ח"כ יעל גרמן בשאלה לשרת התרבות והספורט מירי רגב: "ביקשתי להוסיף את הקריאות ההומופוביות תחת החוק נגד אלימות במגרשי הספורט. מדוע כאן בארץ אנחנו לא יכולים לממש אותו?

אתמול, שני 26.06.2018 במסגרת שעת שאלות לשרת התרבות והספורט מירי רגב במהלך המליאה, שאלה ח"כ יעל גרמן (יש עתיד) מדוע במדינת ישראל חוק נגד אלימות במגרשי הספורט לא כולל בתוכו קריאות הומופוביות.

ח"כ יעל גרמן (יש עתיד) :  "את ודאי שמעת על כך שנבחרת מקסיקו נקנסה ב-8,700 יורו על כך שהיא קראה קריאות הומופוביות בזמן המשחק שלה עם נבחרת גרמניה, ופיפ"א אמרה שהיא תנהג באפס סובלנות כלפי אלימות בכלל וכלפי אלימות בקריאות מהסוג הזה בפרט. לנו יש כאן בארץ – יש לנו פה חוק שמדבר נגד אלימות במגרשי הספורט, אבל הוא מדבר רק על רקע של צבע, השתייכות לגזע, לדת או למוצא לאומי-אתני. ביקשתי להוסיף גם את הקריאות ההומופוביות, שכל מי שמבקר במגרשי הספורט, בין אם זה כדורסל או כדורגל, שומע את הקריאות האלה. ובמחקרים ובסקרים שנעשו אומרים במפורש ש-80% מהקהל שמע קריאות כאלה וכל השחקנים שמעו את הקריאות האלה. פעם שנייה שהגשתי את החוק, פעם שנייה שהוא נדחה. אני מצפה ממך, גם כמי שתומכת בקהילה, גם כשרת התרבות והספורט, שתתמכי בחוק. והייתי רוצה לדעת מדוע זו הפעם השנייה שחוק אלמנטרי, שבעולם כבר ממזמן העבירו, והם נותנים דוגמה עכשיו מאירופה, אנחנו רואים ברוסיה, אנחנו רואים במונדיאל את הדוגמה. מדוע כאן בארץ עדיין אנחנו לא יכולים לממש אותו?

 

שרת התרבות ח"כ מירי רגב (הליכוד): "אני לא יודעת אם את יודעת, אבל השקעתי בתקציב להקמת יחידה לטיפול באלימות בספורט. העברתי תקציבים למשרד לביטחון פנים, כדי שתהיה יחידה מיוחדת על מנת לטפל באותם עבריינים שמונעים את חוויית המשחק במגרשי הכדורגל והכדורסל. זה בעיקר במגרשי הכדורגל. וזאת על מנת להחזיר את המשפחות כולן לחוויה הספורטיבית של מגרש הכדורגל ומגרשי הספורט השונים. יש חקיקה,  באיזה עבירות ועל איזה עבירות יש חקיקה, לא אני קובעת, אלא יש את משרד המשפטים את המשרד לביטחון פנים. ברגע שיקבלו החלטה שהסוגיה של הומופוביה – ואת יודעת שאני בעניין הזה הייתי הראשונה. זו לא חוכמה לקבל החלטה שבסופו של דבר לא יאכפו אותה. את רואה מה קורה עם הסתה, את רואה מה קורה עם אלימות, את רואה מה קורה עם גזענות, את רואה מה קורה עם ג'יבריל רג'וב שמשתמש בספורט כדי להסית נגד ספורטאים ישראלים, כדי להסית נגד מדינת ישראל. הוא לא רואה בספורט כלי לחבר בין עמים, בין מדינות. אני בעד העניין הזה. אני מוכנה לבדוק שוב את החקיקה הזאת. שוב, אין טעם להביא חקיקה שבסופו של דבר המשטרה לא יכולה לאכוף אותה ומשרד המשפטים לא יודע לאכוף אותה. אז מה עשינו בזה? יש לנו כל-כך הרבה חקיקות גם בעניין הגזענות, גם בעניין האלימות, אבל אני איתך בעניין הזה, אני חושבת שזה דבר שאסור שיקרה. אני אבדוק את זה שוב, כדי לראות כיצד ניתן גם להוסיף את זה לתוך אותו סעיף של אלימות, גזענות. אני תומכת גם בפסטיבל של הקהילה הגאה, אני תומכת בהם גם בתרבות וגם בספורט".