ח"כ יוגב בשדולה לשמירת השבת: "הדיון על ערכי השבת, לא יכול להיות מוכרע באמצעות פרצות בחוק או חקיקה כפייתית".

היום, שני 11.11.2019 ערכו חברי כנסת ממפלגות הליכוד, יהדות התורה, ש"ס והבית-היהודי כינוס מיוחד אשר מטרתו הוא חיזוק שמירת השבת בישראל.

חברי הכנסת התכנסו על מנת לתאם עמדות בנושא מעמד השבת וזאת על רקע כוונת העיר תל-אביב וערים נוספות במרכז להשיק קווי תחבורה ציבורית בשבת.

יוזם הכינוס, ח"כ מוטי יוגב (הבית היהודי) פתח ואמר:

"כחיפאי הסבירו לי שהתחבורה הציבורית בשבת היא רק בחיפה, אבל היום זה משתנה בכל הארץ. המציאות היא שראשי רשויות מצאו פרצה בחוק וזה מחייב את כולנו שמי שירא וחרד לדבר ה' להיעמד על השבת. טוב שיש כאן נציג של כל מי שאכפת לו, נקבע ונשב ונחשוב הלאה איך מאירים את תודעת השבת לכלל השבת הישראלי ואולי גם מגבשים קו לדרישות קואליציוניות. מטרת השדולה להאיר מחדש את ערכי השבת, לייצר שיח חיובי לשמירת השבת ולחזק את צביונה במישור הציבורי. הדיון החשוב על זהות המדינה וערכי השבת, לא יכולים להיות מוכרעים באמצעות פרצות בחוק מחד או חקיקה כפייתית מאידך. עלינו לשוב לדבר יחד זה עם זה, להאיר ולהבהיר שיותר מששמרו ישראל את השבת, שמרה השבת את ישראל".

שר החינוך, ח"כ הרב רפי פרץ (הבית היהודי) אמר:

"אחד הדברים היפים שקוראים בפוליטיקה הישראלית הוא החיבור בין הציבור הדתי והציבור החרדי. אנחנו רוצים לקחת את המתנות הגדולות שהעניק עם ישראל לעולם, התנ"ך, והדבר השני הוא הערך של השבת. המושג הזה הוא מושג של יום מנוחה, ברמה בין-לאומית. כשאנחנו מדברים על הליכה משותפת, אנחנו מדברים על סטטוס קוו ועל ויתורים – ומהצד שלנו הם נעשו. אנחנו נמצאים היום באזור השפלה לפרום את החיבור העדין הזה. אנחנו צריכים בכל הכוח להתייצב ולהגיד, לא באופן אישי כי אכפת לי מהשבת אלא כי אכפת לי מאחדות ישראל. העם הזה לא ילך ביחד אם לא נהיה נאמנים לערכי המסורת של עם ישראל, זה שבת, זה גיור ונישואים. אנחנו נהיה מאוד נחושים להעמיד את הדברים על דיוקם. זו משימה חשובה ביותר".

סגן שר הבריאות יעקב ליצמן (יהדות התורה) הוסיף:

שמדברים על סטטוס קוו, אני לא יודע על איזה סטטוס קוו מדברים. מדברים על סטטוס קוו של היום, זה לא אותו סטטוס קוו של לפני שבועיים או לפני חודש. היה סטטוס קוו וצריך להיות סטטוס קוו. אנחנו לא יודעים מה שיהיה בממשלה, צריך להחיל לעוד מפלגות, גם לאלו שלא יסכימו איתנו. ברור שהנושא שביקשנו עליו בהסכם הקואליציוני, שיהיה נציג הרבנות בוועדת היתרי עבודה בשבת. מציע שנעשה דיון על התחבורה הציבורית בשבת".

