ח"כ ינון אזולאי שיגר מכתב לרה"מ ולשרי התחבורה והרווחה, בעקבות הקמתו המתוכננת של "גשר יהודית" בת"א בשבת. שר התחבורה ישראל כץ: "העבודות בגשר יהודית יוקפאו".

אתמול, שלישי 21.08.2018 ח"כ ינון אזולאי (ש"ס) שיגר מכתב לראש הממשלה בנימין נתניהו ולשרי התחבורה והרווחה, ישראל כ"ץ (הליכוד) וחיים כץ (הליכוד), בדרישה למנוע את בנייתו של גשר יהודית  בתל אביב בשבת.

כזכור, חברת נתיבי איילון מסרה כי בשבועות הקרובים יונחו שש קורות פלדה להולכי רגל שיחבר בין רחוב יגאל אלון ושכונת ביצרון ממזרח לאיילון לבין שכונת מנוטיפיורי ממערב לאיילון. העבודות לבניית הגשר יתבצעו במהלך שישה סופי שבוע, כשהראשון שבהם מתוכנן לשבוע הבא ב-31.8.

שר התחבורה ישראל כץ (הליכוד) הודיע בעקבות מחאת החרדים על ביטול העבודות להקמת גשר יהודית אשר תוכננו להתקיים בשישה סופי שבוע.  ח"כ ישראל כץ הגדיר את ההודעה על העבודות בשבת "מקוממת ומיותרת" והורה לנתיבי איילון להקפיא לאלתר את העבודות ולהגיש לו בהקדם תוכנית לביצוע העבודות בדרכים אחרות, כולל בשעות הלילה המאוחרות, כפי שנעשה במקרים דומים בעבר וכמקובל בארץ ובעולם.

ח"כ ינון אזלואי (ש"ס): "היום פורסם כי במהלך ששת השבתות הקרובות ייחסמו נתיבי איילון לתנועה בשל הקמת גשר יהודית. בימים אלו מצויים אנו בעיצומו של חודש 'אלול', חודש הרחמים והסליחות, ונראה כי אין עיתוי מזעזע יותר המעורר שאט נפש, מלהקים גשר בשם 'יהודית' במהלך השבתות של חודש הרחמים והסליחות והימים הנוראים. יתרה מכך, השבת  הקדושה היא אחת מהאותות המסמלות את העם היהודי,  'אך את שבתותי תשמרו כי אות היא ביני וביניכם', לא ייתכן כי השבת הקדושה תהפוך למרמס בראש חוצות דווקא במדינת העם היהודי. לפיכך, אבקש את התערבותכם הדחופה בסוגיה זו, והנחיית כל הגורמים הרלוונטיים, להימנע מהפרת התכליות העומדות בחוק שעות עבודה ומנוחה שהינו ממושכלות יסוד המחייבות שמירה על הפרהסיה הציבורית בשבת קודש ומניעת הפרת הסטטוס קוו על כל המשתמע מכך. אבקש להפנות לסעיף 43 בהסכם הקואליציוני שנחתם ביום 4 במאי 2015 הקובע כי 'יישמר הסטטוס קוו בנושאי דת ומדינה כפי שהיה מקובל זה עשרות שנים בישראל".

 

שר התחבורה ח"כ  ישראל כץ (הליכוד) : "ההודעה של עיריית תל אביב – יפו שפורסמה באמצעות חברת "נתיבי איילון" על הקמת גשר יהודית וסגירת ציר נתיבי איילון לתנועה במהלך שישה סופי שבוע, לצורך ביצוע העבודות, היא הודעה מקוממת ומיותרת. גם דרך הביצוע שנבחרה להקמת הגשר נראית כבעייתית ועלולה לפגוע בכלל הציבור במהלך סופי השבוע. העבודות בגשר יהודית יוקפאו ויש להגיש בהקדם תכנית לביצוע העבודות בדרכים אחרות, כולל במהלך שעות הלילה המאוחרות, כפי שנעשה במקרים דומים בעבר וכמקובל בארץ ובעולם".

 

יו"ר יש עתיד, ח"כ יאיר לפיד: "כבר היינו בסרט הזה. פקקי ענק שמשתקים את החיים של כולנו בגלל הכניעה של נתניהו לחרדים בעבודות הרכבת בשבת. אסור לתת לזה לקרות שוב. את העבודות על הגשר צריך לעשות בזמן שפוגע הכי פחות בחיי האזרחים".

 

יו"ר מרצ, ח"כ תמר זנדברג: "במדינה דמוקרטית-ליברלית ב-2018 עבודות תשתית צריכות להתנהל בהתאם לצרכים ובאופן שהכי פחות פוגע באזרחים, ולא לפי גחמות חשוכות של פוליטיקאים שמשרתים רבנים ולא את הציבור. העבודות נחוצות כמו שנחוצה תחבורה ציבורית בשבת".

ח"כ יואל רזבוזוב (יש עתיד): "נתניהו שוב נכנע לחרדים והציבור יהיה זה שישלם. נתניהו שאמר שהוא רואה בכבישים מחלפים ולא פקקים יראה אותם כשהעבודות על הגשר מעל נתיבי איילון, שתוכננו לשבת כדי למנוע עומס בכביש, יתקיימו בלחץ החרדים, בימי אמצע השבוע".

