ח"כ יפעת שאשא ביטון: "יש דברים שהיו נראים לי מובנים מאליהם ופתאום נחשפתי למורכבות" מפגש שדולת יחסי ישראל ארה"ב

השדולה ליחסי ישראל ארה"ב, בראשות חברי הכנסת הדוקטורים אברהם נגוסה (ליכוד) ונחמן שי (המחנה הציוני) התכנסה על מנת לדון בשאלה מה יהיו יחסי המימשל החדש על הקהילה היהודית, שרובה ככולה הצביעה בעד המועמדת הדמוקרטית. בדיון שנערך נכחו חברי וחברות כנסת רבים ודוברים שונים וביניהם שירה רודרמן, מנכ"לית קרן משפחת רודרמן, ג'ונתן גרינבלאט, מנכ״ל הליגה נגד השמצה, ג'יין אייזנר, עורכת העיתון ה״פורווארד״ ונציגים מבית הנבחרים של מדינת מיזורי.

נחמן שי: (המחנה הציוני)
היום כינסתי את השדולה ליחסי ישראל- ארה"ב. כמעט 4 שבועות לאחר הבחירות בארה״ב והשאלות הולכות ומצטברות. אחת מהן היא מה יהיו יחסי המימשל החדש על הקהילה היהודית, שרובה ככולה הצביעה בעד המועמדת הדמוקרטית. 
הדוברים השונים התריעו בפנינו על האנטישמיות הגואה בעקבות הבחירות בארה״ב ועליה בפשעי השנאה המכוונים כנגד יהודים, מיעוטים ומהגרים.
יש חוסר וודאות גדול ועמימות לגבי תכניותיו של טראמפ והדבר מקרין גם על הקהילה היהודית. שחרור הכוחות הפנימיים ועליית האנטישמיות בחברה האמריקאית הם אתגר גדול. בינינו לבין ארה"ב קיימת ידידות קרובה, אבל אם ההתפתחויות הללו יאיימו על הקהילה היהודית תהיה זו אחריות שלנו, של מדינת ישראל, לעמוד לצידה של יהדות ארה״ב, כפי שעשינו בעבר ביחס לקהילות יהודיות אחרות.
הכינוס המשותף הזה הוא הזדמנות לעבוד יחדיו, שתי הדמוקרטיות, הישראלית והאמריקאית, כנגד השנאה ובעד שימור הערכים המשותפים שלנו.

מיקי לוי: (יש עתיד)
קבוצה של חברי כנסת חזרנו מביקור בארה"ב ביוזמת הסוכנות, וחזרנו מודאגים. לא פשוט איך לחזק את הקשר בין הקהילות היהודיות בישראל ובתפוצות.
בשעת משבר מי שיעמוד לצידנו זה הקהילות היהודיות בארה"ב. לא צריך להמתין לשעת משבר, חלילה, אלא לעבוד על היחסים. אנחנו אותו עם.
 
יוסי יונה (המחנה הציוני)
עלינו לקיים דיון מעמיק ולפעמים גם נוקב, בשאלות של יחסי הגומלין בינינו. ישנה תמיכה ללא סייג, מתמשכת ואוהדת, בנו. במדינה ובאזרחיה. אין לנו אלא להביא תודה על התמיכה החד משמעית והאינסופית.
יש להתמודד באומץ מול הבעיות. יש לעסוק בשאלה מדוע חלק גדול מהציבור היהודי האמריקאי הולך ומתנכר לנו. חלקן סיבות פנימיות. אבל חלק מהבעיות קשורות אלינו. אנחנו, ממשלת ישראל, אחראית לניכור של יהדות התפוצות כלפנו.
אנחנו לא עושים מספיק בסוגיות של דת ומדינה, ובכך מעודדים את הריחוק.
הבעיה הנוספת היא שבגלל מדיניות החוץ של ישראל, יש נכונות לקיים קשרים עם ארגונים שמצד אחד תומכים בישראל (לעיתים תמיכה אוונגליסטית משיחית דתית), ומצד שני אלו ארגונים שיכולים לפגוע (עד כדי אנטישמיות) ביהדות ארה"ב.
וזו חוסר אחריות שמפקיר את יהדות ארה"ב.
 
קסניה סבטלובה: (המחנה הציוני)
אנחנו עוברים ימים לא פשוטים כאשר מתחלף הממשל ויש שינויים אויר. אבל הקשר שלנו עם ארצות הברית עומד וקיים, זו ברית אסטרטגית של ערכים.
אבל אי אשפר להתעלם מקולות צורמים שאומרים דברים קשים, שאפשר להעליב את יהדות ארה"ב, שייעלבו.
רבין אמר שאין לנו הרבה אוצרות טבע, הברכה שלנו היא ההון האנושי, הפוטנציאל האנושי. אנחנו חייבים שכל יהודי שבא לכאן, ידע שזה מקומו. אני קוראים לחברי הכנסת לומר את דברם כשיש הצעות חוק כמו זו של ש"ס בכותל. כאשר שמים רגל למתגיירים. לי זה כואב יותר מכל. אני יודעת איך מרגיש אדם שאומרים לו "אתה נטע זר", אסור לנו לתת לאף יהודי להרגיש את ההרגשה הזאת.
 
איילת נחמיאס ורבין– (המחנה הציוני)
הקול הפונדמנטליסטי חזק מדי ומאיים על הערכים המשותפים לישראל ולארה"ב. ערכי שויון וחופש דיבור עורערו במהלך הקמפיין בארה"ב. אני מתנצלת על כך שאנחנו לא תמיד מקלים על היחסים בין יהדות התפוצות לבין ישראל.
 
יפעת שאשא ביטון (כולנו)
במשלחת של קרן רודרמן נפגשתי לראשונה עם קהילת היהודים והזרמים המגוונים בארה"ב, יש דברים שהיו נראים לי מובנים מאליהם ופתאום נחשפתי למורכבות ולכך שיש מי שעמלים על טובתה של ישראל. אני קוראת גם לקהילות בארה"ב ללמוד מה קורה בישראל לא רק דרך המדיה הבינלאומית.
 
 

שינוי גודל גופנים