ח"כ יוראי להב הרצנו בשאילתה לשר לשירותי דת: "מדוע לא ניתן להכניס ספר תורה לעזרת הנשים?".

אתמול, רביעי 12.8.2020 העלה ח"כ יוראי להב הרצנו (יש עתיד) שאילתה בפני השר לשירותי דת יעקב אביטן תחת הנושא של אפליית נשים ברחבת הכותל.

ח"כ יוראי להב הרצנו (יש עתיד):

"בעזרת הגברים בכותל יש קרוב ל-200 ספרי תורה. בעזרת הנשים אין ולו ספר אחד. על פי נוהלי הכותל אסור להכניס למתחם ספרי תורה מבחוץ.

ברצוני לשאול אותך:

  1. מדוע לא ניתן להכניס ספרי תורה לעזרת הנשים, שאין שם ולו ספר אחד?

  2. האם אין בכך אפליה כלפי נשים?".

 

השר לשירותי דת יעקב אביטן:

"חברי הכנסת, יהי רצון שגם אתה תזכה להכניס ספר תורה לתוך הבית, בעזרת השם. לשאלתך, בנוהל המאושר על ידי משרד המשפטים נאסר על הכנסת ספרי תורה לכותל המערבי – עזרת נשים ועזרת גברים כאחד. גם אני לא יכול להכניס ספר תורה. בכותל המערבי עשרות רבות של ספרי תורה, ובכך מתייתר הצורך בספרים חיצוניים. מיותר לציין כי נוהל זה נאכף באופן רוחבי מול כל אדם בלי שייכות להשקפת עולמו או לחוג שאליו הוא משתייך. בכותל המערבי יש, אכן, למעלה מ-100 ספרי תורה מהודרים, הנותנים מענה ראוי לכל העדות והחוגים. מנהג המקום בכותל המערבי הוא כפי שנקבע על ידי הרבנות הראשית לישראל ובהתאם למורשת ישראל".

ח"כ יוראי להב הרצנו פנה בשאלת המשך לשר ואמר:

"אדוני השר, הכותל אינו רק של היהדות האורתודוקסית, אלא גם של שאר זרמי היהדות – גם של החילונים, גם של האורתודוקסים, גם של הקונסרבטיבים וגם של הרפורמים. האם אין, לדעתך, מקום לאפשר לכל יהודי באשר הוא יהודי להגיע לכותל ולממש את יהדותו בהתאם לצו מצפונו, וגם לנשים שמבקשות להתפלל באמצעות ספרי תורה?".

השר לשירותי דת יעקב אביטן ענה:

"כי ביתי בית תפלה יקרא לכל העמים. כולם מוזמנים לבוא להתפלל בכותל, ותפילתנו תתקבל ברצון. אמן, כן יהי רצון".