ח"כ יעל כהן פארן על 9 יהודי ונצואלה שמבקשים לעלות:"אנחנו נמצא היום דרך איך להציל אותם ולהביא אותם לארץ"

היום, 31.1.17 דנה ועדת העליה והקליטה, בהשתתופתם של חברי כנסת ממספר סיעות בעניינם של 9 יהודים מוונצואלה שמשרד הפנים אינו מתיר את עלייתם ארצה.
הרקע לפרשה מפורט כאן: http://www.mishmar.org.il/page.php?p=18512

ח"כ יעל כהן פארן (המחנה הציוני):
אני מודה ליו"ר הוועדה על הדיון.מדובר בתשעה יהודים שגוירו ואמורים לקבל אישור לעלות לישראל, הם נמצאים בסכנת חיים. הם עברו תהליך גיור לאורך שנים ומצבם הולך ונהיה רע ומסוכן. על פי חוק השבות לא משנה איזה גיור הם עברו, באשר הם יהודים הם זכאים לעלות לארץ. בפועל אנחנו רואים מדיניות שונה כלפי מי שעברו גיור שאינו אורתודוקסי. כרגע מדובר בגיור קונסרבטיבי, זרם שמייצג מיליוני יוהודים ברחבי העולם. משרד הפנים מוצא תירוצים, והטענה שהם לא היו בקהילה יהודית מוכרת היא פשוט תירוץ.הכי חשוב- איך אנחנו מביאים ומגיעים לפתרון כלפי אותם תשעה יהודים שנמצאים יום יום בסכנת חיים. התבחין של השתייכות לקהילה הוא לא סביר בכל אמריקה הלטינית וכרגע זה מצב קפקאי. התבחינים שלכם לא אפשריים. זה מרגש ויש לי דמעות בעיניים, זה אחים שלנו שעברו דיון שכולם מכירים בו, ואנחנו בשרירות לב מחליטים שהם לא עברו סף שהוא קפקאי. אני מברכת על כך שהם יגיעו לארץ. אבל יש פה משהו עמוק יותר, משהו מאד בעייתי. באטימות של הפקידים שנובעת מנהלים שלפעמים צריך קצת להסתכל מבחוץ ולהגיד שזה לא רלוונטי פה.
זה כן קשור לתנועה הקונסרבטיבית זה כן עובר אחרת כשזה קשור לגיור של אחרים.
נדרש רב לנסוע ולגייר אותם בשנית זה פתרון הזוי שכך זה צריך להתנהל, במקום שנחבק את כל מי שמצטרף לעם שלנו. אני קוראת לכם לתקן את התבחינים ומברכת על ההסכמה. 
 
ח"כ קסניה סבטלובה (המחנה הציוני):
לא מתאפשר ליהודים לעלות ארצה, לא בגלל השלטון הבריטי ולא בגלל השלטון העותומני- אלא בגלל השלטון הישראלי.
הסיבות תמוהות מצד אחד, אך מצד שני ברורות כאור השמש. זו החלטה פוליטית לחלוטין.
הם מקבלים סירוב למרות שקבוצות אחרות (למשל בני מנשה) עולים ארצה ועושים גיור אורתודוקסי בישראל.
נמצא את הפתרון לאחים שלנו. אני דורשת לפרסם את תבחיני הגיור באתר משרד הפנים.
 
ח"כ אברהם נגוסה (הליכוד) יו"ר הוועדה:
אני רוצה לברך את ח"כ שטרן וח"כ כהן פארן שיזמו את הדיון המהיר. אני רוצה לברך את כל הצדדים, הגענו להסכמה. הסכמנו במטרה להציל את החיים של האנשים האלה ולהביא אותם לפה כמה שיותר מהר. הם התגיירו והם יהודים, הם שייכים לנו, ואנחנו חייבים להציל אותם. תעשו מה שצריך לעשות. הסוכנות תטיס אותם, משרד הקליטה אחראי לקלוט אותם. הקרן לידידות תתן מענק מיוחד לאחר הגעתם לישראל. אנחנו נעקוב אחרי זה ונהיה איתכם ביחד
הוועדה קוראת למשרד הפנים, רשות האוכלוסין, התנועה המסורתית, הסוכנות היהודית, ומשרד הקליטה במטרה להציל את חיי המשפחות:תגייר אותם התנועה הקונסרבטיבית שוב.להביא אותם ארצה לאלתר.

