ח"כ יעל כהן- פארן: "היעדר חופש בחירה בנישואין זו פגיעה אנושה בזכויות הפרט"

את הדברים אמרה ח"כ כהן פארן בדיון השדולה להתחדשות יהודית שעסק ב'אלטרנטיבות לנישואין בישראל'. בדיון שיזמו ח"כ אלעזר שטרן וח"כ עליזה לביא נכחו ח"כ יעל גרמן, ח"כ קסניה סבטלובה, ח"כ חיים ילין, ח"כ כהן פארן וח"כ יעקב פרי.
ח"כ אלעזר שטרן הוסיף במהלך דבריו כי "אנחנו חושבים שביהדות יש שלושה זרמים, ויש להם זכות קיום, ושהם חשובים למדינת ישראל." 

להלן עיקרי דבריהם של חברי וחברות הכנסת:

ח"כ אלעזר שטרן:
"אני התחתנתי ברבנות, ואני מקווה שגם נכדי יתחתנו באמצעות רב אורתודוקסי. אבל שיהיה ברור – כולנו משלמים מחיר גדול על המונופול האורתודוקסי…. יושבים פה סביב השולחן אנשים מכל הזרמים, ואני גאה על כך. אנחנו חושבים שביהדות יש שלושה זרמים, ויש להם זכות קיום, ושהם חשובים למדינת ישראל."

ח"כ עליזה לביא:
"מאז שקמה מדינת ישראל, הבירוקרטיה הדתית הולכת ומקשה…. בכנסת הקודמת ניסינו לקדם את ברית הזוגיות היא ההצעה הנכונה, המדוייקת, ישבנו עם כולם, קיווינו להתחיל התהליך וההצעה הזו נפלה. אנחנו נעלה אותה מחדש בקרוב. הקול הזה חשוב. יש פתרונות וצריך לאמץ אותם ולשמור אותם גם לימים שהממשלה והקואליציה תאפשר שינוי. הבירוקטיה הדתית משדרת שאין פיתרון. אבל היום יש פתרונות אחרים, גם אורתודוקסיים וגם בזרמים האחרים, וצריך לאפשר להם להתקיים."

ח"כ יעל כהן-פראן:
"מדינת ישראל היא הדמוקרטיה היחידה בעולם שבה יהודים לא יכולים לבחור את הדרך בה יתחתנו. זו המדינה המערבית היחידה שבה יהודים לא נהנים מחופש דת. זה פשוט אבסורד. אני שותפה למאבק לסיום האבסורד הזה, להביא לשינוי. לצערי, אני חושבת שבזירה הפוליטית כרגע יהיה קשה מאוד לשנות, מרבית חברי הכנסת אולי יתמכו, אבל אך בקונסטלציה הפוליטית הקיימת נראה כי החומות בצורות. צריך לפרק את החומות האלה. היעדר חופש בחירה בנישואין זו פגיעה אנושה בזכויות הפרט. זה נושא מובהק של כפייה דתית ואני מחוייבת לטפל בו."

ח"כ קסניה סבטלובה:
"אני מדברת בשמם של אלה שלא יכולים להתחתן, שהמדינה לא עושה כלום למענם בהקשר הזה.
 ההסתכלות הזו על היהודים שבאים לפה מכל קצוות תבל, ודווקא כאן אנשים שחיו כל חייהם כיהודים לא יכולים להתחתן פה. פתאום הם לא יהודים מספיק טובים.
אחד הדברים שגרמו לי להכנס לפוליטיקה זה היאוש הזה. אותם אנשים פשוט עוזבים את הארץ בגלל היאוש והקיר האטום בו הם נפגשים.
אותם אנשים יתרחקו מהיהדות ובסוף אולי יתבוללו כי הם עוזבים לחול ויש להם טראומה מאותה "יהדות".
מה עושים כדי להתגבר על הוטו שהממשלה הנוכחית מטילה? צריך לחשוב"

ח"כ יעל גרמן:
"אנו נפעל בכל התחומים לקראת מצב בו יתאפשר לנו בסופו של דבר חופש בחירה. בכל התחומים."

ח"כ חיים ילין:
" בממשלת קפריסין מאוד שמחים שחצי מהאנשים מתחנתים שם. זה עצוב. ברמה האסטרגטגית, אין מי שיוביל את זה היום בממשלה את השינוי הזה. אם אנחנו נתווכח ונביא את דעותינו פה זה התהליך עצמו.  הפלורליזם צריך להיות תהליך של חינוך ודיון פילוסופי ולא כחוק."