ח"כ יעקב מרגי בראיון לאתה החדשות 'בחדרי חרדים' על חוק הגיוס: "אם לא הייתה פה החלטה של גדולי ישראל, שאני לא רוצה לצאת חוצץ נגדה, הייתי קורא לחוקק את החוק כפי שליברמן הגיש אותו".

ביום חמישי, 09.08.2018 התראיין ח"כ יעקב מרגי (ש"ס) לאתר החדשות 'בחדרי חרדים' אודות חוק הגיוס החדש.

כזכור, חוק הגיוס עבר במליאה לפני פגרת הקיץ קריאה ראשונה ובעקבות בקשת המדינה לדחות את ביטול חוק הגיוס הנוכחי, בגץ הציב למדינה שלושה חודשים לנסח חוק גיוס חדש, במטרה שעד אז תסכים הקואליציה על נוסח חוק שיעבור בקריאות שנייה ושלישית.  

ש: בוא נדבר על חוק הגיוס. אנחנו הולכים לבחירות?

אני מקווה שלא, כי זו תהיה האיוולת של הציבור החרדי ללכת לבחירות על חוק הגיוס הזה. חוק גיוס שמקלב, גפני וש"ס אומרים שזה חוק טוב. להערכתי, אפילו אם נשאל, אם לא היו מפחדים, גם חלק מחברי הכנסת החסידים ב'אגודת ישראל' – גם היו אומרים שזה חוק טוב. אם לא הייתה פה החלטה של גדולי ישראל – שאני לא רוצה לצאת חוצץ נגדה – הייתי קורא לראש הממשלה לחוקק את החוק כפי שאיווט (אביגדור) ליברמן הגיש אותו. אנחנו צריכים לחשוב רגע. האלטרנטיבה היא – פסילת החוק בעוד חודשיים. וצריך לחשוב מה עדיף, פסילת החוק עכשיו, בעוד חודשיים או בעוד 6 שנים?!".

ש: יש הסכם קואליציוני, על פיו, אפשר להעביר חוק גיוס כמו שיואב בן צור הגיש בסוף מושב החורף?

"אין הסכמה על זה".

ש: גם על החוק הזה אין הסכמה. מצד אחד יש את 'אגודת ישראל' שאומרת שלא יהיו יעדים ושיכניסו בחוק את ערך לימוד תורה, ומצד שני, ליברמן אומר שהוא לא מוכן להזיז פסיק או אות בחוק. איפה אתה רואה הסכמה?

"יש חוק גיוס שנפסל ע"י בג"ץ. התוצאה של זה היא שכל שינוי שלא יהיה לפי הדרישה של בג"ץ – יפסל, אז מה אנחנו חיים בנדמה לי? הלוואי והיינו מקבלים כפי שאנחנו רוצים, בלי מכסות ובלי סנקציות, אבל זה לא יעבור. יש לנו פה חוק ומתווה סביר שהגיע ממשרד הביטחון. החוק כפי שהוא מוצא היום – הוא יותר טוב מהמצב הנוכחי".

ש: אתה חושב שיש סיכוי שיגיעו להבנות, וב'נר ראשון של חנוכה' אנחנו נהיה אחרי חוק גיוס והבחירות יתקיימו רק בנובמבר?

"אם אני מבין נכון, באחת הגרסאות ששמעתי, הרבנים ביקשו מהנציגים שלהם, מהשר ליצמן ושאר חברי הכנסת החסידיים – לנסות לשנות. הוא (ליצמן) ביקש הארכה, כי אין לו זמן להתעסק בזה. אני מאמין שעכשיו יש לו זמן להתעסק בזה ולחזור בפני מועצת גדולי התורה ולהבהיר להם שלא יהיה מצב שיהיה חוק יותר טוב. יש לנו אפשרות לחוקק את החוק הזה ובג"ץ ישאיר אותו והוא לא שונה מהמצב הנוכחי".

 

לצפייה בראיון המלא יש ללחוץ כאן