שר התחבורה ח"כ בצלאל סמוטריץ (האיחוד הלאומי) אמר:

"הנקודה המרכזית היא שבכל מערכת ובעיקר במדינה דמוקרטית אנחנו נאלצים לעשות ויתורים למען ערכים. עתה השאלה היא האם השבת היא חשובה במדינה היהודית. אני מבין את הצורך של אדם הפרטי בתחבורה ציבורית בשבת, אבל השאלה היא האם יש הצדקה להגבלות במדינה יהודית בנושא השבת. לא נכנסים אל אף אדם הביתה, מדובר על השבת הציבורית. מדינת ישראל היא מדינה מתקדמת ויש פה שאלה גדולה של מודעות, כשיש מודעות אפשר לקיים גם את המודרנה במדינת ישראל וגם את שמירת השבת. אפשר לקיים את רוב הפרויקטים הנדרשים למדינת ישראל בלי לחלל את השבת הציבורית. והנקודה האחרונה היא שעיקר העשייה לחיזוק השבת צריכה להיות בעשה טוב. לשלטון המרכזי יש שיתוף פעולה עם השלטון המקומי וכשצריך אפשר להפעיל את המנופים הפוליטיים מול השלטון המקומי. כח פוליטי צריך להפעיל כשזה צודק ובמשורה".

ח"כ מיקי זוהר (הליכוד) צייץ לאחר הכנס בחשבון הטוויטר שלו:

"אני מאחל לנו עוד חברי כנסת שיפעלו כפי שפעלתי למען השבת. מצד אחד, השבת היא עניין אישי של אדם ומצד שני יש בה גם עניין ציבורי שכן אנחנו חיים במדינה יהודית ודמוקרטית. תמיד דגלתי שלא להתערב בהחלטות אישיות של אנשים (גם של חברי כנסת) ומנגד אני צמיד שואף לשמירה על המסורת ברמה הציבורית. ברור שאני באופן אישי לא נוסע ברכבי בשבת משום שאני שומר מסורת".

ח"כ ישראל אייכלר (יהדות התורה) התייחס לנושא השבת במהלך המליאה ואמר:

"אדוני היושב-ראש, חברי הכנסת, אחד התירוצים במלחמה הפוליטית שמשתקת את המדינה הוא הסטטוס קוו וחילולי השבת. יש מרוץ בעיריות מי ירמוס את השבת בגלגלי האוטובוסים וישחרר את עם ישראל מן הברית שכרת עימנו הקדוש ברוך הוא. "ושמרו בני ישראל את השבת לעשות את השבת לדֹרֹתם ברית עולם" – זה אמר הקדוש ברוך הוא, ולא החרדים ולא הדתיים. לא אנחנו קבענו מהי שבת. אף אחד לא עושה לנו טובה שהוא זוכה למתנה טובה ושבת שמה. הוא עושה טובה לעצמו, כמו שאמר הקדוש ברוך הוא למשה: "מתנה טובה יש לי בבית גנזי ושבת שמה לך והודיעם". אנחנו רק מודיעים לעם ישראל שמי ששומר שבת כהלכתה הוא אדם מאושר. בואו לחצרות החסידים, לקהילות החרדיות, ליישובים הדתיים, ותראו איזו מתנה טובה, איזה אושר השבת משרה על המשפחה, על הקהילה ועל החברה. כל העולם הנאור התקנא ביום המנוחה השבועי לפועל, לעובד ולסוחר בארץ ובעולם. יהדות ארצות הברית, לעומת זה, הולכת ונכחדת בהתבוללות טרגית, שהחלה אך ורק בגלל שאבותיהם נאלצו לעבוד בשבת בתקופה שבה המעסיקים פיטרו אותם אם לא באו בשבת. מלכתחילה לא קיבלו עובדים שומרי שבת. כך הפכו לעבדים מרצון, והתוצאה היא טרגית. בואו ותראו את היופי של השבת. ואי-אפשר להגיד על שלג שזה חמסין, ואי-אפשר להגיד על חילולי שבת שזה עונג שבת. צר לנו על אלו שאינם זוכים לראות באור השבת. אבל אנחנו לא כופים על אף אחד, לא רוצים שיעשו עבורנו כלום, בסך הכול אנחנו באים בשפה רכה ונעימה ומציעים לכולם: הביטו וראו את יקרת מעלת השבת. בואו, ראו את החשיבות שלה לחיי האדם, לחיי המשפחה ולאנושות כולה".

 

שינוי גודל גופנים