  • לאפשר להם להשלים בארץ את התבחינים הנדרשים לשהות בקהילה. תנתן אשרה מסוג א5 לתקופה של 9 חודשים.
  • קורא למשרד העליה והקליטה לפעול לפנים משורת הדין לאפשר להם סל קליטה
  • הועדה מעריכה את נכונתה של הקרן לידידות להעניק להם מענק מיוחד עם בואם ארצה.

נציגות משרד הפנים:
כללי הגיור נקבעו עם כל הזרמים, וכך אנחנו נוהגים עם כולם. התבחינים אושרו על ידי שלושת הזרמים. כל גיור נבחן על פי אותם תבחינים.
אנחנו לא מצאנו לנכון לאשר את הגיור (מתקנת את דבריה- אני לא מאשרת גיור, אני מאשרת מעמד מכח הגיור) אני לא מאשרת את מעמדם מכח הגיור הזה. הם לא השתייכו לקהילה מוכרת, לא במשך הגיור ולא למעלה משנה לאחריו.
מיוני 2015 אנחנו מכירים שהם משתתפים בקהילה בוולנסיה. אנחנו לא רוצים שיהיה גיור אינטרנטי. ולכן בנסיבות האלה הגיור הוא בהחלט בעייתי. הם יכולים לעשות מחדש את הגיור. אנחנו מציעים שהתנועה תגייר אותם שוב באמלט, ואז נביא אותם הנה במעמד א5.
 
יהודה שרף, מנהל היחידה לעלייה קליטה ותפקידים מיוחדים בסוכנות היהודית:
הסוכנות היהודית מכירה בגיור הקונסרבטיבי. אין ויכוח.
הקהילה בוולנסיה שהם השתייכו אליה אחרי תקופת הגיור היא קהילה יהודית מוכרת. הרב שגייר הוא רב מוכר.
אם הם יעלו לארץ נקבל אותם בשמחה רבה למרכזי הקליטה.
צר לי על הטון ועל חלק מהאמירות. האנשים האלה עברו גיור ובמהלך התהליך הם לא השתייכו לקהילה מוכרת.
כאשר נראה לנו שיש משהו בעייתי ולא לפי התבחינים, אנחנו מצווים להעביר את הדברים האלה למשרד הפנים.
לכן אמרנו שהכל מוכר, ושיש בעיה עם התבחינים. לא יכולנו להמליץ.
אנחנו מודעים לבעייתיות בוונצואלה. אני יודע שהדרך ממקום מגוריהם למקום אחר היא נתונה לסכנות.
אני יודע שהם בסכנת חיים.
מבחינתנו אין הבדל בין אורתודוקס, לבין קונסרבטיבי לבין רפורמי.
כסוכנות היהודית אני ממליץ לחשוב ביחד בדרך יצירתית איך נוכל להביא אותם לארץ.

תגובת עו"ד יזהר הס, מנכ"ל התנועה המסורתית:
נאלצנו להשלים לפשרה מבישה, ואנחנו עושים זאת רק משום שמדובר בפיקוח נפש. אנחנו נשלח מיד בית דין מיוחד לוונצואלה, היהודים יאלצו לעבור גיור בשנית (!), ואז הם יוכלו להגיע ארצה "במעמד של א5 לתבחינים" (הו, הביורוקרטיה המעתירה של משרד הפנים…), כלומר ללא מעמד עולה וזכויות סוציאליות, ורק אחרי חצי שנה כאן משרד הפנים יעניק להם מעמד עולה. זה לא יאומן. אשכרה ישראבלוף.
ולמרות זאת: תודה מקרב לב ליו"ר ח"כ אברהם נגוסה ולח"כ יעל כהן-פtrן – גם הם לא הצליחו לכופף את משרד הפנים – אבל ואוו, איזה פייט הם נתנו.