ח"כ איתן כבל (המחנה הציוני): "אני איש מסורת והיא חלק ממני, אני אוהב את השבת, השבת היא אחד הכלים היותר מדהימים שניתנו לנו. יש  סטטוס קוו אבל גם בתוך הסטטוס קוו הזה יש את החריגים ואני סבור שמעבר לעובדה שלטעמי צריך לפתוח את הסטאטוס קוו ולעדכן אותו, אני חושב שכאן טעה השר ובגדול. בשבת נוסעות עשרות אלפי מכוניות בכבישי הארץ ובוודאי באיילון. כמי שהמסורת קרובה אליו מאוד, הפגיעה בשבת ובדת ובמסורת כתוצאה מהעובדה שאם העבודות היו נעשות לא ביום שישי-שבת אלא היו נעשות באמצע השבוע והיו גורמות לפקקים אדירים, הנזק לשבת ולדת היה לאין שיעור יותר גדול ואת זה היה צריך למנוע. מדינת ישראל היא מדינה יהודית, היא דמוקרטית, ויש בה גם דתיים גם חילונים והחוכמה למצוא את נקודת

ח"כ מיכל רוזין (מרצ): "לא ראש ממשלה ולא שר התחבורה – רבנים מנהלים לנו את המדינה. מההחלטה על בחירות שבידי האדמו"ר מגור ועד לעבודות הגשר בשבת, ממשלת הימין תמיד מרימה דגל לבן מול החרדים והקיצוניים. ואנחנו, הציבור החופשי, משלמיםעבודות בניית הגשר תוכננו בשבת בתל אביב, ולא בבני ברק. הניסיון להסתתר מאחורי סטאטוס קוו הוא הזוי ודמיוני, הסטוטוס קוו מת ואת מקומו תפסה הכפייה הדתית. ההסבר שמדובר במדינה יהודית לא מקובל עלי, יש גבול בין מדינת הלכה לבין צביון יהודי. פנינו הבוקר, סיעת מרצ, לסיעות האופוזיציה כדי להוביל דיון מיוחד בפגרה בעקבות השערורייה. לא ניתן לממשלה הזאת להתחבא מאחורי סיסמאות של "משילות הרוב", כשבפועל היא מייצגת במעשיה מיעוט קנאי ודתי על חשבון הרוב החילוני באופן יומיומי".

 

ח"כ אורי מקלב (יהדות התורה) : "השבת אינה הפתרון לא לעבודות הקמה ולא לעבודות תחזוקה. כפי שיודעים לבצע סגירות צירים בימי החול לשם מרתונים, כגון מרוצי אופנים ואירועים כאלה ואחרים, כך יש לפעול גם בבניית תשתיות הנדסיות מורכבות כעין אלו. לכל דבר ניתן למצוא כיום פתרונות בין בלוחות הזמנים ובין בתכנון נכון. השבת אינה הפתרון לכך".

ח"כ משה גפני, (יהדות התורה): "זו שערורייה. לא ניתן לעבור לסדר היום, לאשר כך חילולי שבת נרחבים תוך הפיכת יום השבת ליום חול".

 

סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן, : "מדובר בחילול שבת המוני, המהווה הפרה חמורה של הסטטוס קוו, תוך פגיעה קשה במסורת ישראל וברגשות רוב הציבור הישראלי, חרדי, דתי ומסורתי כאחד, הרואים בשבת קודש את יום המנוחה הלאומי. מעשה זה מחייב הבעת מחאה פומבית באשר לאורך כל הדורות ידע עם ישראל לשמור על יום השבת שהוא אות שבין הקב"ה לישראל".

ח"כ בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי): "מברך את שר התחבורה על הנחייתו לביטול העבודות בתל אביב בשבת. החלטה נכונה ומתבקשת מאופייה היהודי של מדינת ישראל. אפשר וצריך לבנות ולפתח אבל בלי להפנות עורף לערכי היסוד הבסיסיים של המדינה".

ח"כ מוטי יוגב (הבית היהודי):  "הפכו את יום השבת במקום יום קדושה ומנוחה יום העבודות הציבוריות. אתה מכריח עובדים יהודים ולא יהודים  לעבוד עשרים וארבע שבע ללא יום מנוחה בהיבט הסוציאלי. בהיבט האמוני, יום השבת נקבע בציבוריות. יעשה כל אדם מה שהוא רוצה בבית הפרטי שלו ישמור או לא ישמור. גם לנו יש במפלגה את השרה איילת שקד במפלגה, בביתה עושה מה שהיא רוצה אבל בציבוריות משתדלת שלא להפר וכך נהגו שרי ישראל שנים ארוכות. יש דברים שפיקוח נפש דוחה שבת ואפשר לבדוק. להפוך את יום השבת מיום מנוחה ".

ח"כ יואב בן צור (ש"ס): "אני מברך את ישראל כץ על כך שנהג באחריות ומנע את הקמת גשר יהודית בשבת. מדובר בהחלטה ראויה המגנה על הצביון היהודי, שומרת על השבת כיום חופש שוויוני, גם כאשר הדבר מצריך תכנון מחדש. מן הראוי שהצביון, המעניק לנו את הזכות הבלעדית על ארץ ישראל, יתווה את ימי העבודה והמנוחה ולא להפך".

ראש הממשלה בנימין נתניהו (הליכוד): "לא סביר שיעצרו את נתיבי איילו באמצע השבוע".

ח"כ עודד פורר (ישראל ביתנו): "צריך להזכיר לכץ שהוא שר התחבורה של מדינת ישראל ולא של אגודת ישראל. שר התחבורה ומפלגת הליכוד צריכים לחזור בהם מהכניעה לכפייה החרדית ולאפשר את ביצוע העבודות החיוניות במינימום הפרעה לכלל הציבור כפי שתוכנן לכתחילה. מדובר בגשר במרכז תל אביב ולא בכביש באמצע בני ברק. הליכוד חייב לחזור לתלם ולעיקרון של חייה ותן לחיות. זה לקח כמעט 6 שעות, אבל בסוף השכל הישר ניצח.אני שמח שראש הממשלה נענה לפנייתי והבין שהוא לא יכול לתת לטירוף הזה להמשיך ולהשתולל".

שינוי גודל גופנים