ח"כ יוליה מלינובסקי (ישראל ביתנו) בראיון בגלצ על חוק המרכולים:"גם ראשי תנועת החירות אמרו שקודש הוא לא על חשבון חופש. מקווה שניפרד מהחוק הזה"

היום התראיינו חברי כנסת מן הקואליציה בתכנית "מה בוער" בגלי צה"ל עם רזי ברקאי ורינה מצליח, בנוגע לדחייתה של ההצבעה במליאה על חוק המרכולים. בין השאר התייחסו חברי הכנסת לחשיבות אישור החוק וגם לשאלת הקיזוז של ח"כ יהודה גליק בעקבות העדרותו. 

הנה מה שאמרו חברי הכנסת במסגרת הראיון:

ח"כ שולי מועלם (הבית היהודי): "אני תומכת בחוק המרכולים. אני חושבת שצריך להפריד בין בחירה של כל אדם איך נראית השבת שלו לבין איך נראית השבת במרחב הציבורי. החוק הזה צריך להיות מתוך מכלול גדול של מחשבה…כרגע החוק לא כולל את חנויות הנוחות ואילת-אנחנו התנגדנו לזה אתמול. כל השאלה של פתיחת בתי עסק בשבת היא גם שאלה של הצביון הציבורי בשבת וגם שאלה סוציאלית. כל מי שהוא דתי או מסורתי או סתם רוצה להיות עם המשפחה שלו לא יוכל לעבוד באותו בית עסק כי הוא מראש לא עונה לדרישות של עבודה 24/7. אני מציעה לשר ליברמן לא לתת מחמאות לחברים שיושבים איתו בקואליציה ועובדים איתו יחד. "

ח"כ יוליה מלינובסקי (ישראל ביתנו): "אין נוסח מרוכך לחוק. זה כמו לשים פלסטר לגופה ולהגיד שבזה אנחנו נעזור לה. כל הדברים שדיברתם עליהם קודם של התחנות דלק ואילת זה לא משנה שום דבר- זה לא שוויוני. אני לא מסכימה שזאת עמדה חילונית זאת עמדה שכולה. אני מסכימה שיפתחו מרכולים בבני ברק או בשכונה חרדית בירושלים אבל אני מסכימה שכתושבת חולון תהיה לי פיצוציה פתוחה באמצע העיר. ואגב זה מה שכבר קורה המון שנים- אני הייתי המון שנים חברת מועצה. תאמין לי הפיצוציות האלו שהיו פתוחות לא הפריעו לסיעות הדתיות במועצת העיר. אני מסכימה שנשאיר את הנושא הזה לראשי השלטון המקומי ולראשי הערים שיודעים בדיוק לסדר את המרחב הציבורי ואיזה אוכלוסיות יש להן. פתאום בשנת 2018 שזאת שנת בחירות מוניציפלית מתעסקים בנושא הזה, עד השנה לא התעסקו בזה בכלל. במקום להיות ביחד ולחבר, ולקרב אחד את השני אנחנו שוב פעם מפלגים. לגבי הקיזוז עם יהודה גליק- הוא חבר ועבר טרגדיה אבל בחוק הזה לא היה דבר וחצי דבר או שום הסבר למה הי צריך לעלות אתמול ועובדה שזה עבר לשבוע הבא ולא קרה שום דבר זה לא חוק של חיים ומוות ולא הייתה שום סיבה לעשות את זה. אני נגד החוק הזה זה משהו עקרוני. טוב מאוד שזה נדחה ואני מקווה בכלל שאנחנו ניפרד מהחוק הזה כי גם בליכוד כבר מבינים שהחוק הזה עושה להם רק נזק. אני בדקתי בהיסטוריה של הליכוד ובאופן חד משמעי ראשי תנועת החירות אמרו שקודש לא על חשבון חופש. בואו נכבד אחד את השני ומשם אנחנו צריכים להתקדם."

חכ מיכאל מלכיאלי (שס): "החוק הזה היה צריך לעבור אתמול. המושג של קיזוזים נולד מתוך הצורך להתמודד עם מקרים קיצוניים שקורים לאנשים כמו חברי כנסת ושרים / אנחנו חושבים שדין אילת בשמירת השבת היא כמו ירושלים, בתורה אין החרגה לאף עיר.  בנושא תחנות הדלק הוא לא חלק על הדלק-החוק משבר על חוקי עזר עירוניים וברשויות אזוריות אין חוקי עזר.  רוב חנויות הנוחות בתחנות הדלק נמצאות במועצות אזוריות ששם אין חוק עזר עירוני. החוק נותן לשר הפנים סמכות לבטל חוקי עזר עירוניים בלבד.  המדובר באופי של השבת בכלל ורואים איך המחלה המדבקת הזאת של האנטי דת מגיעה גם לגבעתיים ולחולון ולעוד ערים. וראשי ערים לוקחים את זה למאבק אנטי דתי.  מי שאכפת לו מבן אדם- אנשים לא רוצים לעבוד בשבת, רוצים להיות בבית עם הילדים. ככה זה גם בנוגע למשחקי כדורגל. בחוק השבת יש את ההיבט הדתי שאף אחד לא מסתיר אותו כי אנחנו במדינה יהודית ודמוקרטית וחשוב לה ההיבט הסוציאלי. גם אנשים חילונים פנו בנושא הזה לשר דרעי. "

  להאזנה לראיון המלא בגלי צה"ל, לחצו כאן.