ח"כ יצחק וקנין: "הציבור הדתי הוא הציבור הכי מקופח במדינה"

בדיון שנערך בוועדת הפנים, בו עסקו חברי הועדה בסעיף בהסכמים הקואליציוניים שמבטל את החלטת הממשלה הקודמת שקבעה כי סבסוד למעונות יום יינתן רק למשפחה שבה שני בני הזוג עובדים. החלטה אשר השפיע רבות על האוכלוסייה החרדית בה רבות המשפחות בהן הגברים יוצאים ללימודים בישיבות בעוד הנשים יוצאות לעבודה ושולחות את ילדיהם למעונות היום המסובסדים.
ח"כ מיקי לוי שיזם את הדיון יחד עם ח"כ שרון גל, אמר: "זה מצב אבסורדי שזוג עובדים קיבלו סבסוד נמוך יותר ממי שאחד מהזוג עובד."
ח"כ משה גפני: "אף ממשלה לא עשתה כלום בשביל לשלב חרדים בעבודה כלום. רק לעצבן… אין תחום של הציבור החרדי שלא פגעתם בו."

בידיעה מובעים עקרי דברי חברי הכנסת. הפרוטוקול המלא יצורף כאשר יפורסם 

ועדת הכספים – 16.06.15

סדר היום: "ביטול קריטריון מיצוי כושר ההשתכרות כתנאי לסבסוד מעונות יום"הצעה לסדר היום: של ח"כ מיקי לוי, ח"כ שרון גל.

נוכחים: 

יו"ר הועדה ח"כ משה גפני – יהדות התורה

ח"כ מיקי לוי – יש עתיד.

ח"כ מיקי זוהר – הליכוד

ח"כ יצחק וקנין – ש"ס

ח"כ שרון גל – הבית היהודי

ח"כ אראל מרגלית – המחנה הציוני

ח"כ ישראל אייכלר – יהדות התורה

להלן עיקרי דברי חברי הכנסת:

ח"כ משה גפני: אני מאמין שהנושא הזה צריך לבוא לדיון בוועדת הכספים, יו"ר וועדת הכנסת שאל אותי האם אני אקבור את הדיון הזה. עניתי שלא, כי יש לי עניין בנושא וביקשתי ממנהל הועדה לשים את זה בראש סדר היום.

קודם כל אסביר למה זה בוועדת הכספים – בג"צ פרי, שהיה בעת הקדנציה הקודמת שלי כיו"ר הוועדה, קבע שמכירים בהוצאת מטפלת כהוצאה מוכרת לצורכי מס. מאגף התקציבים פנו אלי ואמרו לי שמדובר בעלות של 6 מיליארד שקל. כשמשרד האוצר אומר לי מספר אני לא מאמין מיד. אז הלכתי ובדקתי, ומשרד התמ"ת, היום הכלכלה, הקצה לזה 320 מיליון שקלים. וכך אפשר לאמהות לצאת לעבוד. הממשלה הקודמת החליטה שאם יש אימא עובדת ובעלה לומד או סתם בכלא או מסיבה כלשהי לא עובד היא לא תקבל סבסוד, אביע את דעתי אחר כך. והממשלה הנוכחית חליטה לבטל זאת. זהו דיון על השקעת המדינה מבחינה תקציבית ועל כן אנו כאן בוועדת הכספים.

ח"כ מיקי לוי: זה לא עניין טריוויאלי שלא קברת את זה. אני מברך על כך. בעקבות ההחלטה של הממשלה הקודמת לשנות את הקריטריונים לסבסוד מעונות יום לכך ששני בני הזוג יעבדו, זינק מספר הגברים העובדים הנשואים לנשים עובדות ב70%. ואני מברך על כך. סבסוד מעונות יום הוא אחד מהמהלכים שנעשו בכדי להכניס ציבורים שונים למעגל העבודה. מספר הילדים במעונות עלה ולא ירד. הדרישה להוריד את הקריטריון, אין ספק, שהיא תפגע בשילוב של גברים עובדים תפגע ובשילובם של החרדים בחברה. הרי זה היה מצב אבסורדי שזוג עובדים קיבלו סבסוד נמוך יותר ממי שאחד מהזוג עובד.

ח"כ יצחק וקנין: אתה צודק שגובה הסבסוד היה לפי גובה המשכורת אבל זה לא היה קשור לחרדים.

ח"כ מיקי לוי: בשנה אחת מ10 אלף אבות עובדים למעל 17 אלף אבות עובדים.

ח"כ משה גפני: נו, אז לא צריך את השוויון בנטל שלכם. כולם עזבו כבר את הישיבות. ושיהיה ברור ששתיקתי אינה מעידה על הודעה.

ח"כ שרון גל: בוא נתחיל דברים הברורים – ההחלטה לא תשתנה. מדור בהסכם קואליציוני. אני מעיד על עצמי – אני מאוד מאמין בעולם התורה ומאמין שצריך לשמור עליו. מה שכן אני מבקש אותך (לח"כ גפני), כי אני באמת מאמין שכששני ההורים עובדים יוצאים מהעוני. אין דבר כואב יותר מלחשוב שילד הולך לישון בלילה רעב. בוא ננסה למצוא פתרון.אנחנו לא רוצים לפגוע בלומדי תורה ולא באימהות.

