ח"כ יעקב ליצמן: "לא נשב בממשלה שתיתן חופש הצבעה בנוגע לנישואים אזרחיים"

את הדברים אמר ליצמן בצ'אט אינטרנטי שערך עם גולשי אתר "הארץ, בתאריך 12/3/15.

עוד הוסיף ליצמן בנוגע לשאלה מדוע אינו תומך בחקיקה שתיתן  זכויות לקהילת הלהט"ב כי "לפני שמדברים על שינוי חוק, שישמרו על החוק הקיים. יש חוק במדינה שצריך לשמור שבת. האם יאיר לפיד עשה את זה? הוא שומר שבת? האם הוא לא הוציא הודעות בשבת בתור שר האוצר? ולכן, שלא ידרשו ממני להכיר בדברים שאני לא אוהב ושממנו לא דרשו. בכל אופן, ברור שאני נגד."

להלן עיקרי דבריו של ח"כ יעקב ליצמן, מתוך אתר "הארץ":

"האם תשבו בממשלה שתיתן חופש הצבעה בנוגע לנישואים אזרחיים?

לא.  

מה מונע ממך להכריז שאף שאתה מחויב להלכה – אשר אינה מקבלת הומוסקסואליות – אתה מבין שיש ציבור גדול שהוא כזה (בקרב כלל האוכלוסייה, כולל בציבור החרדי), ואתה מתנגד להסתה ולהתנכלות נגדו ותומך בשוויון אזרחי מודרני?

לפני שמדברים על שינוי חוק, שישמרו על החוק הקיים. יש חוק במדינה שצריך לשמור שבת. האם יאיר לפיד עשה את זה? הוא שומר שבת? האם הוא לא הוציא הודעות בשבת בתור שר האוצר? ולכן, שלא ידרשו ממני להכיר בדברים שאני לא אוהב ושממנו לא דרשו. בכל אופן, ברור שאני נגד.

מה דעתך על הדרת והשתקת נשים בגלל הדת? מדוע אני כאשה מושתקת בגללכם? ולמה אין לכם אשה ברשימה?

על פי ההלכה אסור בחירת נשים. כל הדורות הלכנו עם זה ואנחנו לא משנים את ההלכה. אני אפתיע אותך שהציבור שלנו בכלל לא רוצה נשים בכנסת. מאיפה אני יודע? יש לי בכיס סקר שפורסם ב"הארץ": שיעור הלא מרוצים מהמפלגה שהצביעו לה בבחירות האחרונות. יש שם את יהדות התורה – רק 5%. זה אומר ש-95% מרוצים מאתנו, כולל נשים. אנחנו הכי טובים. רק 5% חוסר שביעות רצון.

מה עמדתך בנושא תחבורה ציבורית בשבתות וחגים? איזה פתרון אתה מציע לאדם שאינו דתי, או אינו יהודי, וידו אינה משגת לרכב פרטי או למונית? האם תסכים להסדר שלפיו חלק מחברות התחבורה הציבורית, למשל אלה הפועלות במגזר הערבי ואינן פועלות בריכוזי חרדים, יורשו לפעול בשבת?

אני אחזיר אותך לכיוון אחר לגמרי. שאלו אותי קודם על שר"פ. למה לא שואלים איך יכול להיות שלעשירים נותנים לנסוע בשבעה שקלים בנתיב מהיר? אף אחד לא שואל את זה. כולם משלמים כמו ילדים טובים, אף אחד לא צועק. למה זה מותר? יש סטטוס-קוו. הסטטוס-קוו נקבע עם הקמת המדינה, ואם אנחנו רוצים לחיות ביחד אנחנו לא נוגעים בשום דבר. יש בחיפה תחבורה בשבת – לא נגענו בזה, כי זה הסטטוס-קוו. כפי שאנחנו לא נוגעים בדברים אחרים, אנחנו דורשים מהכיוון ההפוך שלא יתערבו. "

לראיון המלא של ח"כ ליצמן, באתר "הארץ", לחצ/י כאן