עבדנו מילאה אותי בשמחה. בני הציונות הדתית, על המנעד הרחב של גווניה, יודעים לעבוד יחד כדי לקדם מטרות משותפות. בני הציונות הדתית יודעים לתאם ביניהם עמדות ולחלק ביניהם משימות כדי "להתאים חימוש למטרה". בני הציונות הדתית יודעים להתווכח גם בחדרי חדרים וגם בכיכר העיר על נושאים שבהשקפה. על איך לרומם את קרנה של הרבנות הראשית, על מתווה הגיור הנכון, על גיוס נשים לצה"ל ועוד ועוד. ויכוחים לשם שמים. ויכוחים הנשענים על עולם ההלכה וגדולי תורה. ויכוחים שבהם שנינו ידענו שגם הצד השני רוצה לקדש שם שמים ולחזק את קרנה של תורתנו הקדושה, ובעצם אנחנו חלוקים על הדרך.

בצלאל ידידי, כואב לי.  זהו? אני לא מייצג את הציונות הדתית? אתה יודע כמה זמן הקדשתי לקידום נושאים החשובים לציונות הדתית. כמוך, פעלתי מתוך אמונה שהערכים שלנו והדברים בהם אנחנו מאמינים טובים ונכונים לכלל המדינה. אתה ראית איזה התקפות חטפתי מחברי לנשק כשביטאתי בקול רם וברור את העמדות בהם אנו מאמינים במגוון נושאים. שיתפתי אותך בדברים. ראית שזה לא היה לי קל. אתה יודע שהגשתי הצעות חוק שישפרו את הסיכויים למינוי רב ראשי ציוני.  אתה יודע שהקמתי שדולה לשיפור שרותי הדת כדי לטפל בבירוקרטיה הנוראית ובחילול ה' שנגרם במצב הקיים. אתה יודע שפעלתי רבות לקדם בחינות לרבני עיר לתלמידי המוסדות שלנו. אתה יודע שנפגשתי עם ראשי ערים כדי לקדם בחירת רבנים ציוניים.  אתה מכיר את סיורי העומק שעשיתי בישיבות ובמפעלות החינוך וההתנדבות של הציונות הדתית ובגרעינים התורניים כדי להבין את המצוקות ולהושיט יד. אתה יודע שהסתובבתי בישיבות שלנו ועודדתי את בחורי הישיבה להמשיך וללמוד תורה. אתה מכיר היטב את תפיסת עולמי בענייני משפט, התיישבות, כלכלה וחברה, נושאים שנראה לי שלגבי רובם אנו חולקים דעות דומות להפליא ומנסים לקדם ביחד ולחוד.

בצלאל ידידי, אני חושב שמאז שאני בכנסת הצלחתי להוכיח שגם במפלגה שפתחה את שורותיה לכל הימין הערכי והאידאולוגי, מפלגה השואפת להנהגה לאומית, אפשר להמשיך ולהיות נציג אותנטי לבית הגידול ממנו הגענו. אפשר להמשיך ולקדם את כל הנושאים היקרים לציבור הנפלא שלנו גם במפלגה שאינה על טהרת סקטור אחד בלבד. בימים האחרונים מתקיים דיון ער (שלא לומר ויכוח) מי מייצג בצורה אוטנטית יותר את הציונות הדתית. האם יש יותר "בצלאלים" או יותר "מתן כהנאים". בשביל מה אנחנו צריכים את הוויכוח הזה? אני פשוט יודע שהציונות הדתית זה מה שאתה מייצג והציונות הדתית זה מה שאני מייצג. אני יודע שממש במשפחות הגרעיניות של שנינו יש מזה ומזה. ואני בעיקר יודע ש"ביחד זה שלם".

בצלאל, באופן בו פעלנו יחד ב"ימינה", בזכות הגיוון, בזכות זה שאנחנו בעצם משלימים זה את זה, הצלחנו לייצג נאמנה את כלל הציונות הדתית. למרות הקשיים שחווינו כסיעה באופוזיציה הצלחנו להניף את הדגל שלנו ואני בטוח שכאשר נהיה כולנו ביחד, מאוחדים בקואליציה, נמשיך לעשות את זה בהצלחה וביעילות גדולים בהרבה. בצלאל, למען ערכיה ותורתה של הציונות הדתית. בוא נמשיך ביחד".

ח"כ בצלאל סמוטריץ' (האיחוד הלאומי) השיב וכתב:

"אנחנו ממש לא במאבק על מי יותר מייצג את הציונות הדתית. אתה מייצג את הציונות הדתית לא פחות ממני. אתה מפירותיה המשובחים ביותר. ממש לא על כך הדיון. אין חולק אגב, שפעילותך הנמרצת והחשובה בסוגיות שנמצאות בליבת העשיה של הציונות הדתית היא חשובה ומבורכת. אני גם לא מבין את הרצון לאכסן את ערכי הימין והציונות הדתית המשותפים לנו לתקופה לא ברורה. הערכים הללו, על הכרת הגוונים והניואנסים השונים בינינו ביחס אליהם, היו הבסיס לחיבור הטוב בינינו ואני לא מבין את הנסיגה מהם. נורא קשה לשמור על אחדות כשהיא לא סביב דרך וערכים משותפים. למה אי אפשר גם לעסוק בשיקום הכלכלה והפרנסה וגם להמשיך ולהניף בגאון את ערכי הימין והציונות הדתית ולחתור כמה שרק אפשר למימושם?

מתן, הזהות היהודית של המדינה לא יכולה לחכות. הבוקר קיבלנו תזכורת בפסק הדין של בג"ץ בעניין הכנסת חמץ לבית החולים בפסח. כמוני גם אתה מכיר את שלל הסוגיות בתחומי הדת והמדינה שעומדות על הפרק בבג"ץ ואת הכורח לתת להן מענה כדי לשמור על האופי היהודי של המדינה. ההשתוללות של השופטים לא יכולה לחכות ליום שאחרי הקורונה. בשנה הקרובה נצטרך למנות ארבעה שופטים חדשים וכדי לא להנציח את בית המשפט הפרוגרסיבי והמסוכן של היום נצטרך לשנות קודם לכן את שיטת המינוי שלהם. פתרון המצוקה של עשרות אלפי מתיישבי ההתיישבות הצעירה לא צריך להמתין. כך גם תקציבי החמ״ד והישיבות. נצטרך לדון עליהם במקביל למשבר. ועוד ועוד.

צריך לומר את האמת: גם אותי הפרנסה של עם ישראל מעניינת. מעניינת מאוד. אבל יש עוד דברים שמעניינים אותנו ואנחנו לא יכולים לטשטש את זה. בואו נסכים על ערכי ליבה משותפים שמהם אי אפשר לסגת. ממשלת ימין. ערכי ימין. זהות יהודית. בואו נמשיך בדיוק את מה שיש היום. את השותפות והאחדות הטובה והמכבדת. מה שלא מקולקל לא צריך לתקן. הכדור בידיים שלכם. אני ממתין כבר שלושה חודשים. יצאתי לדרך כי האחריות הגדולה שעל כתפיי להמשיך את המפלגה הדתית לאומית שקיימת מאז קום המדינה לא מאפשרת לי לחכות ליום האחרון שלפני סגירת הרשימות ולעמוד בפני שוקת שבורה אם נפתלי יחליט לרוץ לבד או בחיבור אחר. אבל ממש לא סגרתי את הדלת בפני חיבור. רק תגידו כן".