ח"כ יצחק וקנין: אני אשים דברים על שולחן – אתם מדברים הרבה על שהציבור החרדי ייצא לעבודה- הציבור הזה רוצה לעוד – אבל הוא הציבור הכי מקופח במדינה. יש לי ילדה שעובדת – הנדסאית הייטק בחברת מטריקס. הבת שלי מרוויחה 5300 ולידה פחות ממנה בתואר ובסיווג, מקלים 5800. אני לא גר בשכונה חרדית אני גר ביישוב מעורב לכן אני מאמין שאם ייעשו מחקר מקיף ייגלו כמה החברה החרדית מקופחת. תבדקו כמה מקבל מרצה באוניברסיטה וכמה רב בישיבה. תבדקו.

ח"כ אראל מרגלית: הייתי רוצה לראות איך אתם בממשלה מביאים את דעתכם לנושא אזורי העימות שנלקח מהם סבסוד. קריית שמונה בתור דוגמה – הייתה אזור עימות וככזה קיבלה סבסוד – ואימא שם הייתה מקבלת בין 600 ל-1000 שקל. בגלל שחיזבאללה לא ירו שם מספיק טילים לפי משרד הכלכלה הם ביטלו את הסבסוד. מעון אחד נסגר ובמעון השני חצי מהילדים יצאו משם. בזה שלקחנו את זה הבאנו את האמהות המדהימות האלו לא לעבוד יותר. זו ההשקעה הכי חשובה שאנחנו יכולים לעשות. אני זועק לחברי הקואליציה והאופוזיציה שיחזירו את הסבסוד למעונות יום לקווי העימות.הייתה בעבר ההארכה לסבסוד  אבל פשוט לא האריכו את זה שוב. עכשיו כלפי האוכלוסייה החרדית – זו אוכלוסייה שרוצה לצאת לעבוד . על כל משרה שנפתחת לחברה החרדית יש עשרה קופצים.

ח"כ משה גפני: יותר!

ח"כ אראל מרגלית: אני אומר לכם אל תיקחו להם את הסבסוד. אני אומר לכם שכל סבסוד צריך להמשיך. קו עימות להחזיר. סדרי עדיפויות חדשים? נעשה אבל אל תקיחו את זה.

ח"כ מיקי זוהר: למיעוטי יכולות צריך לסבסד. למי שמרוויח טוב צריך להוריד. אלה הם הקריטריונים הקיימים. אני חושב שהקונסטלציה הנוכחית הוגנת.

ח"כ משה גפני: הייתי אתמול עם דרעי במלון רמדה בכנס נשים חרדיות עובדות שהיה מפוצץ. מלא נשים חרדיות יזמות. ושנה שעברה כנס דומה בירושלים ביוזמת ח"כ מרגלית. אני כבר לא בטוח שאנחנו מדברים על אותם אנשים ועל אותה מדינה. כמו שאראל אמר – החרדים עומדים בתור לעבודה. אתם פשוט לא יודעים על מה מדובר. אף ממשלה לא עשתה כלום בשביל לשלב חרדים בעבודה כלום. רק לעצבן. אני הולך להביא את הדבר הכי פשוט. חוק העדפה מתקנת לחרדים. הפירוש הוא שחרדי שווה בכל למי שעומד מולו. כמו שנתנו לשאר האוכלוסיות המיעוטים. אתה הולך למשרד ממשלתי ואתה לא רואה חרדים. למה? לא יודעים לקרוא ולכתוב? אנחנו חיים במדינה שיש הפלייה לחרדים מבחינה תקציבים. מה שנעשה בעניין המעונות הוא מעצבן. אם מדברים על למצוא פתרונות אנחנו בעד. הרי לא הייתם מעזים להגיד את זה על ערביה שלקחת לה את הסבסוד כי בעלה לא עובד? אב אחד לא עזב את הישיבות בגלל הלקיחה של הסבסוד. אני מציע להוריד את הנושא מסדר היום. כמה שזה יעמוד בסדר היום זה יעצבן. אם היה מצב שהחרדים היו אומרים לא רוצים לעבוד אנחנו פרזיטים אז בסדר כפייה. המצב הפוך. יש כאן מדינה שלא דואגת לאזרחיה. נו באמת אתם עושים צחוק? אתם תתנו מכה ותגידו לצאת לעבוד והחרדים יצאו לעבוד? אין תחום של הציבור החרדי שלא פגעתם בו.

ח"כ מיקי זוהר: שנאה חרדית.

ח"כ משה גפני: אני אגש לשר הכלכלה ואציע להקים ועדת משנה כדי ליצור מהלך אמיתי לשילוב החרדים בעבודה.

ח"כ ישראל אייכלר: אני לא רוצה להאשים את הח"כים שמעלים את זה כי הם למעשה חוזרים על מה שקירשנבאום העלתה. שרק מי שבעלה לומד תורה ייפגעו בבעלה. לא מי שבכלא או נכה רק מי שלומד תורה. אם משהו יגיד שאישה לא תקבל סבסוד כי היא לא מתלבשת צנוע הוא יקבל בראש – ובצדק. עצם הדיון הוא פסול מבחינה דמוקרטית.