ח"כ יעקב אשר על הצעת חוק יסוד 'לימוד תורה':"אנחנו עושים דברים בערך שלנו, לא מצד השתמטות אלא זה הערך שבו אנחנו מאמינים באמת"

בראיון שנתן היום ח"כ יעקב אשר (יהדות התורה) לאתר 'כיכר השבת', התייחס חבר הכנסת למגוון נושאים בוערים מתחום הדת והמדינה, אשר ביניהם שאלת גיוס הבנות הדתיות לצה"ל, חוק המרכולים והשבת בפרהסיה, הפגנות הפלג הירושלמי נגד גיוס בני ישיבות ועוד. 

נושא השבת: 

מי לדעתך אחראי לחילולי השבת, ישראל כץ או חיים כץ?
"תראה, זו לא שאלה של אחראי, יש שני פקטורים בעניין הזה, אחד זה מזמין העבודה והשני זה מאשר העבודה. אם מזמין העבודה שהוא שר התחבורה יורה לאנשי הצוות שלו – ואני יודע שהוא גם הורה – לקחת את השיקול הזה ולתכנן מראש את התוכניות שלא יצטרכו להיכנס לתחום השבת, ואם שר הרווחה יבדוק את התוכניות הללו וידע מבעוד מועד שאמרו לאנשים את ההנחיות הללו ולא ביצעו, כעת זה התפקיד להוציא את הדברים בפועל".
אנחנו יודעים ששני האנשים הללו לא מחפשים לעשות חילולי שבת בפרהסיה, לא השר כץ הזה ולא השר כץ הזה, אף פעם הם לא היו נקראים אצלנו אנטי דתיים ובוודאי לא אנטי שבת.

נכון שחילולי השבת לא הפסיקו לגמרי, אנחנו בתקופה הזו נמצאים בשיחות מול המשרדים השונים. לגמרי זה לא יפסיק. יש צמצום, אין לי בכך ספק. הרי מה שהזעיק אותנו זה היה הגל הענק הזה בעבודות משודרות ברחפן וכו', היום אנחנו תובעים את הדבר הזה ונמצאים בקשר מול המשרדים השונים.

העיר אשדוד עולה לכותרות בחודש האחרון סביב מאבק השבת, נראה שב'דגל' שותקים…
"זו לא שאלה של דגל התורה שותקת, יש את המערכת העירונית, יצא פה צירוף מקרים שזה יצא ביחד עם חוק המרכולים. מה שקרה באשדוד לא קשור לחוק, הוא לא נגע בחוק העזר, זה הגיע ביחד, לא הזמן הכי מוצלח בעולם. יכול להיות שמי שהיה צריך לקחת את החשבון, יכל לעשות זאת קודם או להתחיל אחר כך. שיאכפו את החוק, שיאכפו את זה גם על ידי שאינם יהודים, כי אז יצא שכרו בהפסדו"

מה אתה חושב על השר אביגדור ליברמן שהגיע בעיצומה של השבת לאשדוד וביקר בחנות חזיר?
"זה כאב מאוד, זה כאב מאוד כי בכל זאת מדובר בשר בכיר בממשלה, שר ביטחון. אני יכול רק לדון לכף זכות, לא יודע אם קוראים לזה זכות, הלחץ ומהלחמה שיש על הקולות, על ההסתות, אתה רואה פתאום את לפיד מתעורר לחיים ושם בצד את הטלית והפסיק את ההפרשות החלה, לדעתי זו הייתה שגיאה והתרסה, בטוח שגם הוא מבין את זה".
חוק יסוד לימוד תורה ודחיית גיוס לבני ישיבות

"יש שתי אפשרויות, יש אפשרות להביא משהו שלא נכון ולא טוב, ואז תבוא אתה ותשאל אותי בלהיטות 'זה מה שהבאתם'?, ובעקבות ההתנהלות של בג"צ, שנכנס ללוחות זמנים קצרים יחסית, אנחנו צריכים להכין חוק שבנוי טוב שבעצם בא ומשקף את האג'נדה שלנו.

החוק יקבע שלימוד תורה שווה ערך לגיוס לצבא?
"לא, זה לא כתוב בשום מקום 'שווה ערך'. אנחנו אומרים דבר אחד, אנחנו עושים דברים בערך שלנו, לא מצד השתמטות אלא זה הערך שבו אנחנו מאמינים באמת. יש לפעמים, בעולמות אחרים, סוג של אנשים שצועקים ומאיימים, ויש את האנשים השקטים שבאם ועובדים בשקט, השקט הזה יותר חזק ומאיים מכל איום אחר, למה צריך לאיים? אנחנו עושים מה שטוב, מכאן ולבוא ולהצהיר ולאתגר אנשים, בשביל מה? אני לא אוהב דיבורים, אני אוהב מעשים".

גיוס נשים

"יש בעיות שהצבא עם הזמן התחיל קצת יותר לבדוק, היום יש כלי בדיקה קלים יותר בחיפוש במחשב, מה שהבנות כותבות על עצמן.
לכל נותני העצות, שחלקם הגדול חושב שאנחנו לא צריכים להיות בבניין הזה, שיתנו לנו לעבוד, אנחנו יודעים מה לעשות. אין שום גזירה, אף אחד לא מכיר מקרים כאלה, בוודאי לא בנות שלומדות בסמינר, אף אחד מהן לא צריכה לבוא ולהתייצב".

לקריאת הראיון המלא באתר 'כיכר השבת', לחצו כאן.

שינוי גודל גופנים